MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rynek pracy znajduje się w szczególnej sytuacji. „Firmy mają rekordowe plany, jeśli chodzi o podwyżki. Będą także zwiększać zatrudnienie"

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Odsezonowany odczyt Miesięczny Indeks Koniunktury PIE wyniósł w styczniu 2024 roku 101,2 pkt., co oznacza przewagę nastrojów pozytywnych wśród przedsiębiorców. – Większość prognoz analityków zapowiada, że ten rok będzie czasem wzrostu gospodarczego – mówi nam Andrzej Kubisiak z PIE. Jednocześnie zwraca uwagę na „rekordowe plany" firm, jeśli chodzi podwyżki. Dodatkowo rosną plany dotyczące zatrudnienia. – Rynek pracy znajduje się w szczególnej sytuacji – podkreśla.

Spis treści

Koniunktura gospodarcza w tym roku powinna przynieść ożywienie w krajowej gospodarce.
W 2024 r. firmy w Polsce wchodzą w nastrojach wyraźnie lepszych niż przed rokiem. – W tym roku spodziewane jest odbicie konsumpcji, a także poprawy realnych wynagrodzeń – mówi ekspert. Lucyna Nenow/ Polska Press

Pozytywne nastroje wśród przedsiębiorców

– Należy powiedzieć, że początek 2024 roku to czas względnego optymizmu, jeżeli chodzi o nastroje przedsiębiorstw – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Andrzej Kubisiak, Polski Instytut Ekonomiczny. – Większość prognoz analityków zapowiada, że ten rok będzie czasem wzrostu gospodarczego – dodaje.

Kubisiak przytacza dane Bloomberga, których konsensus mówi mówią o wzroście na poziomie 2,8 proc. – Widzimy, że ta koniunktura faktycznie zaczyna się poprawiać – podkreśla.

Odsezonowane dane MIK wskazują, że wszystkie komponenty, które składają się na Miesięcznik Indeks Koniunktury, wykazują trend wzrostowy. Trzy komponenty MIK są powyżej poziomu neutralnego, a dwa z nich wzrosły m/m. Należą do nich wynagrodzenia (127,2 pkt.; wzrost o 7,9 pkt.) i płynność finansowa (118,6 pkt.; wzrost o 3,8 pkt.). Na wysoką wartość wynagrodzeń wpłynął duży udział przedsiębiorstw (44 proc.) planujących podnieść płace. Ma to związek ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia w Polsce od stycznia 2024 r.

Czym jest spowodowany optymizm wśród przedsiębiorców? Kubisiak przyznaje, że w dużej mierze wynika to z wyników sprzedażowych. – Musimy pamiętać, że w tym roku spodziewane jest odbicie konsumpcji ale w dużej mierze, jest to także efekt poprawy realnych wynagrodzeń, czy świadczeń, które trafiają do gospodarstw domowych, jak również podwyżek, które się pojawiają w sektorze publicznym, czy w edukacji – wymienia.

Rekordowe plany dotyczące podwyżek wynagrodzeń

Ekspert nie ukrywa, że w „szczególnej sytuacji” obecnie znajduje się polski rynek pracy. – Firmy mają rekordowe plany, jeśli chodzi podwyżki, a jednocześnie rosną plany dotyczące zatrudnienia – mówi i dodaje, że firmy obecnie wskazują, że maleje ich niepokój, jeśli chodzi o niepewność gospodarczą.

Kubisiak przypomina, że od 2021 roku nie mieliśmy takich niskich wskazań, jeżeli chodzi o tę barierę dla prowadzenia biznesu. Natomiast wyzwaniem dla firm będą koszty pracy. – 70 proc. badanych przedsiębiorstw wskazuje ten czynnik, jako hamulec, który może wpływać dzisiaj na funkcjonowanie przedsiębiorstw – tłumaczy. – To jest dość mocno powiązane ze wzrostem płacy minimalnej – dodaje.

Jak wynika z MIK, w opinii przedsiębiorców czynnik ten będzie wywierał największy wpływ na decyzje biznesowe 2024 r.. Na silny wpływ kosztów pracowniczych wskazuje aż 56 proc. badanych. Duże znaczenie w kontekście funkcjonowania przedsiębiorstw będzie miał także słaby popyt na produkty i usługi. Kolejny czynnik o dużym wpływie na decyzje biznesowe to wdrażanie zielonej transformacji gospodarki.

Jeśli chodzi o rosnące cyberzagrożenia, to 40 proc. przedsiębiorców uważa, że wpływ tego typu zagrożeń na biznes będzie słaby, ale 28 proc. jest odmiennego zdania i twierdzi, że będzie silny. Społecznie odpowiedzialna konsumpcja jako styl życia może silnie wpłynąć na prowadzenie biznesu w co piątej firmie. Niemal połowa przedsiębiorców (49 proc.) uważa, że wpływ robotyzacji i automatyzacji na funkcjonowanie biznesu w 2024 r. będzie słaby.

Ponad płowa (53 proc.) firm widzi słaby wpływ wdrożenia polityki migracyjnej na swoje funkcjonowanie. Zdaniem 12 proc. przedsiębiorców, w rozpoczynającym się roku silny wpływ na działalność firm będzie miał rozwój sztucznej inteligencji, a aż 57 proc. ten wpływ ocenia jako słaby.

Tu znajdziesz pracę od ręki. Sprawdź w naszej galerii

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rynek pracy znajduje się w szczególnej sytuacji. „Firmy mają rekordowe plany, jeśli chodzi o podwyżki. Będą także zwiększać zatrudnienie" - Strefa Biznesu

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna