Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samorządy z rejonu Łomży wystartowały do wyścigu po fundusze strukturalne

(MK)
Wczoraj w łomżyńskim ratuszy przedstawiciele ośmiu samorządów z rejonu Łomży podpisali porozumienie o zawiązaniu Partnerstwa Łomżyńskiego. W ramach tej struktury samorządy będą realizować wspólny projekt ograniczania bezrobocia w oparciu o fundusze srtukturalne Unii Europejskiej.

Utworzenie Partnerstwa Łomżyńskiego jest zwieńczeniem pierwszego etapu prac nad projektem. Trwały one od lutego br., kiedy ro zarząd woj. podlaskiego ogłosił zbieranie propozycji do wojewódzkiego programu operacyjnego na wykorzystanie unijnych funduszy strukturalnych.
- Samorządy z rejonu Łomży postanowiły zgłosić wspólny projekt pod kątem wykorzystania walorów turystycznych terenów nad Narwią, Pisą i Biebrzą - powiedział prezes Agencji Rozwoju Regionalanego z Łomży, Andrzej Krzewski. - Nam zlecono opracowanie założeń. W dniu 3 czerwca odbyła się jego prezentacja i został zaakceptowany. Partnerstwo Łomżyńskie to struktura, wzorowana na unijnej, w ramach której projekt będzie realizowany.
Projekt nosi tytuł: "Zintegrowany program ograniczania bezrobocia w Partnerstwie Łomżyńskim poprzez utworzenie w latach 2004-2012 jednolitego produktu turystycznego". Przystąpiły do niego powiat łomżyński, miasto Łomża, miasta i gminy Nowogród i Jedwabne oraz gminy Łomża, Piątnica, Miastkowo i Zbójna. Zakłada on m.in. zrealizowanie szeregu inwestycji strategicznych, poprawiających turystyczną atrakcyjność regionu. Ma to stworzyć warunku do tworzenia małych i średnich firm do obsługi turystów. Wśród tych inwestycji są m.in. budowa bulwarów nad Narwią w Łomży, utworzenie warunków do żeglugi na Narwi od Siemienia po Rybaki w gm. Miastkowo poprzez m.in. budowę przystani, wyeksponowanie wczesnośredniowiecznego grodziska w Starej Łomży i pól jałowcowych w gminie Miastkowo, turystyczne zagospodarowanie fortów w Piątnicy, tworzenie atrakcji turystycznych poprzez eksponowanie lokalnych tradycji i zwyczajów itp.
W projekcie przewija się też hasło "Jedna wieś-jeden produkt". Będzie to drugi - obok rozwoju turystyki - nurt tzw. samorozwoju, czyli poprawy warunków bytu mieszkańców w oparciu o własne siły. Pomysł przeniesony jest z Japonii. Chodzi o wymyślenie atrakcyjnego rynkowo produktu, który wiązałby się z daną miejscowością. Projekt przewiduje utworzenie wyspecjalizowanej instytucji, która w skali partnerstwa będzie się zajmować opracowywaniem technologii dla takich produktów oraz ich promocją pod wspólnym, regionalnym logo.
Według Andrzeja Krzewskiego są możliwości pozyskania dużych kwot z funduszy strukturalnych UE na realizację projektu. Z przygotowanej symulacji na lata 2004-2006 wynika, iż w tym okresie w każdym roku samorządy, uczestniczące w Partnerstwie Łomżyńskim, mogą zainwestować w realizację projektu jako wkład własny łączną kwotę 9,7 mln euro. Do tego można otrzymać wsparcie unijne w wysokości 29 mln euro rocznie. W sumie w trzech latach na realizację projektu można przeznaczyć 117 mln euro.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna