Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śledź swój pociąg na bieżąco w internecie. PKP właśnie uruchomiło interaktywną mapę

(ika)
Każdy może sprawdzić czy jego połączenie jest realizowane zgodnie z planem i śledzić je na mapie w czasie rzeczywistym
Każdy może sprawdzić czy jego połączenie jest realizowane zgodnie z planem i śledzić je na mapie w czasie rzeczywistym Jacek Chlewicki
System pokazuje aktualną pozycję pociągu oraz informuje o utrudnieniach. Będzie można łatwiej zaplanować podróż, zwłaszcza jeśli czekają nas przesiadki.

Monitoring obejmie wszystkie pociągi pasażerskie dalekobieżne i regionalne, z podziałem na województwa. Dane na temat pozycji pociągów pobierane są z ich nadajników GPS oraz z systemu sterowania ruchem zarządcy infrastruktury, czyli PKP PLK.

Każdy może sprawdzić czy jego połączenie jest realizowane zgodnie z planem i śledzić je na mapie w czasie rzeczywistym. Pociągi pokazywane są w trzech obwódkach: zielonej, żółtej i czerwonej. Zielona oznacza, że pociąg jedzie o czasie, żółta - że opóźniony jest do 15 minut, a czerwona, że opóźnienie sięga ponad 15 minut. W przypadku zmian, podany jest czas opóźnienia oraz przewidywana godzina przyjazdu na kolejne stacje. Dostępne są również dodatkowe informacje np. o wprowadzeniu komunikacji zastępczej.

Co ciekawe, w każdym wypadku opisano przyczynę problemów na trasie.

- Możemy też informować pasażerów w przejrzysty sposób o możliwych utrudnieniach na trasie - mówi Andrzej Pawłowski, wiceprezes spółki PKP Polskich Linii Kolejowych.- Na przykład, gdy mamy informację pogodową, pewną przynajmniej w 90 proc., że na trasie przejazdu będą porywiste wiatry, bądź silna burza, po prostu dodamy tę informację do wszystkich pociągów znajdujących się w danym regionie.

Nowe narzędzia rozszerzają możliwości Portalu Pasażera zawierającego wyszukiwarkę połączeń oraz tzw. plakatowy rozkłady jazdy, który można sobie wydrukować na 21 dni przed wejściem w życie. Wszystkie informacje znajdą na jednej stronie: rozklad.plk--sa.pl. W zakładce Rozkład jazdy, w nowej sekcji Mój pociąg.

Jak zapowiada PKP, jeszcze w czerwcu aplikacja będzie dostępna również na telefony komórkowe.

Od jakiegoś czasu działa aplikację "Infopasażer", która także umożliwia śledzenie ruchu pociągów pasażerskich. Bez wychodzenia z domu możemy sprawdzić, czy nie ma zmian w rozkładzie. Różnica między uruchomioną właśnie usługą polega na tym, że informacje są tu ograniczone do danych o skali wysokości ewentualnego opóźnienia. Dane uzupełniane są na bieżąco dodatkowo przez dyżurnych ruchu.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna