Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słów kilka o stresie i nie tylko

Wojciech Nowicki
Problem NTM w znacznym stopniu dotyka kobiety w okresie menopauzy oraz po przebytej ciąży
Problem NTM w znacznym stopniu dotyka kobiety w okresie menopauzy oraz po przebytej ciąży
Aż 45 proc. kobiet uważa, że nietrzymanie moczu również jest źródłem napięcia i niepokoju dla kobiet dotkniętych tą dolegliwością.

NIM- co to jest

NIM- co to jest

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to niekontrolowany wyciek moczu w trakcie czynności związanych z napinaniem mięśni brzucha (kaszel, kichanie, taniec, ćwiczenia fizyczne). Jedną z jego przyczyn może być osłabienie mięśni dna miednicy. Problem ten w znacznym stopniu dotyka kobiety w okresie menopauzy oraz po przebytej ciąży. Więcej informacji na www.tena.pl.

Takiego zdania są szczególnie wykształcone kobiety, często zajmujące kierownicze stanowiska.

Organizm reaguje stresem za każdym razem, kiedy wyczuwa stan zagrożenia. Może się to objawiać uczuciem niepokoju, rozdrażnieniem, drżeniem rąk i nóg, niespokojnym snem, uczuciem zmęczenia czy bólem głowy.

Czy Pani żyje w stresie?

Zestresowany człowiek źle czuje się sam ze sobą. Bywa rozdrażniony również w kontaktach z otoczeniem. Ten stan znają szczególnie kobiety dotknięte problemem nietrzymania moczu (NTM). Żyją w obawie, że ktoś mógłby poczuć nieprzyjemny zapach towarzyszący tej dolegliwości, czy zwrócić uwagę na częstsze niż normalnie wizyty w toalecie.

- Dla wielu pacjentów samo przyznanie się lekarzowi do problemu nietrzymania moczu jest stresujące - mówi doc. Piotr Radziszewski, koordynator kampanii "CoreWellness - wewnętrzna siła - Dodatkowo, myśl, że ktoś z najbliższego otoczenia, koleżanka czy szef w pracy mógłby się o tym dowiedzieć, budzi obawę, która w konsekwencji wywołuje stres.

Ćwiczenia na kłopoty

Wiosna sprzyja długim spacerom, aktywności fizycznej. A nic tak nie rozładowuje napięcia jak ruch na świeżym powietrzu. Warto więc zrobić sobie wycieczkę do parku lub do lasu. Lekarze radzą, by umówić się na spotkanie z przyjacielem, ale niekoniecznie rozmawiać z nim o czynnikach, które Cię stresują. Lepsza będzie krótka pogawędka na miłe tematy.

Kobietom, które mają problem z nietrzymaniem moczu, specjaliści zalecają ćwiczenia mięśni dna miednicy. Pomagają one wyeliminować negatywne skutki nietrzymania moczu, a ich statyczny charakter dodatkowo uspokaja.

Pozwól sobie na chwilę relaksu

Całkowite wyeliminowanie stresu nie jest możliwe, ale za pomocą technik relaksacji można złagodzić skutki jego negatywnego wpływu na nasze życie. Umiejętność relaksacji poprawia samopoczucie oraz obraz siebie, przeciwdziała chorobom somatycznym, np. nadciśnieniu, zmniejsza nerwowość, pozwala wpłynąć na działanie wyobraźni i procesów myślenia, korzystnie wpływa również na sen. A zatem do dzieła...

Ćwiczenie 1
Stań swobodnie, rozstaw stopy na szerokość bioder, ramiona unieś w górę. Wyobraź sobie ruch gałęzi na wietrze i postaraj się rękoma naśladować ten ruch. Powtarzaj to ćwiczenie aż do usunięcia zbędnego napięcia mięśni.

Ćwiczenie 2
Na początek wykonaj od 5 do 10 wolnych, pełnych wdechów. Następnie spokojnie wznieś ramiona w górę - wdech, opuszczając ramiona - wydech. Ćwicz przy otwartym oknie, do czasu aż poczujesz się w pełni dotleniona.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna