MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pracy przybywa

Paulina Bronowicz
sxc.hu
Maj był pierwszym miesiącem, w którym ubyło bezrobotnych. Będzie jeszcze lepiej.

Po raz pierwszy od początku tego roku mniejsza liczba osób zarejestrowała się w łomżyńskim Powiatowym Urzędzie Pracy, niż się z niego wyrejestrowała.

W dodatku urząd uzyskał kolejne pieniądze na aktywizację zawodową osób bez pracy. Wśród bezrobotnych wreszcie powiało optymizmem.

Mniej osób w urzędzie
- Widać, że ludzi jest trochę mniej - przyznaje Danuta Jarota, zastępca dyrektora PUP w Łomży. - Gabinet, w którym pracuję, ma wspólny korytarz z pokojem do rejestracji, więc na bieżąco widzę, ilu ludzi do nas przychodzi - uśmiecha się.

Spadające bezrobocie widać też w statystykach. W maju w urzędzie zarejestrowało się 511 osób. W tym samym czasie ubyło 638 bezrobotnych.

W porównaniu z kwietniem tego roku, w maju w sumie było zarejestrowanych ponad 100 osób mniej.

Niektórzy unikają pracy
Każdy kij ma jednak dwa końce. Mimo że statystycznie bezrobotnych ubyło, to tylko połowa z nich podjęła pracę. Pozostali zrzekli się statusu bezrobotnego lub zostali wyrejestrowani przez urząd.

- To rzeczywiście duże liczby, aż 142 osoby nie potwierdziły gotowości podjęcia pracy, czyli popularnie mówiąc, nie przyszły na podpis. Dlatego urzędnicy musieli je wyrejestrować - tłumaczy Jarota. - Powód? Urząd nie może już działać na zasadzie "podpisałem się i mam spokój". Teraz każdy musi otrzymać ofertę pracy. Jeśli urzędnicy zaproponowali pracę komuś, kto np. pracuje na czarno, on zrezygnował i wyrejestrował się od nas.

Pracy powinno być więcej
W ubiegłym miesiącu do Urzędu Pracy wpłynęło 155 ofert - prawie dwukrotnie więcej niż w kwietniu. Dodatkowo, placówka zaczęła realizację trzech nowych projektów, na które dostała pieniądze z rezerw ministerialnych na Fundusz Pracy.

Nowe propozycje kierowane są do osób, którym szczególnie trudno odnaleźć się na rynku pracy.

Młodzi, poniżej 30. roku życia, mogą złożyć wnioski w ramach programu "Młode Wilki". W programie można liczyć na staż, prace interwencyjne, roboty publiczne i dotację na założenie własnej działalności.

Program "Podejmij aktywność" stawia na promocję własnej działalności - szczególnie przez osoby, które nie mają szansy na znalezienie dobrej pracy.

Specjalne pieniądze przeznaczone są na pomoc dla osób po 45. roku życia. Program "Zadbaj o swoje jutro" promuje przede wszystkim zakładanie własnej firmy, ale także prace społecznie użyteczne i roboty publiczne. W tym roku łomżyński Urząd Pracy na wspieranie walki z bezrobociem dostał już ponad 13 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna