Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Siemiatycze, Hajnówka, Grajewo, Białystok... Podlaskie szpitale wyróżnione w ogólnopolskim rankingu

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Dobre zarządzanie, ale i odpowiednia opieka dla pacjentów były oceniane w rankingu Liderzy Zarządzania – najlepiej zarządzane szpitale publiczne. W zestawieniu są cztery jednostki z Podlaskiego.

BFF Banking Group opublikował wyniki 7. edycji zestawienia „Liderzy Zarządzania – najlepiej zarządzane szpitale publiczne”. Jak piszą twórcy rankingu, ma on docenić jednostki publiczne, które wykazują się wysoką jakością opieki medycznej oraz efektywnością ekonomiczną. Wśród laureatów znalazły się cztery podlaskie placówki: Białostockie Centrum Onkologii oraz szpitale powiatowe w Siemiatyczach, Grajewie i Hajnówce.

Honorowi krwiodawcy z Podlaskiego dostali odznaczenia od ministra. Oddali co najmniej 20 litrów krwi

W 7. edycji zestawienia „Liderzy Zarządzania” udział wzięło 317 szpitali. Ocenie zostały poddane wskaźniki takie jak: rentowność sprzedaży, dynamika kontaktu z NFZ, płynność szybka, dynamika aktywów. Dodatkowo wszystkie jednostki podzielone zostały na następujące kategorie: według wartości przychodu z NFZ (10-69 mln zł, 70-149 mln zł, 150 mln zł) oraz Szpitale Kliniczne i Instytuty.

Podlascy lekarze odebrali prawo wykonywania zawodu. Zobacz zdjęcia z uroczystości w Aula Magna

Najwyżej spośród naszych jednostek uplasował się szpital w Hajnówce: w kategorii „Kontrakt z NFZ od 70 do 149 mln” zajął drugie miejsce. – Doceniono nasz styl zarządzania szpitalem, funduszami, jak też aktywność współpracy z NFZ, czyli stałe próby podwyższania kontraktu czy poszerzania koszyka świadczeń – wymienia Tomasz Musiuk, zastępca dyrektora szpitala w Hajnówce. Ale to nie wszystko. Bo komisja rankingowa oceniała też sposób zaopiekowania się pacjentem. Tu, jak podkreśla dr Tomasz Musiuk, wielką rolę odegrał personel szpitala. – Zaangażowanie personelu to fundamentalna kwestia. Trzeba pamiętać, że jesteśmy szpitalem powiatowym. Leczymy „swoich” pacjentów. To mała społeczność i gdy pacjent trafia do szpitala, trudno o jego anonimowość – zauważa. I jednocześnie zapewnia, że dyrekcja stara się personelowi zapewnić wszelkie możliwe narzędzia potrzebne do leczenia i diagnostyki.

Na trzecim miejscu w kategorii „Kontrakt z NFZ powyżej 150 mln zł” znalazło się Białostockie Centrum Onkologii. Jak mówi dyrektor placówki Magdalena Borkowska – to wielkie wyróżnienie i docenienie pracy zarówno jej, jak i całego zespołu.

– Ludzie są najważniejsi, ale jako menedżer wiem, że trzeba stworzyć im dobre, nowoczesne i zaawansowane technologicznie stanowisko pracy – wyjaśnia.

Dwa kolejne szpitale nie znalazły się na podium, ale zostały ujęte w rankingu. Szpital powiatowy w Grajewie zajął piąte, a szpital w Siemiatyczach siódme miejsce w kategorii „Kontrakt z NFZ od 10 do 69 mln zł”. Tu też dyrektorzy przekonują: na ten sukces pracował cały zespół.

– To na pewno nie jest sukces jednej osoby. Pracował na to cały nasz zespół – podkreśla Marta Romanowska, dyrektorka szpitala w Grajewie. Przyznaje, że zbilansowanie finansów szpitala to zadanie nie lada. – A rok 2022 był jeszcze trudniejszy ze względu na brak finansowania COVID-u i podwyżki dla pracowników. 2023 rok zaczniemy od razu od wysokich kosztów – mówi. Ale mimo trudności planuje: – Na pewno jeszcze raz przystąpimy do rankingu.

Z kolei Andrzej Szewczuk, dyrektor szpitala w Siemiatyczach, opowiada: – Każda złotówka musi być dobrze wydana, przemyślana, przeliczona.

A dobra jakość leczenia? – Wykonujemy usługi na rzecz ludzi, na rzecz mieszkańców powiatu. Trudno, żebyśmy o nich nie dbali – mówi.

Maciej Olesiński, dyrektor podlaskiego oddziału NFZ, przyznaje, że nie dziwi go, że właśnie te szpitale zostały ujęte w rankingu.

– To szpitale rozwijające się, w których wprowadza się coraz to nowe zakresy realizowanych świadczeń. To również szpitale stawiające na kompleksowość – tłumaczy.

Co ciekawe, w rankingu nie uwzględniono największych podlaskich szpitali. Nie ma tu ani Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, ani żadnego ze szpitali wojewódzkich. – Ale według mnie wszystkie podlaskie szpitale są dobrze zarządzane i uważam, że dyrektorzy naszych szpitali sieciowych, których na terenie województwa mamy 22, to osoby, które radzą sobie z problemami i finansowaniem swoich placówek – zaznacza Maciej Olesiński.

– Dobrze zarządzany szpital to taki, w którym pacjent otrzyma właściwą pomoc, niezależnie od pory dnia i nicy. A tej pomocy udzieli mu zadowolony, wykształcony personel – zauważa z kolei dr Jan Kochanowicz, dyrektor USK w Białymstoku.

A rzeczniczka szpitala tłumaczy, dlaczego USK nie znalazł się w rankingu: – My zaproszenia do tego rodzaju rankingów dostajemy przynajmniej raz na kwartał. Nie bierzemy w nich udziału, zwłaszcza że większość wiąże się z różnymi dodatkowymi opłatami. Dla nas i tak najważniejsza jest akredytacja, którą udało się zdobyć rok temu. I to ona świadczy, że poziom naszych usług jest bardzo wysoki i spełnia wszystkie standardy – podkreśla Katarzyna Malinowska-Olczyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dyskusja o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Problem pielęgniarek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna