MKTG SR - pasek na kartach artykułów

RPP zdecydowała w sprawie stóp procentowych! Co z ratami kredytów?

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o podwyższeniu stopy referencyjnej NBP o 0,7 5pkt proc., tj. do poziomu 1,25 proc.
Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o podwyższeniu stopy referencyjnej NBP o 0,7 5pkt proc., tj. do poziomu 1,25 proc. Aneta Zurek / Polska Press
Rada podjęła decyzję o podwyższeniu stopy referencyjnej NBP o 0,75 pkt proc., tj. do poziomu 1,25 proc.- podano w komunikacie po posiedzeniu RPP. - Udało się uniknąć wielkiego kryzysu i degrengolady życia społecznego. Ceną za wyjście z tego kryzysu, jest inflacja, która ma charakter globalny- mówił podczas konferencji prezes NBP Adam Glapiński. Dodał, że „szczyt inflacji zapowiada się w styczniu przyszłego roku”. Może dojść do pułapu 7 proc., może trochę powyżej i od tego momentu będzie maleć.

Rada Polityki Pieniężnej w środę 3 listopada podjęła decyzję o podwyższeniu stopy referencyjnej NBP o 0,75pkt proc., tj. do poziomu 1,25% - podano w komunikacie po posiedzeniu RPP.

Jednocześnie RPP ustaliła następujący poziom pozostałych stóp procentowych NBP:

  • stopa lombardowa 1,75%;
  • stopa depozytowa 0,75%;
  • stopa redyskontowa weksli 1,30%;
  • stopa dyskontowa weksli 1,35%

Prezes NBP Adam Glapiński podczas konferencji prasowej przyznał, że "kryzys pandemiczny był wielką niewiadomą, trudno było przewidzieć jego konsekwencje". - Dzięki zdecydowanej reakcji NBP i rządu i udało się uchronić gospodarkę przed głęboką i długotrwałą recesją- przyznał.- Po kryzysie wywołanym pandemią COVID-19 mamy silne odbicie koniunktury. Odrobiliśmy straty- stwierdził.

- Ceną uniknięcia głębi kryzysu, kilkudziesięcioprocentowego bezrobocia, upadku firm, ceną w skali świata jest podwyższona obecnie inflacja- przyznał Glapiński.

Rada Polityki Pieniężnej drugi miesiąc z rzędu zaskoczyła podwyżkami stóp

- Pierwsze zaskoczenie było przed miesiącem, gdy w ogóle zdecydowała się na podwyższenie stopy referencyjnej o 40 pkt bazowych, mimo dość wtedy twardego stanowiska prezesa NBP o konieczności przeczekania wysokiej inflacji. Dziś z kolei RPP pokazała jastrzębie nastawienie zaskakując rynek wzrostem stopy referencyjnej o 75 pkt bazowych- zauważa w przesłanym komentarzu Mariusz Zielonka, konfederacja Lewiatan.

Zdaniem eksperta rynki oczekiwały wzrostu, ale niższego, o 50 pkt bazowych. - Tym samym stopy procentowe zbliżają się do docelowego, przed pandemicznego poziomu 1,5%, choć niewykluczone, że jastrzębie na kolejnych posiedzeniach będą nadal dominować i w niedługim czasie stopy osiągną poziom 2,5%. Miałoby to uzasadnienie ponieważ za chwilę Polski Ład wprowadzi kolejną silną presję inflacyjną, poprzez wzrost wynagrodzeń Polek i Polaków. A co za tym idzie będziemy coraz bliżej spirali płacowo-cenowej, której zgodnie ze słowami prezesa NBP, bank centralny się obawia- dodaje Zielonka.

Co to oznacza dla rynku i dla obywateli?

Ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego udostępnili na swoim koncie na Twitterze wyliczenia o ile wzrosną raty kredytów po decyzji Rady. - RPP podwyższyła stopy procentowe o 75pb – stopa referencyjna NBP wynosi obecnie 1,25 proc. Spodziewamy się kontynuacji cyklu podwyżek. RPP prawdopodobnie podniesie stopy procentowe do 2,5 proc.- prognozuje Polski Instytut Ekonomiczny.

Z kolei Zielonka zwraca uwagę, że dzisiejsza decyzja RPP przeciwdziałania wysokiej inflacji ma opóźniony zapłon. Jak wyjaśnia, "dzisiejsze studzenie gospodarki będzie widoczne dopiero w perspektywie dwóch kwartałów". - Oznacza to, że obecnie Polacy idąc do sklepu będą nadal płacić coraz więcej za wiele produktów, ponieważ w krótkiej perspektywie nie jesteśmy w stanie skutecznie przeciwdziałać wzrostowi cen- tłumaczy i dodaje, że "teraz dodatkowo portfele obywateli i przedsiębiorców będą uszczuplane wyższą ratą od zaciągniętych wcześniej kredytów".

Jak wylicza, dla kredytu o wartości 350 tys. zł, udzielonego na 35 lat, miesięczna rata wzrośnie o blisko 200 zł.

Co z walutami?

– W naszych prognozach walutowych przyjmujemy, że na koniec roku za euro zapłacimy około 4,50 zł, czyli ponad 10 groszy mniej niż obecnie. Druga podwyżka stóp procentowych w tym roku mocno zwiększyła prawdopodobieństwo realizacji takiego scenariusza, odpychając EUR/PLN od 4,60– zauważa w przesłanym nam komentarzu Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

- Jeszcze ważniejsze mogło być zarysowanie przez bankierów centralnych przejrzystej strategii działania oraz zapowiedź dalszych podwyżek. Tego ostatniego nie znajdujemy w komunikacie po posiedzeniu. Jednoznacznych wskazówek nie doczekaliśmy się także podczas konferencji prasowej prezesa NBP Adama Glapińskiego. Mimo to oczekujemy kolejnych ruchów stóp procentowych na zbliżających się posiedzeniach, które doprowadzą koszt pieniądza do około 2,5 proc.- twierdzi Sawicki.

Jego zdaniem ważne rolę odegrać mogą roszady personalne w składzie RPP. - W przypadku niepowołania prezesa Glapińskiego na drugą kadencję, za kilka miesięcy z obecnej Rady wpływ na politykę pieniężną może mieć tylko jeden decydent – Cezary Kochalski. W rezultacie złoty pozostanie na wzrostowej ścieżce, ale będzie ona mieć bardziej kręty i wyboisty przebieg, niż gdyby bank centralny jasno wyłożył swoje zamiary – podsumowuje Sawicki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: RPP zdecydowała w sprawie stóp procentowych! Co z ratami kredytów? - Portal i.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna