Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Służba Więzienna dostała ponad pół miliona złotych z norweskiego funduszu

(ika)
Skazańcy, tak jak ci z Aresztu Śledczego w Suwałkach, mają możliwość odbycia kursów zawodowych w trakcie odbywania kary pozbawienia wolności
Skazańcy, tak jak ci z Aresztu Śledczego w Suwałkach, mają możliwość odbycia kursów zawodowych w trakcie odbywania kary pozbawienia wolności OISW w Białymstoku
Będą szkolić skazanych, aby wrócili do normalnego życia.

Osadzeni w podlaskich więzieniach otrzymają szanse na zdobycie umiejętności drwala, pilarza drewna, czy ogrodnika. Odbywając karę będą mogli przejść właśnie takie i inne szkolenia zawodowe. To ma im pomóc w powrocie do społeczeństwa.

- Bardzo często brak wykształcenia oraz brak umiejętności poruszania się po rynku pracy przez osoby opuszczające więzienia, jest przyczyną ich rychłego powrotu za kraty - tłumaczy kpt. Michał Zagłoba, rzecznik prasowy dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Białymstoku.

Kursy dla skazańców i inne działania zostaną współfinansowane przez Norweski Mechanizm Finansowy w ramach programu "Wsparcie Służby Więziennej, w tym sankcji pozawięziennych". Podlaska Służba Więzienna otrzymała blisko 550 tys. zł (15 proc. musi pochodzić z jej budżetu). Za te pieniądze chce modernizować jednostki, ale też inwestować w ludzi.

- Zakres naszych działań oraz chęć poprawy jakości i warunków pracy w naszych jednostkach jest znaczna - mówi kpt. Zagłoba. - Około 25 proc. kwoty planujemy przeznaczyć na szkolenia zawodowe skazanych oraz ich powrót na rynek pracy. Przeznaczymy też środki finansowe na podnoszenie ich świadomości ekologicznej, czy rozwijanie nowatorskiego programu dogoterapii w więzieniach.

Mają być też stworzone i doposażone już istniejące w jednostkach kąciki widzeń skazanych rodziców z dziećmi. Cały projekt ma na celu podniesienie efektywności działań resocjalizacyjnych.

Obecnie w Okręgowym Inspektoracie Służby Więziennej w Białymstoku kończą się procedury przetargowe, niebawem ruszą szkolenia. Na razie pewna jest tylko "oferta" Zakładu Karnego w miejscowości Grądy Woniecko (gm. Rutki, pow. zambrowski), znajdującej się w sąsiedztwie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Swoim podopiecznym zaproponuje, np. szkolenia dla drwali, techników terenów zielonych, czy ogrodników. W przypadku tych ostatnich, przeciętne wynagrodzenie brutto wynosi w woj. podlaskim ponad 1,9 tys. zł.

Dzięki funduszom norweskim mają się też podnieść kompetencje zawodowe funkcjonariuszy. Kadra penitencjarna podlaskich zakładów karnych i aresztów śledczych może liczyć także na wysokospecjalistyczne szkolenia zawodowe (praca z osadzonymi młodocianymi, tzw. niebezpiecznymi czy z długimi wyrokami pozbawienia wolności), a także szkolenia językowe. Do końca roku grupa około 50 funkcjonariuszy działu ochrony przejdzie szkolenie z pierwszej pomoc przedmedycznej,.

W przyszłym roku OISW w Białymstoku zamierza ubiegać się o kolejne środki z norweskiego funduszu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna