Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sezon na fuzje

Barbara Kociakowska
Grajewski Mlekpol w tym roku zamierza przyłączyć do swojej grupy sokólski Somlek i radomski Rolmlecz
Grajewski Mlekpol w tym roku zamierza przyłączyć do swojej grupy sokólski Somlek i radomski Rolmlecz Archiwum
Region. Podlascy giganci mleczni: wysokomazowiecka Mlekovita, grajewski Mlekpol i OSM Piątnica umacniają swoje pozycje. Będą przyłączać do swych grup kolejne zakłady.

Najwięksi

Najwięksi

W skład Mlekpolu wchodzi siedem zakładów przetwórczych: w Grajewie, Kolnie, Mrągowie, Sejnach, Augustowie, Zambrowie i Bydgoszczy. W minionym roku spółdzielnia ta skupiła 940 mln kg mleka.
Z kolei grupę kapitałową Mlekovita tworzy 6 zakładów przetwórczych: w Wysokiem Mazowieckiem, Bielsku Podlaskim, Morągu, Zakopanem, Lubawie i Działdowie. Do tego należy dodać 10 magazynów dystrybucyjnych. 706 mln litrów mleka rocznie. Skupuje około 706 mln litrów mleka rocznie

Początek roku należał do lidera pod względem ilości przerabianego mleka - grajewskiego Mlekpolu. Do swojej grupy zamierza on przyłączyć dwie mleczarnie: sokólski Somlek i radomski Rolmlecz. I, jak zapewnia Edmund Borawski, prezes, w tym roku spółdzielnia zapewne na tym poprzestanie. W tyle nie pozostaje wysokomazowiecka Mlekovita, która zdecydowała się na śląską mleczarnię OSM Pilica. Z kolei piątnicka spółdzielnia postawiła na mleczarnię leżącą w sąsiedztwie OSM w Baranowie.

W przypadku OSM Piątnica będzie to pierwsza fuzja w historii tej spółdzielni. Dlaczego wybór padł na Baranów?

- Zadecydowały względy ekonomiczne, czyli odległość - tłumaczy Stanisław Soliński, wiceprezes spółdzielni. - OSM w Baranowie jest położona zaledwie 60 kilometrów od Piątnicy.

Inna idea przyświecała wysokomazowieckiej Mlekovicie, która upatrzyła sobie zakład z drugiego końca Polski - ze Śląska. Bo - jak podkreśla prezes Dariusz Sapiński - duża aglomeracja to zarazem duży rynek zbytu.

- Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Pilicy położona jest na Śląsku, w pobliżu dużej aglomeracji - podkreśla Dariusz Sapiński, prezes. - To jest jej największy atut i z tego właśnie powodu zdecydowaliśmy się na rozmowy z tą spółdzielnią.

Takiego rynku zbytu bardzo brakuje w naszym regionie. OSM w Pilicy, jak na typowy zakład miejski przystało, specjalizuje się w produkcji galanterii mleczarskiej.
Być może już niedługo wysokomazowiecka spółdzielnia będzie mogła ogłosić kolejną fuzję. Bowiem zgodnie z planami w tym roku grupa Mlekovity miała wzbogacić się o nowe 2 lub nawet 3 spółdzielnie.

Spośród tych czterech fuzji na sto procent pewna jest tylko ta lokalna - połączenie Mlekpolu z Somlekiem. W przypadku Mlekovity walne zgromadzenie akcjonariuszy OSM Pilica wyraziło już zgodę na połączenie. Potrzebna jest jeszcze zgoda członków Mlekovity.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna