Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawo pracy w 2011 roku

Piotr Walczak
Przedsiębiorcze matki mogą liczyć na umorzenie przez ZUS zaległych składek na Fundusz Pracy
Przedsiębiorcze matki mogą liczyć na umorzenie przez ZUS zaległych składek na Fundusz Pracy
Nowe prawo. Pracownicy po 50. roku życia, którzy przebywają w szpitalu, mogą teraz liczyć na wyższy zasiłek. To jedna z tegorocznych zmian w przepisach.

Od 1 stycznia pracownikom, którzy ukończyli 50 lat, miesięczny zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu od 15. do 33. dnia niezdolności do pracy przysługuje w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru. Do tej pory pracownicy ci otrzymywali 70 proc. Prawo do zasiłku w wysokości 80 proc., w związku z pobytem w szpitalu, mają także osoby ubezpieczone, które nie są pracownikami - wykonujące pracę nakładczą oraz odbywające służbę zastępczą.

Warto przypomnieć, że jeżeli przyczyną niezdolności do pracy jest wypadek przy pracy, w drodze do pracy i z pracy, choroba zawodowa lub też przypada na okres ciąży, a także jeżeli niezdolność do pracy powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów albo zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów, to zasiłek chorobowy przysługuje w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru (także za okres pobytu w szpitalu).

1 lutego wejdzie w życie nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia. Jak wyjaśniają eksperci z Regionalnego Instytutu Społeczno-Ekonomicznego w Białymstoku, zgodnie z nią, osoba, która złożyła wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, ale wyznaczyła późniejszy termin podjęcia tej działalności, może do tego momentu posiadać status bezrobotnego.

Może go również posiadać osoba, która zawiesiła wykonywanie działalności gospodarczej i złożyła wniosek o to do ewidencji działalności gospodarczej. W praktyce oznacza to m.in. możliwość korzystania z dostępnych dla bezrobotnych form aktywizacji zawodowej, np. szkoleń.

Zrównano także skutki podjęcia działalności gospodarczej oraz podjęcia innej pracy zarobkowej przez bezrobotnych w trakcie uczestnictwa w szkoleniach i studiach podyplomowych ze skutkami, jakie wywołuje podjęcie pracy. Dotychczasowe przepisy wskazywały, iż w przypadku, gdy ze środków Funduszu Pracy finansowano bezrobotnemu uczestnictwo w studiach podyplomowych i w trakcie ich odbywania zaczął on pracować, nie zawieszano finansowania tych studiów do planowanego terminu ich ukończenia.

Wprowadzona zmiana dodaje, iż nie zawiesza się finansowania studiów także w przypadku, gdy bezrobotny podjął inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna