Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezent ślubny 2023. Tyle Polacy najczęściej wkładają do koperty. Padły konkretne kwoty

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Kwota, którą włożymy do koperty, zależy od kilku czynników, takich jak bliskość relacji z młodą parą, miejsce, w którym odbywa się ślub oraz nasze możliwości finansowe.
Kwota, którą włożymy do koperty, zależy od kilku czynników, takich jak bliskość relacji z młodą parą, miejsce, w którym odbywa się ślub oraz nasze możliwości finansowe. 123RF
Sezon ślubny w pełni, dlatego warto sprawdzić ile Polacy wkładają do „koperty" w ramach prezentu dla państwa młodych. Okazuje się, że najczęściej jest to kwota od 701 do 1 000 zł. Co ciekawe, niewiele mniej ankietowanych zamierza przekroczyć tę kwotę. Jednak nie wszyscy mogą pozwolić sobie na taki wydatek. Właśnie z powodów finansowych coraz częściej odmawiamy uczestnictwa w tego typu wydarzeniach.

Spis treści

Sezon weselny. Ile włożyć do koperty?

Jak wynika z badania „Polaków Portfel Własny: Wiosenne wyzwania 2023” Santander Consumer Banku, niemal co czwarty ankietowany (24 proc.) wskazał, że do w ramach prezentu ślubnego wręczy kwotę w wysokości od 301 do 500 zł. W tej grupie znalazła się podobna liczba kobiet, co mężczyzn (kolejno 25 i 24 proc.). Najczęściej odpowiadali tak mieszkańcy dużych miast powyżej 250 tys. osób (32 proc.), zarabiający od 3 000 do 3 999 zł netto (46 proc.) oraz najmłodsi badani w wieku 18-29 lat (30 proc.).

Z kolei kwotę od 701 do 1 000 zł zamierza wręczyć blisko co szósty Polak (18 proc.). W tym gronie również przeważali panowie (25 proc. w zestawieniu z 11 proc. pań), a także 40-49 latkowie (34 proc.) i najlepiej zarabiający z dochodami od 7 000 zł netto wzwyż (42 proc.). Autorzy badania wskazują, że często odpowiadały tak również osoby z niższymi zarobkami od 2 000 do 2 999 zł na rękę (22 proc.). Zapewne wiąże się to z tradycją, według której goście weselni starają się przekazać państwu młodym podobną sumę, którą ci wydadzą na tzw. talerzyk.

– Już 16 proc. Polaków przyznaje, że mają gotowość przeznaczyć na tzw. „kopertę” lub prezent dla państwa młodych powyżej 1 000 zł – zauważa Ewa Cegielska, Santander Consumer Bank. – W tej grupie badanych znalazło się najwięcej mężczyzn, osób mieszkających na wsiach i zarabiających od 7 000 zł netto w górę. Patrząc na wiek, najczęściej odpowiadali tak respondenci w przedziale 18-29 lat i ci powyżej 60 roku życia – dodaje.

Jak możemy przeczytać na stronakobiet.pl kwota, którą włożymy do koperty, zależy od kilku czynników, takich jak bliskość relacji z młodą parą, miejsce, w którym odbywa się ślub oraz nasze indywidualne możliwości finansowe.

Przyjęło się, że im bliższa rodzina, tym wyższa kwota w kopercie. Szczególną hojnością tego dnia powinni wykazać się chrzestni „młodych”. Wybierając się na ślub i wesele, chrzestny bądź chrzestna ze swoją drugą połówką umieszcza w kopercie średnio około 1500 - 2000 złotych. Podobną kwotę dają rodzice, o ile wcześniej nie pokrywają części kosztów przygotowań. Nieco mniej podarują świadkowie, bo około 1000 - 1500 złotych od pary. Od rodzeństwa oczekuje się około 1000 złotych. Dziadkowie to bliska rodzina, ale zazwyczaj są na rencie bądź emeryturze, z tego względu inaczej postrzega się prezenty od nich. W kopertę mogą włożyć około 600 - 1000 złotych – wyjaśnia Anna Moyseowicz ze Strony Kobiet.

Na te koszty związane z weselem narzekamy najczęściej

W badaniu zapytano także o to, które wydatki związane z organizacją wesela są najbardziej obciążające finansowo. Lwia część ankietowanych wskazała koszt sali i cateringu (83 proc.). Na drugim miejscu znalazły się wydatki na alkohol i napoje (36 proc.), a na trzecim cena wynajęcia zespołu lub DJ’a i wodzireja (34 proc.). Ankietowani chętnie wskazywali również zakup sukni ślubnej i garnituru dla pana młodego (26 proc.), a co piąty koszt fotografa i kamerzysty (19 proc.).

Wesele 2023. Tyle średnio płaci się za talerzyk

Agata Wodzień- Nowak sprawdziła, ile trzeba zapłacić za weselny talerzyk w różnych miejscach kraju.

Restauracja i hotel w Toruniu podaje przedział cenowy od 260 do 300 zł od osoby. Inny obiekt w województwie kujawsko-pomorskim pakiet premium wycenia na 520 zł za osobę w cenniku na 2023 rok, na sezon 2024 pakiet będzie kosztował blisko 600 zł za osobę. Za najtańszy trzeba będzie zapłacić 385 zł. Z kolei wybierając salę weselną w województwie wielkopolskim zapłacimy od 240 do 330 zł.

Coraz mniej gości na weselach

Z badania „Wydatki na uroczystości rodzinne”, zrealizowanego dla BIG InfoMonitor, wynika, że wśród organizatorów i gości niemal co dziesiąty musi wspierać się pożyczkami.

Jak wskazują autorzy badania, otwarte pozostaje pytanie, czy organizujący zrezygnują z lepszej oprawy, wybiorą tańsze menu, czy skrócą liczbę gości. Jeśli zdecydują się na ostatni scenariusz, okazuje się, że nie każdy z pominiętych gości zmartwi się tym faktem. Niemal co trzeci z badanych, ze względu na brak pieniędzy, bierze pod uwagę nieobecność na uroczystości, najczęściej osoby w przedziałach wiekowych 35-44 oraz 45-54.

W organizację przyjęcia angażowano rodzinę i przyjaciół. Na zdjęciu: ślub Krystyny Matusiak w kościele seminaryjnym Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i świętego Józefa Oblubieńca przy ul. Krakowskie Przedmieście 52/54 w Warszawie, 1973 rok.

Wesela w PRL-u miały swój klimat! Nie mogło zabraknąć bimbru...

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prezent ślubny 2023. Tyle Polacy najczęściej wkładają do koperty. Padły konkretne kwoty - Strefa Biznesu

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna