MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Śpiewał o obronie aryjskiej rasy i wyrywaniu hebrajskich korzeni? Słynny Adam Cz. z zarzutem nawoływania do nienawiści na antysemickim tle

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Koncert odbył się 3 lipca 2021 r. Kilka dni później Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa
Koncert odbył się 3 lipca 2021 r. Kilka dni później Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa
Podejrzany to szef sztabu wyborczego Krzysztofa Kononowicza oraz mężczyzna skazywany w przeszłości za rasistowskie publikacje, znieważenia i inne tzw. przestępstwa z nienawiści.

Tym razem chodzi o utwór zespołu Honor „Urodzony białym”, jaki Adam Cz. odśpiewał na scenie w Goniądzu podczas zorganizowanego przez antyszczepionkowców pikniku „Anty Rock na Bagnie”.

- "Białe dziedzictwo, aryjskiej rasy głos, którego przyszłość zależy dziś od Ciebie. Jeszcze niedawno świat mógł być ocalony. Dziś jest inaczej, więc rasy swojej broń!". Zwrotka: Siłą swojej woli hebrajski korzeń wyrwij z tych stron! (...) By na zawsze niezależny aryjskim tonem zabrzmiał Twój głos. Czystej rasy płomień niech rozjaśnia zawsze Twój dom. Duma Twoich białych dzieci kiedyś znów wyzwoli ten ląd!" - brzmią słowa piosenki.

Czytaj też:

Koncert odbył się 3 lipca 2021 r. Kilka dni później Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

W ocenie prezesa OMZRiK, Konrada Dulkowskiego, publiczne wykonanie utworu tej treści stanowiło publiczne nawoływanie do nienawiści i antysemityzmu, gdyż w tekście zapisana jest walka z osobami niezaliczającymi się do tzw. „białej rasy aryjskiej”, jak również wskazano konkretnie ludność żydowską, którą należy „wyrwać ze społeczeństwa polskiego”.

Zdaniem szefa OMRiK odpowiedzialność ponoszą również organizatorzy festiwalu „Anty Rock na Bagnie”, czyli Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach „STOP NOP”, którzy dopuścili do wykonania utworu i nie podjęli prób przerwania występu.

Zgodnie z informacjami na stronie stowarzyszenia koncert "Anty Rock" odbyło się w ramach akcji społecznej „Połączeni muzyką – przeciw segregacji!”. Uczestnicy nie zgadzali się m.in. z zasadami organizacji zeszłorocznego "Rocku na Bagnie", w którym wziąć udział mogły tylko osoby w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19. Liderka STOP NOP, podczas próby wtargnięcia na festiwal bez biletu i wbrew poleceniom ochrony, została zatrzymana przez policję. Justyna S. usłyszała zarzut z ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.

Po wielomiesięcznym postępowaniu, śledczy zarzuty karne postawili jedynie Adamowi Cz.

- Pan jest podejrzany o popełnienie czynu z artykułu 256 paragraf 1 Kodeksu karnego, czyli publicznego propagowania totalitarnego ustroju państwa oraz nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych i wyznaniowych. Mianowicie 3 lipca 2021 r. w Goniądzu, w ramach imprezy plenerowej "Anty rock na Bagnie", wykonał cover utworu zespołu Honor pt. "Urodzony białym" o treści antysemickiej - informuje Alicja Gajdamowicz, zastępca Prokuratora Rejonowego w Łomży. Dodaje, że dochodzenie było przez pewien czas zawieszone, bowiem nie można było wykonać czynności z podejrzanym, który nie przebywał w miejscu stałego zameldowania. Po ogłoszeniu zarzutów, nie zastosowano wobec niego żadnych środków zapobiegawczych.

Nadzorowane przez prokuraturę postępowanie prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Mońkach. Według prokurator Gajdamowicz, dochodzenie jest w fazie końcowej. We wrześniu może zapaść ostateczna decyzja merytoryczna, w domyśle - o sformułowaniu aktu oskarżenia i skierowaniu sprawy do sądu. Za przestępstwo zarzucane Adamowi Cz. grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo do 2 lat więzienia.

Zobacz także:

Próbowaliśmy skontaktować się z Adamem Cz. za pośrednictwem mediów społecznościowych, ale mężczyzna nie odpisał na naszą wiadomość i nie odzwonił na podany numer. Według Konrada Dulkowskiego, Cz. nie przyznaje się.

- Stwierdza, że zmienił tekst piosenki i śpiewał zupełnie coś innego. To bzdura. Mamy nagranie - podkreśla prezes OMZRiK.

Adam Cz. miał swoje wyjaśnienia przedstawić na profilu znajomego z Goniądza, związanego z samozwańczym tzw. Podlaskim Trybunałem Sprawiedliwości, który rozsyłał do osób publicznych (m.in. starosty monieckiego, szefa powiatowego inspektora sanitarnego w Mońkach, dyrektora szkoły podstawowej w Suwałkach i burmistrza Grajewa) "wyroki" za "propagowanie segregacji sanitarnej", "łamanie podstawowych praw mieszkańców" i "uczestnictwo w zorganizowanej grupie przestępczej". Uczestnikom "procederu" grożono konfiskatą mienia, zakazem pełnienia funkcji publicznych lub dożywotnim pozbawieniem praw publicznych.

Adam Cz. pochodzi z Białegostoku. To wokalista zespołu Rzeczpospolita Polska Oi. Znany jest bliżej jako szef sztabu wyborczego niedoszłego prezydenta Białegostoku – Krzysztofa Kononowicza. W 2010 r. został skazany na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata za rozpowszechnianie treści antysemickich i nawoływanie do nienawiści rasowej. Artykuły publikował w piśmie „Nacjonalista”, a karalne treści zamieszczał na plakatach, ulotkach i w internecie. Kilka lat później usłyszał wyrok więzienia za nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych i publiczne znieważenie obywatela Republiki Indii oraz jego żony Polki, którą nazwał „zdrajczynią białej rasy”. W maju 2013 r. ktoś próbował podpalić mieszkanie małżeństwa na jednym z białostockich osiedli.

- Adam Cz. może się wydawać postacią groteskową, a treści, które on i osoby jego pokroju rozpowszechniają - o Żydach przejmujących władzę w Polsce itd. - absurdalne i zabawne. W rzeczywistości są niebezpieczne - uważa Konrad Dulkowski. - Ludzie, którzy słuchają tej mowy nienawiści, utwierdzają się w przekonaniu, że jest ich więcej, że tworzą pewnego rodzaju podziemną armię, która jest stworzona do tego, żeby walczyć o Polskę niepodległą, wolną od Ukraińców, Żydów i kogokolwiek innego, kto nie wypełnia znamion tak zwanej białej rasy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna