Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sanktuaria katolickie w regionie przyciągają pielgrzymów od setek lat. Jak wyglądają? (Część III)

Piotr Łozowik
Piotr Łozowik
Widok na świątynie i cmentarz
Widok na świątynie i cmentarz Strona parafii
Dla ludzi wierzących każda świątynia jest wyjątkowa. Szczególną rolę pełnią jednak sanktuaria, uznawane za miejsca święte. Do tych miejsc ludzie często pielgrzymują licząc na cud. Przedstawiamy listę sanktuariów Diecezji Ełckiej, która w z rozciąga się na całą północną część naszego województwa. Znasz te miejsca?

Cztery diecezje katolickie na terenie Podlasia

W Polsce wyróżniamy 41 diecezji terytorialnych kościoła katolickiego. Na terenie Podlasia funkcjonują cztery takie jednostki. Są to:

  1. Diecezja Białostocka,
  2. Diecezja Drohiczyńska,
  3. Diecezja Łomżyńska,
  4. Diecezja Ełcka.

Zobacz Podlaskie sanktuaria znajdujące się w granicach Diecezji Ełckiej:

Diecezja ełck

Diecezja ełcka jest położona na północno-wschodnim krańcu Polski. Od północy graniczy z Obwodem Kaliningradzkim, od północnego-wschodu graniczy z Litwą i Białorusią. W strukturze kościelnej graniczy z archidiecezją warmińską, archidiecezją białostocką i diecezją łomżyńską. Powierzchnia diecezji to 11.000 km2, a zamieszkuje ją ponad 400 000 mieszkańców. Największe miasta na terenie diecezji ełckiej to:

  • Suwałki,
  • Ełk,
  • Augustów,
  • Giżycko.

Zobacz również: Kobiety pielgrzymowały do Sanktuarium w Rajgrodzie

Granice poszczególnych województw w naszym kraju nie pokrywają się z granicami diecezji. Na Podlasiu np. diecezje łomżyńska, drohiczyńska i ełcka funkcjonują również - kolejno - w Mazowieckiem, w Lubelskiem, na Warmii i Mazurach.

Sanktuarium Studzieniczna:

Rodzaje kościołów katolickich

W kościele katolickim można wyróżnić kilka rodzajów świątyń. Są to przede wszystkim:

  • Pewne kościoły noszą tytuł bazyliki, ze względu na ich szczególne znaczenie. Niektóre z nich noszą nazwę bazylik większych (np. w Rzymie i dwie w Asyżu), czyli patriarchalnych, gdyż posiadają ołtarz i tron przeznaczone dla papieża. Pozostałe zaś bazyliki nazywamy mniejszymi (np. bazylika jasnogórska czy katedra gnieźnieńska).
  • Świątynie nazywamy też katedrami lub archikatedrami. Są to miejsca, w których biskup lub arcybiskup sprawuje liturgię jako głowa diecezji bądź archidiecezji. Są zatem one świątyniami biskupimi, czyli głównymi kościołami, gdzie znajduje się katedra (tj. tron biskupi).
  • W diecezjach istnieją też kolegiaty. Są one zazwyczaj większymi i starszymi świątyniami. Znajdują się zwykle przy nich tzw. kapituły kanoników, którzy uświetniają swoją obecnością sprawowaną liturgię i troszczą się o konkretną kolegiatę.
  • W niektórych miejscowościach funkcjonują kościoły farne (tzw. fary). Zazwyczaj jest nim główny kościół parafialny na danym terenie.
  • Odrębną kategorią są sanktuaria.

Co to jest sanktuarium?

Sanktuarium to miejsce uznawane za święte, często identyfikowane ze świątynią, budowlą wzniesioną na miejscu uznawanym za święte. To miejsca szczególnego kultu, związane z wydarzeniem nadprzyrodzonym, relikwiami lub objawionym wizerunkiem. DO takich miejsc wierni pielgrzymują z prośbą o pomoc, o łaski boże, o cud, ale też z podziękowaniami.

Zobacz także: Trwa 36. Białostocka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Jak wygląda dzień z życia pielgrzyma? Zaglądamy na szlak

Kodeks Prawa Kanonicznego dzieli sanktuaria erygowane ze względu na władzę, która je ustanowiła:

  • diecezjalne (erygowane przez biskupa diecezjalnego)
  • narodowe (przez Konferencję Episkopatu)
  • międzynarodowe (przez Stolicę Apostolską).

Zobacz Podlaskie sanktuaria znajdujące się w granicach Diecezji Ełckiej:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna