Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Resort rolnictwa odpowiedział naszym rolnikom: Na pasze bez GMO nie będzie dopłat bezpośrednich

Donata Żmiejko
Donata Żmiejko
Oznaczenia „Wyprodukowano bez stosowania GMO” mówią o tym, że produkty zostały wyprodukowane z mleka od krów karmionych wyłącznie paszami niezawierającymi genetycznie zmodyfikowanych organizmów i zostało to potwierdzone odpowiednim certyfikatem - np. według standardu Polskiej Izby Mleka
Oznaczenia „Wyprodukowano bez stosowania GMO” mówią o tym, że produkty zostały wyprodukowane z mleka od krów karmionych wyłącznie paszami niezawierającymi genetycznie zmodyfikowanych organizmów i zostało to potwierdzone odpowiednim certyfikatem - np. według standardu Polskiej Izby Mleka Polska Izba Mleka
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odpowiedziało na wniosek Podlaskiej Izby Rolniczej o przyznanie dopłat dla rolników stosujących w żywieniu zwierząt pasze bez GMO: ­ Nie przewiduje się dopłat bezpośrednich za stosowanie pasz non-GMO! Zaznaczono, że jednak rolnicy mogą liczyć na inne formy pomocy.

GMO, czyli genetycznie modyfikowane organizmy, to przede wszystkim rośliny, których geny zostały – za pomocą nowoczesnej biotechnologii - zmienione przez człowieka, by nadać im nowe cechy. Modyfikacje roślin najczęściej mają na celu: zwiększenie odporności na herbicydy, szkodniki, choroby bakteryjne, wirusowe, grzybicze, a także na niekorzystne warunki klimatyczno-glebowe.

GMO ma więc przyczyniać się przede wszystkim do obniżenia kosztów produkcji – np. w przypadku roślin sprawić, by ich uprawa była łatwiejsza i tańsza, a plon wyższy. Ale czy genetycznie zmodyfikowane organizmy są zdrowe dla ludzi? Niestety, brakuje rzetelnych badań, które mogłyby to potwierdzić. Dlatego osoby, które nie chcą ryzykować utraty zdrowia, wybierają żywność wolną od GMO.

Jak zauważa Polska Izba Mleka, wybór certyfikowanej żywności jest coraz większy. Dotyczy to również artykułów mleczarskich. Oznaczenia „Wyprodukowano bez stosowania GMO” znajdziemy nie tylko na produktach wiodących mleczarni, ale także i tych mniejszych podmiotów zajmujących się przetwórstwem mleka. Oznacza to, że produkty te zostały wyprodukowane z mleka od krów karmionych wyłącznie paszami niezawierającymi genetycznie zmodyfikowanych organizmów i zostało to potwierdzone odpowiednim certyfikatem - np. według standardu Polskiej Izby Mleka.

Ostatnio Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odpowiedziało na wniosek Podlaskiej Izby Rolniczej, w którym zwrócono się z prośbą o dofinansowania dla rolników, którzy skarmiają zwierzęta paszami non-GMO. Zwrócono uwagę, że jednak rolnicy mogą liczyć na inne formy pomocy.

Krajowa Rada Izb Rolniczych na prośbę Zarządu Podlaskiej Izby jeszcze w grudniu ubiegłego roku wysłała pismo do MRiRW, w którym wystąpiono z wnioskiem o wprowadzenie dopłat dla rolników, którzy karmią zwierzęta paszami niemodyfikowanymi genetycznie (non-GMO). We wniosku wskazywano na to, że używanie takich pasz w swoim gospodarstwie generuje większe koszty, bo pasze non-GMO są droższe. KRIR przedstawiła odpowiedź z resortu rolnictwa.

- MRiRW w piśmie z dnia 22 stycznia 2021 r. informuje, że propozycje wsparcia dochodów związanych z produkcją rolniczą są notyfikowane przez odpowiednie służby Komisji Europejskiej. W katalogu dopłat nie przewiduje się formy pomocy w postaci systemów wsparcia bezpośredniego, czyli płatności dla rolników skarmiających zwierzęta paszami niemodyfikowanymi genetycznie - przekazała KRIR.

Dopłat bezpośrednich nie będzie, ale można liczyć na wsparcie. Jak wskazano, jednak istnieje szereg mechanizmów wsparcia istotnych w kontekście produkcji pasz i żywienia zwierząt gospodarskich paszami bez udziału GMO.

  • Wyjaśniono, że:
  • Rolnicy uprawiający bobik, groch siewny (w tym peluszkę, z wyłączeniem grochu siewnego cukrowego i grochu siewnego łuskowego), łubin biały, łubin wąskolistny, łubin żółty lub soję zwyczajną – również w przypadku upraw tych roślin w formie mieszanek – mogą ubiegać się o płatność do roślin strączkowych na ziarno. (W kampanii roku 2020 stawka płatności do pierwszych 75 ha wyniosła 724,38 zł/ha, natomiast stawka płatności do powierzchni ponad 75 ha wyniosła 362,19 zł/ha. Ze skutkiem od roku 2021 planowane jest zniesienie degresywności, co może korzystnie wpłynąć na zwiększenie upraw tych roślin).
  • Rolnicy uprawiający esparcetę siewną, koniczynę czerwoną, koniczynę białą, koniczynę białoróżową, koniczynę perską, koniczynę krwistoczerwoną, komonicę zwyczajną, lędźwian, lucernę siewną, lucernę mieszańcową, lucernę chmielową, nostrzyk biały, seradelę uprawną, wykę kosmatą lub wykę siewną również w przypadku upraw tych roślin w formie mieszanek oraz w przypadku upraw tych roślin w formie mieszanek z ww. roślinami strączkowymi – mogą ubiegać się o płatność do roślin pastewnych. Płatnością może być objęte nie więcej niż 75 ha upraw w gospodarstwie. W kampanii roku 2020 stawka płatności wyniosła 468,05 zł/ha.

MRiRW przypomina także o płatności do powierzchni i do zwierząt, w ramach systemu wsparcia bezpośredniego i w ramach PROW
Wsparcie w nowej WPR. Podobne wsparcie będzie kontynuowane w następnych latach. Przypomnijmy, teraz trwają prace nad Planem Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

- W projektowanych instrumentach Planu Strategicznego WPR zakłada się wsparcie rozwoju produkcji krajowych roślin wysokobiałkowych oraz wsparcie produkcji żywności wysokiej jakości. W Polsce istnieją zarejestrowane krajowe systemy jakości żywności, w tym produkcji żywca i mięsa wołowego gwarantowanej wysokiej jakości. Jednym z wymagań jest żywienie bydła paszami wolnymi od GMO. Osiągane ceny za bydło z certyfikatem jakości są wyższe ceny niż za tusze tej samej klasy bez certyfikatu. Inną możliwość stanowi unijny system jakości żywności „Produkcja ekologiczna”. Ten system produkcji także wyklucza stosowanie GMO i produktów wytworzonych z GMO lub przy ich użyciu. Oba ww. systemy umożliwiają uzyskiwanie wyższych cen za produkty wysokiej jakości- zaznaczył resort rolnictwa.

Przypomnijmy, że do końca w 2020 roku czekano na podjęcie decyzji co do wejścia w życie zakazu stosowania pasz GMO w przypadku skarmiania zwierząt. Zakaz ostatecznie kolejny raz został przesunięty.

Czytaj też:
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Znowu trzeba będzie się spisać. Sprawdź, o co zapytają

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna