MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rusza program „Cyberbezpieczny Samorząd”. Do podlaskich gmin i powiatów trafi prawie 65 mln zł

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Program „Cyberbezpieczny Samorząd” to inicjatywa, która pozwoli samorządom na inwestycje w nowoczesne rozwiązania zwiększające odporność na cyberataki. Powiaty i gminy w Podlaskiem otrzymają na ten cel niemal 65 mln zł.

Rozpoczął się nabór do projektu „Cyberbezpieczny Samorząd”. Od środy (19 lipca), aż do końca września tego roku, samorządy mogą składać wnioski o dofinansowanie działań z zakresu cyberbezpieczeństwa.

- Program dotyczy informatyzacji i cyfryzacji naszych samorządów. Samorządowcy mogą zaaplikować do Centrum Projektów Polska Cyfrowa o środki przeznaczone na wzmocnienie cyberbezpieczeństwa usług, które na co dzień realizują wspólnie z mieszkańcami - mówi Adam Andruszkiewicz, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji.

Otrzymane pieniądze władze samorządów będą mogły przeznaczyć m.in. na zakup, wdrożenie i konfigurację systemów, urządzeń i usług mających na celu podniesienie poziomu cyfrowego bezpieczeństwa, opracowanie, wdrożenie i certyfikację procedur z zakresu zarządzania bezpieczeństwem informacji a także na specjalistyczne szkolenia.

- Wszystko po to, by na co dzień te e-usługi, które samorządy w naszym regionie chcą realizować, były jak najsprawniej dostępne dla obywateli i co najważniejsze - bezpieczne. Żyjemy w czasach, w których cyberbezpieczeństwo staje się priorytetem - podkreśla Andruszkiewicz.

W ramach programu do województwa podlaskiego trafi w sumie 64787568 zł.

- To są naprawdę solidne środki, za które można kupić porządny sprzęt czy przeszkolić swoich pracowników - zaznacza Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego i apeluje do samorządowców z regionu o składanie wniosków. - Ta suma, która ostała przeznaczona dla naszego województwa jest gwarantowana i ważne, żeby żadna złotówka nie została przeznacza gdzie indziej. Jestem zadowolony z tego, ze mając na uwadze wszystkie zagrożenia w sieci i sytuację geopolitczną, na cyberbezpieczeństwo przeznaczane są tak duże pieniądze.

Każdy poszczególny samorząd może otrzymać od 200 do 850 tys. zł. Większość dostanie środki bezpośrednio w postaci dotacji, bez konieczności posiadania wkładu własnego. Do zapewnienia wkładu własnego, którego łączna wysokość dla całego projektu to ok. 4 proc., będą zobowiązane tylko najzamożniejsze samorządy.

Wysokość dofinansowania oraz udział wkładu własnego są uzależnione od liczby mieszkańców i zamożności jednostki, czyli tzw. wskaźnika podatkowego odpowiedniego dla gmin, powiatów i województw.

W skali całego kraju na program „Cyberbezpieczny Samorząd” przeznaczone 1,9 mld złotych.

Projekt realizowany jest przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) w partnerstwie z NASK Państwowym Instytutem Badawczym.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Białystok. Piłkarze Jagiellonii odbierają złote medale

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna