Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spotkanie Pańskie - wielkie święto w Cerkwi prawosławnej. Święcenie gromnic i tłumy dzieci w najmłodszej świątyni Bielska Podlaskiego

Piotr Łozowik
Piotr Łozowik
Bielsk Podlaski, 15.02.2024
Bielsk Podlaski, 15.02.2024 Irena Łozowik
Dziś prawosławni świętują jedno z 12 Wielkich Świąt - Spotkanie Pańskie. Tego dnia wierni świecą gromnice. W cerkwi Św. Sawy Serbskiego w Bielsku Podlaskim w nabożeństwie uczestniczyły przede wszystkim dzieci, ponieważ najmłodsza bielska świątynia mieści się w jednym budynku z prawosławnymi przedszkolem i szkołą. W uroczystościach brali też udział okoliczni mieszańcy.

Świąteczne nabożeństwo w wyjątkowej cerkwi

Dzisiaj (15.02) w najmłodszej bielskiej świątyni - cerkwi Św. Sawy Serbskiego celebrowano Spotkanie Pańskie zwane inaczej Ofiarowaniem Pańskim. W nabożeństwie uczestniczyły w większości dzieci, ponieważ świątynia jest integralną częścią placówki pedagogicznej.

Zobacz jak przebiegały uroczystości świąteczne w cerkwi św.Sawy Serbskiego:

Cerkiew jest częścią budynku, w którym mieszczą się jeszcze:

  • Niepubliczna Szkoła Podstawowa św. abpa Łukasza Krymskiego,
  • Niepubliczne Przedszkole św. młodzieńca Gabriela Zabłudowskiego,
  • Dom Kultury Prawosławnej.
Bielsk Podlaski, 15.02.2024
Bielsk Podlaski, 15.02.2024 Irena Łozowik

Dzięki ciekawemu projektowi niepozorna cerkiew, pełniąca na co dzień funkcję niewielkiej kaplicy, może pomieścić tłumy wiernych. Dobudowana do istniejącej już bryły część świątynna jest ona połączona z holem starego budynku. Wystarczy podnieść specjalne rolety, by znacznie zwiększyć powierzchnię. Nowa świątynia służy przedszkolu i szkole, ale także wiernym z zewnątrz.

Duże prawosławne święto

Spotkanie Pańskie zwane również Ofiarowaniem Pańskim lub - bardziej obrazowo - Wprowadzeniem Jezusa do Świątyni, to jedno z cyklu 12 głównych świąt prawosławnych. Przypada ono na 15 lutego czyli 2 lutego wg kalendarza juliańskiego, a więc 40 dni po święcie Bożego Narodzenia. Spotkanie Pańskie to święto obchodzone na pamiątkę ważnego wydarzenia z ziemskiego życia Jezusa Chrystusa, gdy Matka Boża przyniosła swojego syna do świątyni jerozolimskiej.

Historia

Zgodnie ze zwyczajem Żydzi w 40 dzień po narodzeniu przynosili swego pierworodnego syna do świątyni, aby poświęcić go Bogu. Składali przy tym ofiarę na jaką ich było stać. Podobnie uczynili Bogurodzica i Józef, którzy przynieśli Jezusa do świątyni. Spotkał ich tam starzec Symeon, któremu Bóg obiecał, że nie umrze, dopóki nie zobaczy Zbawiciela. Św. Symeon długo oczekiwał spełnienia tej obietnicy. Gdy ujrzał Jezusa, wziął Go na ręce i rzekł:

- Teraz puszczasz sługę Swego, Panie, według słowa Swego, w pokoju, gdyż oczy moje widziały zbawienie Twoje, które przygotowałeś przed obliczem wszystkich ludzi: światłość, która oświeci pogan i chwałę ludu Twego izraelskiego (Łk 2, 29-32).

Spotkanie Pańskie, to spotkanie na wielu płaszczyznach:

  • starca Symeona z Chrystusem,
  • człowieka z Bogiem,
  • Starego i Nowego Testamentu.

Zobacz również: Święto Bielskiej Ikony Matki Bożej. Ulicami Bielska Podlaskiego przeszły tłumy wiernych w uroczystej procesji

Gromnice

Począwszy od IX wieku wierni w tym dniu przynoszą do świątyni duże świece woskowe zwane gromnicami, które są uroczyście poświęcone. Ich nazwa wywodzi się od słowa "grom", gdyż zapalano je w czasie burzy, stawiano w oknie i modlono się o oddalenie piorunów. Wśród niektórych wiernych nadal funkcjonuje tradycja wypalania płomieniem gromnicy krzyża na belce sufitu lub na suficie nad drzwiami wejściowymi. Gromnicę zapala się również przy codziennej modlitwie, ale też umieszcza w dłoniach umierającego. Światło świecy symbolizuje Chrystusa – „światłość świata, która oświeca każdego człowieka, przychodzącego na świat”.

Święto Ofiarowania Pańskiego

Podczas nabożeństw w to wyjątkowe święto wysławiamy Jezusa Chrystusa, Matkę Bożą oraz innych uczestników upamiętnianego przez nas wydarzenia – świątobliwego Symeona i prorokinię Annę, którym jako pierwszym dane było obwieścić światu o Zbawicielu i z natchnienia Ducha Świętego rozpoznać Go w Boskim Dziecięciu, przyniesionym do świątyni.

Zobacz jak przebiegały uroczystości świąteczne w cerkwi św.Sawy Serbskiego:

W tym samym dniu obchodzony jest Światowy Dzień Młodzieży Prawosławnej.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna