Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Seniorzy z Łap mogą za darmo skorzystać z wyjazdowych zajęć organizowanych przez WORD

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Do udziału w projekcie zachęcał mieszkańców Łap dyrektor WORD w Białymstoku i radna gminy Łapy Urszula Jabłońska
Do udziału w projekcie zachęcał mieszkańców Łap dyrektor WORD w Białymstoku i radna gminy Łapy Urszula Jabłońska Wojciech Wojtkielewicz
Po jakich lekach nie jest wskazane wsiadanie za kierownicę? Czy i w jakim wieku trzeba przejść powtórny egzamin? Jak zmieniły się przepisy ruchu drogowego? Odpowiedzi na te nurtujące pytania oraz zajęcia z doskonalenia techniki jazdy samochodem czekają na chętnych w ramach akcji "Jesień Seniorów" Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Białymstoku.

Zajęcia dla seniorów z bezpieczeństwa ruchu drogowego

Zajęcia wyjazdowe dla seniorów odbywają się w ramach większego projektu WORD na szkolenia z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego (BRD) sfinansowanego przez urząd marszałkowski.

- Przeszkoliliśmy już kilkaset osób. Spora część z nich to seniorzy. Teraz nastawiamy się przede wszystkim na nich - tłumaczy Przemysław Sarosiek, dyrektor WORD w Białymstoku.

Dodaje, że chce "wyjść" z zajęciami poza Białystok. W środę (11.10) poinformował, że odbędą się one także w Łapach, by seniorzy mogli trenować na własnych ulicach. Z inicjatywą wyszła radna gminy Urszula Jabłońska.

Czytaj też:

- Łapy oddalone są od Białegostoku ponad 20 kilometrów. Wydaje się, że jest to odległość niewielka, ale też stanowi barierę. Osoby starsze muszą poświęcić czas, muszą znaleźć środek transportu. Czasami jest to też obawa przed dojazdem do większego miasta - uważa Urszula Jabłońska. - Jeżeli tutaj zdobędą wiedzę i doświadczenie, będą się czuć bezpiecznie.

Razem z Przemysławem Sarosiekiem promowała inicjatywę przy okazji Festiwalu Zdrowego Stylu Życia w Łapach.

Chętni seniorzy mogą się zgłaszać do WORD

Zajęcia dla seniorów odbyły się już w Augustowie i Dąbrowie Białostockiej. To spotkania z psychologiem transportu, policjantami, ale także jazda doszkalająca, na trolejach, hamowanie awaryjne. Program dostosowywany jest do potrzeb uczestników, a ci to nie tylko kierowcy z kat. B, ale także piesi, rowerzyści i motorowerzyści.

Zobacz także:

- Będzie można zapytać czy i z jakim lekiem można jechać samochodem, gdzie się zgłosić, jeżeli mam problemy ze wzrokiem, dopytać o zmiany w przepisach ruchu drogowego. Przecież większość z nas Kodeksem ruchu drogowego miała do czynienia, kiedy zdawaliśmy egzamin na prawo jazdy. Prawo się w tym czasie mocno zmieniło. Co roku przybywa po kilka nowych znaków drogowych. Chcemy dotrzeć do seniorów z taką informacją - mówi dyrektor Sarosiek.

Apeluje do chętnych z regionu o zgłaszanie się do ośrodka. Mogą to robić zarówno lokalne grupy działania, uniwersytety trzeciego wieku, ale także osoby prywatne. Chodzi o to, aby zebrała się odpowiednia grupa. W przypadku osób spoza Łap, ośrodek postara się zorganizować spotkanie jak najbliżej miejsca zamieszkania.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna