MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Skutki kontroli ZUS zwolnień lekarskich w Podlaskiem. Ponad 1,2 mln zł zostało w funduszu chorobowym

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Osoby, które niewłaściwie korzystają ze zwolnienia lekarskiego, muszą liczyć się z tym, że stracą prawo do świadczenia chorobowego za cały okres kontrolowanego zwolnienia.
Osoby, które niewłaściwie korzystają ze zwolnienia lekarskiego, muszą liczyć się z tym, że stracą prawo do świadczenia chorobowego za cały okres kontrolowanego zwolnienia. ZUS
Zakład Ubezpieczeń Społecznych podsumował wyniki kontroli zwolnień lekarskich przeprowadzonych w pierwszym kwartale 2024 roku. Tylko w województwie podlaskim suma wstrzymanych, zwróconych i obniżonych świadczeń chorobowych w wyniosła 1,2 mln zł natomiast w kraju było to niemal 58 mln zł.

- W całym kraju także w Podlaskiem, Zakład Ubezpieczeń Społecznych regularnie kontroluje zwolnienia lekarskie. Pracownicy sprawdzają, czy osoby chore prawidłowo wykorzystują czas przeznaczony na rekonwalescencję, a lekarze orzecznicy ZUS-u weryfikują czy ubezpieczony jest nadal chory, a e-ZLA jest zasadne. Kontrole to nie wszystko. ZUS ma również obowiązek ograniczyć wysokość świadczeń chorobowych do 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia, po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowa ZUS województwa podlaskiego.

Tak wyglądają statystyki kontroli

Tylko w pierwszym kwartale 2024 roku w Podlaskiem ZUS sprawdził ponad 3,3 tys. zwolnień lekarskich. To o niemal 500 więcej niż w tym samym okresie rok temu. W ich następstwie wstrzymana została wypłata 187 zasiłków chorobowych na 267,6 tys. zł. Kwota, którą ZUS odzyskał, jest wyższa o ponad 66 tys. zł niż w I kw. 2023 roku.

Czytaj również:

W całym kraju od stycznia do marca 2024 roku ZUS przeprowadził 137,2 tys. kontroli, wydał 9,8 tys. decyzji, które wstrzymały zasiłki warte niemal 12 mln zł. To o 20 tys. kontroli więcej niż w I kw. ubiegłego roku, a suma wstrzymanych zasiłków także jest wyższa - prawie o 5,2 mln zł.

Ponadto po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego ZUS obniżył wysokość świadczeń chorobowych do 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia. W naszym regionie wypłaty zmniejszano 353 osobom na prawie 962 tys. zł (w kraju 29,8 tys. osobom na 45,7 mln zł). Łącznie, kwota obniżonych i cofniętych świadczeń chorobowych od stycznia do marca 2024 roku w Podlaskiem przekroczyła 1,23 mln zł. To o 448 tys. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - wyjaśnia Katarzyna Krupicka i dodaje, że w kraju wynik finansowy tegorocznych kontroli jest wyższy o niemal 12,7 mln zł i wynosi ponad 57,7 mln zł.

Co chorzy robią na zwolnieniu

Jak podkreśla rzeczniczka, wciąż jest wiele osób, które wykorzystują zwolnienia chorobowe niezgodnie z ich przeznaczeniem, np. pracując, czy biorą udział w imprezach okolicznościowych.

  • Chorzy uczestniczyli między innymi w spotkaniach opłatkowych, gminnych, a także brali udział w kolędowaniu.
  • Wielu ubezpieczonych traktuje też chorobowe jak urlop i wypoczywa na wczasach czy innych wyjazdach turystyczne również za granicą.
  • Zdarzają się też przypadki wyjazdów krajowych, które były organizowane w ramach funduszu socjalnego.
  • W trakcie kontroli większość chorych na zwolnieniu lekarskim została przyłapana na pracy zarobkowej.
  • Wśród osób, które musiały zwrócić zasiłek, była dyrektorka szkoły, która w czasie długotrwałego zwolnienia logowała się do dziennika elektronicznego, uczestniczyła w rozpoczęciu roku szkolnego i wydawała mailem polecenia służbowe pracownikom.
  • Inny dość nietypowy przykład, to myśliwy, który w czasie zwolnienia lekarskiego... uczestniczył w polowaniu.

Czytaj również:

Osoby, które niewłaściwie korzystają ze zwolnienia lekarskiego, muszą liczyć się z tym, że stracą prawo do świadczenia chorobowego za cały okres kontrolowanego zwolnienia. W takich sytuacjach ZUS wstrzymuje wypłatę świadczenia, a jeżeli zostało już wypłacone, nakazuje jego zwrot. - Z kolei przy kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy, okaże się, że osoba sprawdzana przez lekarza orzecznika ZUS jest już zdrowa - jest skracane zwolnienie lekarskie, a ubezpieczony ma prawo do świadczenia chorobowego tylko do dnia badania - podkreśla Katarzyna Krupicka.

Nie tylko ZUS sprawdza zwolnienia

Nie tylko ZUS może prowadzić kontrole zwolnień. Prawo takie mają również płatnicy składek zgłaszający do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych (tzn. pracodawcy, którzy zatrudniają zatrudniają ponad 20 osób i są uprawnieni do wypłaty zasiłków chorobowych).

- Są sytuacje, kiedy do przeprowadzania kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy z powodu choroby upoważnieni są także pracodawcy, którzy nie wypłacają zasiłków. Dotyczy to przeprowadzenia kontroli w okresie, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za czas choroby wypłacane ze środków pracodawcy - podsumowuje rzeczniczka podlaskiego ZUS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Skutki kontroli ZUS zwolnień lekarskich w Podlaskiem. Ponad 1,2 mln zł zostało w funduszu chorobowym - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna