Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sokólskie obchody 103. rocznicy Bitwy Niemeńskiej. Mieszkańcy, samorządowcy i politycy oddali hołd bohaterom (zdjęcia, wideo)

Martyna Tochwin
Martyna Tochwin
Wideo
od 16 lat
Bitwa Niemeńska była częścią polskiej kontrofensywy przeciw bolszewikom. Rozpoczęła się 20 września 1920 roku i trwała tydzień. W ocenie historyków przypieczętowała polskie zwycięstwo w wojnie z bolszewicką Rosją. Właśnie to wydarzenie w niedzielę 17 września świętowano w Sokółce. Uroczystości były połączone z przypadającym w tym dniu Światowym Dniem Sybiraka.

Główne uroczystości odbyły się w centrum Sokółki, na placu przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego. To tam delegacje złożyły kwiaty, a zaproszeni goście wygłosili okolicznościowe przemówienia. Wcześniej na grobach poległych na cmentarzu w Sokółce oraz pod pomnikiem Sybiraków złożono kwiaty i zapalono znicze.

- Teraz jest czas pokoju i niech trwa on wiecznie. Życzę tego sobie i wszystkim, bo oprócz wojny na Ukrainie, na wschodniej granicy szykowane są kolejne szturmy. Bądźmy rozumni w tym co robimy, bo czasy są naprawdę niepewne - mówiła Ewa Kulikowska, burmistrz Sokółki.

Obecny na uroczystościach w Sokółce, wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski podkreślał, jak ważna jest nasza pamięć o bohaterach minionych dni.

- Dziś jesteśmy zobowiązani do tego, aby pamiętać zarówno o zwycięskich żołnierzach wojny 1920 roku, ale też o tych Polakach mordowanych na Syberii, którzy byli wtrącani do więzień przez komunistów. Musimy pamiętać po to, aby kolejne pokolenia mogły żyć w wolnej Polsce, aby za kolejne 10, 20, 50 i 100 lat podobne uroczystości odbywały się tu w Sokółce i w wielu innych miejscach wolnej Polski. Po to, aby hasło "Niech żyje wolna Polska", nigdy nie przestały rozbrzmiewać - podkreślał wiceminister Dariusz Piontkowski.

Starosta sokólski Piotr Rećko przypomniał, że Bitwa Niemeńska uratowała Europę przed radziecką nawałą. I, że to nie był pierwszy raz, kiedy polscy bohaterowie ratowali stary kontynent. Począwszy od odsieczy wiedeńskiej, a skończywszy na toczącej się na polsko-białoruskiej granicy wojny hybrydowej.

- Nasza ojczyzna uratowała Europę także teraz, w trakcie wojny hybrydowej. Dzięki zaporze, dzięki determinacji naszego rządu, Polska uratowała Europę przed nawałem milionów ludzi z Azji i Afryki. Położyliśmy kres planom Putina i Łukaszenki destabilizacji Europy i Polski - mówił Piotr Rećko.

W trakcie uroczystości zostały odczytane listy okolicznościowe od dwóch posłów: Jarosława Zielińskiego oraz Mieczysława Kazimierza Baszki.

Bitwa Niemeńska trwała od 20 do 26 września i była drugą - po Bitwie Warszawskiej i kontrataku znad Wieprza - fazą polskiej kontrofensywy przeciw bolszewikom w 1920 roku. Decydujące starcie rozgrywało się od Brześcia nad Bugiem na południu po ziemię sejneńską na północy. Zakończyło się polskim triumfem i zwycięstwem wojny, co zaowocowało podpisaniem traktatu pokojowego w Rydze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna