MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poznaj sposoby na ćmę bukszpanową. Kolorowa gąsienica w ekspresowym tempie pożera liście krzewów w ogrodzie

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w 2021 roku podpowiadał, aby w celu określenia dokładnego terminu pojawienia się gąsienic wykorzystać pomocne narzędzia typu: - pułapki feromonowe lub - pułapki lepowe. Pułapki feromonowe są najprostsze w obsłudze. Ustawia się je w kwietniu i obserwuje do października.  Jak zwalczać ćmę bukszpanową? ODR wskazuje, że należy regularnie oglądać krzewy bukszpanu i sprawdzać, czy są wewnątrz gąsienice lub ich ślady żerowania, czyli lepka przędza z odchodami. Gąsienice żerują w środku krzewu.Jeżeli zauważymy gąsienice, spróbujmy zebrać je lub strząsnąć na rozłożoną folię. Pędy, na których widać oprzędy należy wyciąć i spalić. Gdy metody mechaniczne nie pomogą, należy skorzystać z metod bezpośredniego zwalczania, czyli biologicznej i chemicznej. Obecnie zarejestrowanych jest 9 preparatów, z których 2 są chemiczne a 7 biologicznych (dane z wiosny 2021).  Aby gąsienice zginęły, liście muszą być dokładnie pokryte cieczą, zwłaszcza wewnątrz krzewu. Od tej dokładności opryskania roślin zależy efekt owadobójczy. ODR dodaje, że ptaki nie jedzą gąsienic ćmy bukszpanowej, ponieważ gąsienice zawierają substancje goryczkowe, które nie smakują ptakom.
Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w 2021 roku podpowiadał, aby w celu określenia dokładnego terminu pojawienia się gąsienic wykorzystać pomocne narzędzia typu: - pułapki feromonowe lub - pułapki lepowe. Pułapki feromonowe są najprostsze w obsłudze. Ustawia się je w kwietniu i obserwuje do października. Jak zwalczać ćmę bukszpanową? ODR wskazuje, że należy regularnie oglądać krzewy bukszpanu i sprawdzać, czy są wewnątrz gąsienice lub ich ślady żerowania, czyli lepka przędza z odchodami. Gąsienice żerują w środku krzewu.Jeżeli zauważymy gąsienice, spróbujmy zebrać je lub strząsnąć na rozłożoną folię. Pędy, na których widać oprzędy należy wyciąć i spalić. Gdy metody mechaniczne nie pomogą, należy skorzystać z metod bezpośredniego zwalczania, czyli biologicznej i chemicznej. Obecnie zarejestrowanych jest 9 preparatów, z których 2 są chemiczne a 7 biologicznych (dane z wiosny 2021). Aby gąsienice zginęły, liście muszą być dokładnie pokryte cieczą, zwłaszcza wewnątrz krzewu. Od tej dokładności opryskania roślin zależy efekt owadobójczy. ODR dodaje, że ptaki nie jedzą gąsienic ćmy bukszpanowej, ponieważ gąsienice zawierają substancje goryczkowe, które nie smakują ptakom. pixabay.com
Posiadacze bukszpanów alarmują, że ćma bukszpanowa grasuje na krzewach. Sposoby zwalczania ćmy bukszpanowej są pilnie poszukiwane przez posiadaczy ogródków. Instytut Ochrony Roślin ubiegłorocznej wiosny ostrzegał, że larwy zaczęły zmasowane żerowanie już w kwietniu, podobnie było i w 2023 roku. Zwalczać szkodnika można kilkoma metodami. Jeśli w swoim bukszpanie znajdziesz zielono-czarną gąsienicę, nie czekaj, ponieważ ćma w szybkim tempie pożera krzew i stanowi ogromne zagrożenie dla bukszpanów w Polsce.

Spis treści

Ćma bukszpanowa atakuje wiosną i latem krzewy w Polsce

Ćma bukszpanowa jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ szybko się rozprzestrzenia i potrafi w ciągu doby zniszczyć nasze wieloletnie krzaczki. Dlatego należy monitorować rośliny, zaglądać do środkowych gałązek, czy aby nie ma na nich larw, zielono-czarnych gąsienic. W takiej sytuacji należy wykonać zabiegi mechanicznego, biologicznego lub chemicznego zwalczania.

Bardzo ważne, by nie dopuścić do przepoczwarczenia się gąsienic i wylotu nowego pokolenia szkodnika.

Latem posiadacze bukszpanów potwierdzali, że ćma bukszpanowa ponownie atakuje ich krzewy. We wrześniu szkodniki wciąż były aktywne.

Gąsienica niszczy twój ogród? Sprawdź te sposoby zwalczania ćmy bukszpanowej

Larwy tego motyla działają bardzo szybko, zjadając liście naszych bukszpanowych krzaczków. Skrywa się w gałązkach i w zaledwie dobę potrafi zniszczyć roślinę. Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis Walk.) to obcy, inwazyjny gatunek motyla wywodzący się z Azji. W Polsce zmagamy się w nią od 2012 roku.

Mechaniczne zwalczanie ćmy bukszpanowej, stosowanie środków biologicznych i chemicznych — to możliwe rozwiązania, gdy szkodnik znajdzie się w naszym ogrodzie. Poznaj ---> metody zwalczania.

Ćma jest wykrywana zbyt późno. Obserwuj swoje bukszpany

Larwy atakują od wnętrza krzewu, dlatego tak ważna jest szybka identyfikacja problemu oraz natychmiastowe zwalczanie. Szkody, które powoduje żerowanie ćmy bukszpanowej to silna redukcja blaszki liściowej. To prowadzi do zamierania całych roślin oraz zanieczyszczenia liści i gałęzi przędzą i kałem wydalanym przez larwy, wskazuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Polecamy też: Jak długo można przechowywać warzywa? Np. marchew, pomidory, dynie. Nie wszystkie przetrwają tyle samo czasu

PIORiN: Wylot motyla przypada w terminie od kwietnia do września. Samice składają okrągłe, żółte jaja o średnicy 1 mm na spodniej stronie liści, w głębi zdrowej rośliny. Z jaj wylęgają się żarłoczne larwy.

Ćma bukszpanowa lubi ciepło, dlatego częściej jest spotykana w południowych rejonach Polski. To jednak oznacza tylko tyle, że na południu rozwija się szybciej, bo w chłodzie również sobie radzi. Nie straszne jej nawet ponad 20-stopniowe mrozy. Dlatego ćmę bukszpanową spotkamy zarówno w okolicy Wrocławia, jak i Suwałk. Szkodnik w ciągu roku może wydać 2-3 pokolenia.

Ćma odkrywana jest zwykle, dopiero gdy żerujące gąsienice zaczynają docierać do obrzeży krzewu, na zewnątrz widać zasychające liście i młode pędy, a krzew pokrywa się pajęczynką i nieprzyjemnie pachnie, zwłaszcza przy dużej wilgotności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Poznaj sposoby na ćmę bukszpanową. Kolorowa gąsienica w ekspresowym tempie pożera liście krzewów w ogrodzie - Strefa Agro

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna