MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Solidarność ARiMR uruchomiło procedurę referendum strajkowego. Niezbędne oświadczenia pracownicy muszą złożyć do 5 lipca

Jakub Wróblewski
Związkowcy z ARiMR uruchomili procedurę referendum strajkowego.
Związkowcy z ARiMR uruchomili procedurę referendum strajkowego. Waldemar Wylegalski
Związkowcy z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomili procedurę referendum strajkowego. Referendum zostanie przeprowadzone online. W głosowaniu mają prawo wziąć udział wszyscy pracownicy Agencji, nie tylko członkowie związków. Referendum będzie ważne gdy weźmie w nim udział ponad połowa pracowników. Do 5 lipca związkowcy zbierają niezbędne oświadczenia, która zdecydują czy referendum się odbędzie.

Możliwy protest pracowników ARiMR

NSZZ “Solidarność” Pracowników ARiMR oraz NSZZ Pracowników Administracji Rolnictwa w RP w kwietniu poinformowały o zakończeniu mediacji. Związkowcy poinformowali, że po dwóch latach trwania sporu zbiorowego w ARiMR strona społeczna przystępuje do przeprowadzenia referendum strajkowego.

Najważniejsze dla pracowników ARiMR są dwa postulaty płacowe. Dodatkowo związkowcy wskazują, że w ostatnich latach przybyło kilkadziesiąt nowych działań, natomiast nie przybyło nowych etatów. Związkowcy zaznaczają, że pracownicy oraz kadra zarządzająca biur powiatowych są przeciążone.

Rozpoczęły przygotowania do referendum strajkowego

Strajk musi być poprzedzony referendum strajkowym.

Referendum przeprowadzone zostanie online za pomocą systemu do głosowania stosowanego w NSZZ Solidarność. Obecnie trwa zbieranie oświadczeń, w których pracownicy podają prywatne adresy e-mail. Na ten adres przesłane zostaną karty do głosowania. Oświadczenie można wysłać pocztą elektroniczną oraz tradycyjną. Zbieranie oświadczeń potrwa do 5 lipca. Obecnie czekamy na wyniki. Po zebraniu oświadczeń poznamy konkretny termin głosowania - informuje przewodniczący Komisji Oddziałowej w Podlaskim Oddziale NSZZ "Solidarność" pracowników ARiMR Mirosław Mikołajczyk.

System do głosowania zapewnia anonimowość i nie ma możliwości, aby pracodawca miał dostęp do informacji kto, kiedy i jak głosował. Głosowania można dokonać na komputerze lub telefonie czy tablecie. Oświadczenia związkowcy zbierają do 5 lipca 2023 r. Po zebraniu oświadczeń podadzą konkretny termin głosowania. Każdy pracownik, który zgłosił poprawny mail otrzyma wówczas link do formularza głosowania.

Referendum będzie ważne, gdy weźmie w nim udział ponad połowa pracowników. Zgodnie z informacją od pracodawcy według stanu na dzień 30 kwietnia 2023 r. liczba wszystkich pracowników wynosi 11 385. Referendum będzie więc ważne, gdy weźmie w nim udział 5693 pracowników. Oświadczenia można przesyłać elektronicznie oraz pocztą tradycyjną.

Zobacz też:Susza dotyka podlaskich rolników. Producenci będą musieli liczyć się ze stratami

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna