Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samorząd rolniczy domaga się interwencji na rynku zbóż

Redakcja
Samorząd rolniczy domaga się interwencji na rynku zbóżPodlaska Izba Rolnicza zwraca uwagę, że skoro większość zbóż w kraju nadaje się tylko na pasze, cena ziarna konsumpcyjnego powinna być wyższa
Samorząd rolniczy domaga się interwencji na rynku zbóżPodlaska Izba Rolnicza zwraca uwagę, że skoro większość zbóż w kraju nadaje się tylko na pasze, cena ziarna konsumpcyjnego powinna być wyższa
O pilną interwencję w sprawie skupu zbóż wnioskuje do rzadu RP Podlaska Izba Rolnicza. Rok 2016 jest dla polskiego rynku zbóż bardzo niekorzystny. Najpierw zimowe wymarznięcia, potem sucha i chłodna wiosna i wreszcie deszcze w okresie zbiorów. Ziarno jest mokre, kiepskiej jakości, a zbóż konsumpcyjnych brakuje - argumentuje w oiśmie do rzadu PIR.

Z informacji uzyskiwanych od rolników wiemy, że zakłady skupujące nie chcą przyjmować zboża od rolników, a proponowane ceny są niskie. W tym roku tona pszenicy kształtuje się w okolicach 550 zł/t (w 2015 r. — 680 zł/t), żyta 430 zł/.t (w 2015 r. — 520 zł/t). Zdajemy sobie sprawę, iż większość zboża nadaje się tylko na pasze, więc zasadnym jest aby ceny ziarna konsumpcyjnego były wyższe, tak jednak nie jest.

 

Mamy świadomość, że niskie ceny podyktowane są nie tylko słabszą jakością zbóż, ale przede wszystkim importem z zagranicy, głównie Ukrainy, która otrzymała zgodę Komisji Europejskiej na bezcłowy eksport zbóż do krajów unijnych. Ze względu na koszt transportu — większość tego zboża trafia do wschodnich województw Polski.

Wynikająca z postanowień Komisji Europejskiej swoboda handlu sprawia, iż ukraińscy rolnicy produkują coraz więcej zbóż, które idzie na eksport, a ze zbytem naszych płodów rolnych mamy problem. Wymogi jakie musza spełnić polscy rolnicy stosując min. integrowaną ochronę roślin, zakazy stosowania wielu środków chemicznych, przestrzeganie okresów karencji, powodują że nasze zbože jest niekonkurencyjne w stosunku do ukraińskiego, gdzie rolnicy nie muszą spełniać takich wymagań przy produkcji. Dlatego nie zgadzamy się, aby pod hasłem współpracy z krajami Unii, polski rolnik na tym tracił.

Niepokój wśród rolników wzbudzają także informacje, o tym, że to nie ARR decyduje o cenach zbóż, a prywatne podmioty, którym wydzierżawiane są magazyny zbożowe, np. spółki Elewarr i to one decydują skąd i za ile zostanie zakupione zboże.

 

- W związku z powyższym żądamy, aby rząd RP potraktował sprawę jako pilną i podjął natychmiastowe działania także w tym sektorze produkcji - kończy swoje wystąpienie PIR.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna