MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Puszcza Knyszyńska: Nocna wędrówka z przewodnikiem po lesie

Dorota Biziuk [email protected]
O budowlach ukrytych w leśnych ostępach i wyjątkowych ludziach, którzy je stworzyli, opowiadał Waldemar Sieradzki, nadleśniczy z Poczopka. Nocne Misteria Leśne zakończyły się w sobotę po północy. - Na pewno nie była to ostatnia taka wyprawa - zapewnił nadleśniczy.
O budowlach ukrytych w leśnych ostępach i wyjątkowych ludziach, którzy je stworzyli, opowiadał Waldemar Sieradzki, nadleśniczy z Poczopka. Nocne Misteria Leśne zakończyły się w sobotę po północy. - Na pewno nie była to ostatnia taka wyprawa - zapewnił nadleśniczy. D. Biziuk
Zobaczyli cerkiew, która "wyrosła z ziemi" i miejsce, gdzie miała powstać druga Jerozolima.

Już po raz drugi pracownicy Nadleśnictwa Krynki z siedzibą w Poczopku koło Szudziałowa zaprosili na nocną wędrówkę po Puszczy Knyszyńskiej. Z zaproszenia skorzystało prawie 40 osób. Poprzednie Nocne Misteria Leśne odbyły się na początku czerwca. Wówczas na liście obecności pojawiło się dwa razy mniej nazwisk.

Nadleśniczy w roli przewodnika

Uczestnicy wyprawy zameldowali się w piątkowy wieczór w Poczopku. Stamtąd grupa pojechała w okolice wsi Górany. Od tej pory trzeba było iść pieszo. Cała trasa liczyła prawie 7 km.

- Zatrzymamy się w dwóch ciekawych miejscach, a mianowicie: w Grzybowszczyźnie i Wierszalinie - wyjaśnił Waldemar Sieradzki, nadleśniczy z Poczopka, a jednocześnie pomysłodawca Nocnych Misteriów Leśnych. To właśnie on pełnił rolę przewodnika.
W drodze do Grzybowszczyzny grupa spotkała grasującego po Puszczy Knyszyńskiej ducha zbója Półtoraka. Na szczęście spotkanie przebiegło w wyjątkowo przyjaznej atmosferze.

- Półtorak został zabity dawno temu, a okoliczna ludność stwierdziła, że dokonał tego niejaki Eliasz Klimowicz z Grzybowszczyzny Starej - powiedział nadleśniczy Waldemar Sieradzki. - Wprawdzie Eliasz nie miał nic wspólnego z Półtorakiem, ale od tej pory zaczęto go nazywać prorokiem Ilją.

W latach 30. zeszłego wieku prorok Ilja wybudował w Grzybowszczyźnie Starej cerkiew, o której powiadano, że "wyrosła z ziemi".

Pieniądze na tę inwestycję pochodziły ze sprzedaży ziemi przez chłopów.

Ruiny na ruinach

Grupa miała okazję wejść do cerkwi w Grzybowszczyźnie, gdzie o innych działaniach proroka Ilji opowiedział ks. mitrat Aleksander Klimiuk.

Potem uczestnicy wyprawy skierowali się do Wierszalina, gdzie Ilja chciał wybudować drugą Jerozolimę i stolicę świata. Zdążył postawić tylko fundamenty cerkwi.

- W 1939 roku Sowieci zabrali proroka i ślad po nim zaginął. Teraz na fundamentach cerkwi chcemy wybudować ruiny świątyni świata - dodał nadleśniczy.

- Wyprawa była super - podsumowały Krystyna Huryn i Joanna Pigiel, nauczycielki z Zespołu Szkół w Dąbrowie Białostockiej, które wybrały się na Nocne Misteria z uczniami klasy mundurowej i celnej.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna