Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca w IKEA. Bezrobotni już czekają

(ika)
Oni chcą pracować w IKEA

Sekretarki, gospodarze budynków i sprzedawcy to najczęściej poszukiwani pracownicy w powiecie hajnowskim. Na propozycje zatrudnienia nie powinni narzekać też pracownicy administracji (31 ofert pracy) i przedstawiciele handlowi (20 ofert). O wiele gorzej jest w sekcjach: rolnictwo oraz transport i gospodarka magazynowa.

Takie dane znajdują się w raporcie "Podlaska Mapa Zawodów i Kwalifikacji 2010", opracowanym przez Podlaskie Obserwatorium Rynku Pracy i Prognoz Gospodarczych, które funkcjonuje w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Białymstoku. Opracowanie powstało na podstawie badań ofert w podlaskich urzędach pracy i agencjach zatrudnienia, lokalnej prasie i portalach internetowych.

Liczba bezrobotnych w powiecie hajnowskim wynosi niespełna 2 tysiące, a przez ostatnie 12 miesięcy (od lipca 2009 r. do czerwca 2010 r.) zgłoszono najmniej (642) ofert pracy w całym województwie.

- Mimo to w porównaniu z czerwcem 2009 r. sytuacja na hajnowskim rynku pracy poprawiła się - zauważa Edyta Dąbrowska, koordynatorka projektu. - Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w czerwcu br. spadła, a wraz z nią stopa bezrobocia w powiecie: z 9,5 proc. w czerwcu 2009 r. do 8,8 proc. w czerwcu 2010 r.

W czerwcu 2010 r. najliczniejszą grupę zawodową bez pracy był średni personel nauk fizycznych i chemicznych oraz robotnicy w przetwórstwie spożywczym, obróbce drewna i produkcji wyrobów tekstylnych.

Starosta hajnowski, Włodzimierz Pietroczuk ma nadzieję, że ta sytuacja wkrótce się zmieni. Zwłaszcza w przypadku branży drzewnej.

- Liczymy, że budowa fabryki IKEA w sąsiednim powiecie bielskim przyniesie korzyść naszym fachowcom - mówi Pietroczuk.

Ta inwestycja powinna również zachęcić młodzież do wyboru klas o profilu stolarskim. Obecnie w Zespole Szkół Zawodowych w Hajnówce jest bowiem problem z naborem kompletu kandydatów.
Szansą na rozwój powiatu jest też podpisanie umowy o małym ruchu granicznym i rozbudowa przejścia w Połowcach.

To - zdaniem ekspertów - powinno wpłynąć na ożywienie w branży turystycznej, nie tylko w kontekście Białowieskiego Parku Narodowego. Z uwagi na rozwój handlu i gastronomii w powiecie będą prawdopodobnie potrzebni pracownicy sklepów, obsługi miejsc noclegowych, kantorów wymiany walut i stacji paliw.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna