MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rehabilitacja już w nowym miejscu. Ale to nie koniec remontów w Śniadecji (zdjęcia)

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Nowoczesny gabinet hydroterapii,  sala gimnastyczna - a tam bieżnie, również takie, na których mogą ćwiczyć pacjenci samodzielnie się nieporuszający, urządzenia do rehabilitacji w odciążeniu, sale do masażu, stół pionizacyjny z funkcją kroczenia, programy komputerowe, pomagające w rehabilitacji... Otwarty został właśnie - po remoncie - oddział rehabilitacji Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego.
Nowoczesny gabinet hydroterapii, sala gimnastyczna - a tam bieżnie, również takie, na których mogą ćwiczyć pacjenci samodzielnie się nieporuszający, urządzenia do rehabilitacji w odciążeniu, sale do masażu, stół pionizacyjny z funkcją kroczenia, programy komputerowe, pomagające w rehabilitacji... Otwarty został właśnie - po remoncie - oddział rehabilitacji Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. Anatol Chomicz
Nowoczesny gabinet hydroterapii, sala gimnastyczna - a tam bieżnie, również takie, na których mogą ćwiczyć pacjenci samodzielnie się nieporuszający, urządzenia do rehabilitacji w odciążeniu, sale do masażu, stół pionizacyjny z funkcją kroczenia, programy komputerowe, pomagające w rehabilitacji... Otwarty został właśnie - po remoncie - oddział rehabilitacji Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego.

Tak naprawdę to są dwa oddziały: na Pierwszym piętrze w nowo odremontowanym budynku mieści się oddział rehabilitacji ogólnoustrojowej, z 20 łóżkami. Na drugim - oddział rehabilitacji neurologicznej z możliwością hospitalizacji 27 pacjentów.

Powstały tu nowoczesne sale dla pacjentów, ale też oczywiście sale zabiegowe, gimnastyczne, rehabilitacyjne. Będą z nich mogli korzystać pacjenci z obu oddziałów, ale też planowane jest przyjmowanie pacjentów tylko na zajęcia dzienne, ambulatoryjnie.

- Czekamy na kontrakt z Narodowego Funduszu Zdrowia. Już wysłaliśmy prośbę o uruchomienie takiego zakresu w naszym szpitalu - mówi Cezary Nowosielski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Białymstoku

Oddziały już działają. Zostały tu przeniesione z dotychczasowej, tymczasowej lokalizacji przy ulicy Warszawskiej, w budynku należącym do Białostockiego Centrum Onkologii. Wcześniej - mieściły się tu oddziały laryngologiczny i okulistyczny. Te również mają już nowe siedziby - po drugiej stronie ulicy Skłodowskiej.

Remont trwał od czerwca ubiegłego roku. Właściwie zostało zmienione to wszystko: od dachów po podłogi. Koszt remontu to około 12 mln zł plus 3 mln zł na wyposażenie.

Remonty w Śniadecji: nowa rehabilitacja i neurologia już w grudniu. W planach: remont oddziału dziecięcego [ZDJĘCIA, WIDEO]

- To budynek z przełomu XVIII i XIX wieku. Były tu wtedy koszary carskie. W latach powojennych został wyremontowany i dostosowany do potrzeb szpitala - opowiada Cezary Nowosielski.

To właśnie przez te przedwojenne remonty ostatnie prace się przedłużały. Bo okazało się, że w latach 40. i 60. roboty budowlane przeprowadzane były z pominięciem tzw. sztuki budowlanej. Teraz te usterki musiały zostać naprawione.

W sumie na oba oddziały przyjmowanych jest około 400 pacjentów rocznie.

- Przez osiem lat byliśmy wciąż w tzw. lokalizacjach tymczasowych, gdzie musieliśmy znosić nieraz bardzo trudne warunki. Teraz mamy świetne warunki, świetną kadrę i świetny sprzęt - mówi Jerzy Lewko, lekarz kierujący oddziałem rehabilitacji neurologicznej i ogólnoustrojowej.

Szpital wojewódzki będzie miał nowy oddział rehabilitacji. Nawet wirtualnej

Trafiają tu pacjenci z uszkodzeniami ośrodkowego układu nerwowego - czyli po udarach, ale też po zabiegach ortopedycznych i neurochirurgicznych.

- Potrzeby rehabilitacji pacjentów są ogromne, a w regionie brakuje ośrodków mających kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Modernizacja oddziału cieszy, bo to zapewnia pomoc kilkuset pacjentom w ciągu roku. Ale to tylko kropla w morzu potrzeb - ocenia Anna Kuryliszyn-Moskal, wojewódzka konsultant w dziedzinie rehabilitacji medycznej.

A jej słowa potwierdza samo życie: - Kolejki zawsze są długie, zwłaszcza do oddziału rehabilitacji ogólnoustrojowej. Bo na rehabilitację neurologiczną przyjmujemy na bieżąco pacjentów z innych oddziałów: neurologii, neurochirurgii i ortopedii - mówi dr Jerzy Lewko.

Szpital Wojewódzki w Białymstoku. Powstanie nowoczesny ośrodek dla pacjentów

Ale to nie koniec remontów w Śniadecji.

- Remontujemy budynek neurologii. I w tym tygodniu zaczęliśmy remont pediatrii - wymienia Cezary Nowosielski. I dodaje, że ma powstać również łącznik między budynkiem rehabilitacji i ginekologii. W planach jest jeszcze odnowienie budynku, gdzie znajdują się poradnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rehabilitacja już w nowym miejscu. Ale to nie koniec remontów w Śniadecji (zdjęcia) - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna