MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rutka-Tartak. Pozyskali 6 mln zł z UE

redd
sxc.hu
Gmina ma charakter typowo rolniczy. Według podziału fizjograficznego Polski, teren gminy znajduje się na Pojezierzu Wschodniosuwalskim, będącym częścią Pojezierza Wschodniobałtyckiego.

Gmina sąsiaduje: od strony zachodniej z gminą Wiżajny, od strony południowej z gminą Jeleniewo, od strony południowo-wschodniej z gminą Szypliszki, od strony północnowschodniej z Litwą.

Teren gminy zajmuje powierzchnię 9232 ha. Rutka-Tartak jest gminą wybitnie rolniczą: 65 proc. areału zajmują grunty użytkowane rolniczo i obejmują tereny o wysokich walorach przyrodniczych i krajobrazowych. Obszar gminy zamieszkuje około 2400 osób w 24 wsiach (sołectwach).

Gmina Rutka-Tartak powstała po raz pierwszy w 1973 roku, by po trzech latach zostać włączoną do sąsiedniej gminy Wiżajny. Reaktywowana w roku 1984, istnieje do dziś. Trudne warunki klimatyczno-glebowe gminy ograniczają możliwości występowania niektórych - zwłaszcza ciepłolubnych - przedstawicieli fauny i flory. Jednakże surowe warunki klimatyczne powodują, że występujące tu gatunki
często są dorodniejsze, osiągają większe rozmiary niż w innych regionach kraju, co może być magnesem przyciągającym turystów pragnących zdobyć ładne trofea myśliwskie.

Gminą od 20 lat rządzi Jan Racis. W zbliżających się wyborach zamierza kandydować. Prawdopodobnie nie będzie miał konkurenta.

Za swoje największe sukcesy wójt uważa utrzymanie dobrego stanu dróg gminnych oraz ośrodek zdrowia, który wykonuje usługi medyczne na wysokim poziomie. Problemem jest natomiast brak pieniędzy na rozbudowę budynku szkoły.

W latach 2006-2009 gmina otrzymała około 6 mln zł ze środków unijnych.

Adres urzędu: Urząd Gminy w Rutce-Tartak, ul. 3 Maja 13, 16-406 Rutka-Tartak, tel. tel: 87 5687 256,
87 5687 257.

Adresy lokali wyborczych: Parafialna sala duszpasterska, Smolniki 14, Urząd Gminy, ul.3 Maja 13, Rutka-Tartak

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna