Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sokółczanka, tkaczka krajek, nagrodzona ogólnopolską nagrodą im. Zygmunta Glogera

Martyna Tochwin
Martyna Tochwin
Edyta Wiśniewska jest twórczynią ludową, tkaczką krajek
Edyta Wiśniewska jest twórczynią ludową, tkaczką krajek fb/Krajka - rekonstrukcje
Pracowniczka Muzeum Ziemi Sokólskiej Sokólskiego Ośrodka Kultury, Edyta Wiśniewska, jest jedną z trójki wyróżnionych w tym roku przez Kapitułę Nagrody i Medalu im. Zygmunta Glogera. Nagroda pieczętuje jej dotychczasowy wkład w podtrzymywanie tradycji rękodzieła artystycznego.

Edyta Wiśniewska jest twórczynią ludową, tkaczką krajek. Od 2018 r. jest członkinią Stowarzyszenia Twórców Ludowych (specjalizacja – tkanie krajek), w 2017 r. współtworzyła publikację pt. „Krajki – tkane pasy z terenu Sokólszczyzny” (wyd. Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego), w 2016 r. była stypendystką Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami.

Od roku 2016 r. prowadzi zajęcia tkackie dla dorosłych i dla dzieci. Współpracuje z Podlaskim Instytutem Kultury, Warsztatami Kultury w Lublinie, Podlaskim Stowarzyszeniem Agroturystycznym, Gminnymi Ośrodkami Kultury w Lipsku, w Grajewie, w Czarnej Białostockiej. Brała udział w wystawach indywidualnych i grupowych dotyczących tkaniny ludowej, w Święcie Szlaku Rękodzieła Ludowego w Niemczynie, w imprezach regionalnych w charakterze wystawcy rękodzieła ludowego.

W 2019 r. współtworzyła publikację „Krajka – Sokólska Tkanina Ludowa”, (wyd. Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej). Prowadziła kółko tkackie dla dzieci i dorosłych w Sokólskim Ośrodku Kultury (2021-2022). Była instruktorką tkactwa w projektach (m.in. dot. tworzenia Szlaku im. A. Tyzenhauza, Sokółka – Grodno).

Ogólnopolska Nagroda im. Zygmunta Glogera przyznawana jest od 1983 r. za istotne zasługi w badaniu, ochronie i rozwoju kultury polskiej w wybranej dziedzinie lub za całokształt dokonań. Honoruje się nią twórców, naukowców, badaczy, animatorów kultury tradycyjnej, którzy wzorem Glogera gromadzą, chronią i przekazują wiedzę o kulturze regionu dla przyszłych pokoleń.

Konkurs o Nagrodę i Medal im. Zygmunta Glogera po raz 34. organizuje Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze „Stopka” w Łomży we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowym Centrum Kultury, Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego i Urzędem Miejskim w Łomży. Laureaci uhonorowani zostaną podczas uroczystej sesji glogerowskiej, w łomżyńskiej Hali Kultury 22 września, a towarzyszyć jej będzie konferencja naukowa nt. „Co nas czeka? Świat – kraj – dom”.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna