Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rośliny bobowate są cennym źródłem białka. Warto je uprawiać

Donata Żmiejko
Donata Żmiejko
Bobik jest rośliną pastewną z grupy roślin bobowatych grubonasiennych, uprawianą na nasiona w plonie głównym. Uprawa przebiega na glebach żyznych. Ma on duże wymagania wodne i plonuje najlepiej na glebach o wysokiej kulturze agrarnej.
Bobik jest rośliną pastewną z grupy roślin bobowatych grubonasiennych, uprawianą na nasiona w plonie głównym. Uprawa przebiega na glebach żyznych. Ma on duże wymagania wodne i plonuje najlepiej na glebach o wysokiej kulturze agrarnej. PIXABAY.COM
Warto uprawiać rośliny bobowate. Mówi o tym film „Same swoje” z Andrzejem Beja-Zaborskim, którego pamiętamy np. z trylogii filmowej w reżyserii Jacka Bromskiego. Film został zrealizowany przy współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego i Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Krzyżewie.

- Chcemy promować rośliny bobowate w kontekście ograniczania importu śruty sojowej - mówi dr inż. Bronisław Puczel, dyrektor Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Krzyżewie. - Celem projektu jest przekazanie wiedzy o gatunkach i odmianach roślin bobowatych, które są cennym źródłem białka, zarówno w chowie zwierząt, jak i żywieniu człowieka. Uprawiając te rośliny, poprawiamy jakość swojej gleby.

Stacja Doświadczalnej Oceny Odmian w Krzyżewie, prowadząc badania w zakresie zachowania różnorodności genetycznej roślin (uprawa bobiku, grochu siewnego, łubinu wąskolistnego i żółtego oraz soi), a także zróżnicowanego systemu gospodarowania (system konwencjonalny, zintegrowany i ekologiczny) upowszechnia wiedzę w zakresie zachowania różnorodności genetycznej roślin.

Różnorodność gatunków, odmian roślin i ras zwierząt jest podstawą trwałości ekosystemów i zdrowia ludzi. Człowiek od dawna starał się ulepszać uprawiane rośliny. Część odmian roślin, warzyw, owoców zmieniają się na przestrzeni lat. Rolnicy często przechodzą na monokulturowe uprawy, rezygnując z uprawy dotychczas wykorzystywanych gatunków np. pszenicy czy ziemniaka i stosują nowe odmiany modyfikowane sztucznie przez człowieka.

Obecnie jednak wzrasta zainteresowanie odmianami miejscowymi i starymi ze względu na wykorzystywanie ich do produkcji m.in. produktów lokalnych czy rolnictwa ekologicznego.

W drugiej połowie XX wieku dostrzeżono skalę zagrożenia rolniczej różnorodności biologicznej i zaczęto zdawać sobie sprawę z potencjalnych skutków jej zaniku dla człowieka i przyrody.

Obejrzyj film promujący rośliny bobowate jako cenne źródło białka i pożytek pszczeli:

– Jesteśmy po to, żeby prowadzić doświadczenia zmierzające do wpisu odmiany do rejestru krajowego. Druga grupa doświadczeń to jest porejestrowe doświadczalnictwo plonowe. Na podstawie tych doświadczeń robimy rekomendacje odmian do uprawy na terenie województwa. Tutaj wiedza dla rolnika jest czysto praktyczna – wyjaśnia dr inż. Bronisław Puczel.

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

Czytaj też:
Ceny ziemi rolnej w Podlaskiem bardziej stabilne. Są jednak zaskakujące transakcje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna