Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Bielskiej Ikony Matki Bożej. Ulicami Bielska Podlaskiego przeszły tłumy wiernych w uroczystej procesji

Piotr Łozowik
Piotr Łozowik
Procesja z Ikoną rozpoczęła się z cerkwi Narodzenia NMP, gdzie obiekt kultu przebywa na codzień
Procesja z Ikoną rozpoczęła się z cerkwi Narodzenia NMP, gdzie obiekt kultu przebywa na codzień Piotr Łozowik
Już po raz ósmy ulicami Bielska Podlaskiego przeszła uroczysta procesja z Bielską Ikoną Matki Bożej. Wydarzenie jak zwykle zgromadziło wielu wiernych cerkwi prawosławnej. Uroczystościom przewodniczył metropolita Sawa, gościem specjalnym był metropolita łowecki Gabriel z Bułgarii. Tradycja czerwcowej procesji już na stałe wpisała się do kalendarza cerkiewnego i miejskiego.

Tegoroczne obchody święta Bielskiej Ikony Bogurodzicy

11 czerwca po raz kolejny ulicami Bielska Podlaskiego przeszła procesja z cudowną, bielską ikoną. Chodniki i ulice wypełniły się ludźmi licznie przybyłymi z całego miasta i nie tylko. Tym razem wierni przeszli od cerkwi Preczyścienskiej, z ulicy Jagiellońskiej do cerkwi Opieki Matki Bożej, znajdującej się przy ulicy Dubiażyńskiej, gdzie w tym roku była sprawowana główna Boska Liturgia. Również tym razem ustawiono ołtarz polowy.

Zobacz jak wyglądał procesja i Święta Liturgia w cerkwi Pokrowskiej w Bielsku i kto w niej uczestniczył:

Święto przeniesienia relikwii Św. Mikołaja, ważne prawosławne święto. Wierni przeszli ulicami miasta w uroczystej procesji

W tym roku do Bielska przyjechał wyjątkowy gość - metropolita łowecki Gabriel. Bułgarski hierarcha uczestniczył w Świętej Liturgii, którą celebrował Metropolita Sawa. Nabożeństwo współcelebrowali również:

  • Grzegorz Arcybiskup Bielski
  • Andrzej Biskup Supraski
  • Warsonofiusz Biskup Siemiatycki

Cudowna Bielska Ikona Bogorodzicy

Ikona Bogorodzicy znajdująca się na co dzień w bielskiej cerkwi Narodzenia Najświętszej Marii Panny jest prawdopodobnie drugą najstarszą ikona na Podlasiu. Jest szczególnie czczona przez mieszkańców miasta i okolic, jej wykonanie ocenia się na przełom XV i XVI w. Ikona została ufundowana przez królową Helenę i pierwotnie przebywała w cerkwi zamkowej, którą to przeniesiono w 1562 roku na obecne miejsce.

Jest to wizerunek maryjny typu hodegetria - najstarszy i najbardziej rozpowszechniony. Maryja ukazana jest frontalnie, najczęściej w półpostaci. Na jej obliczu nie widać matczynych emocji, głowę trzyma prosto, lekko zwróconą w kierunku Chrystusa. Syna trzyma na lewym ramieniu i gestem prawej dłoni wskazuje go. Do tego samego typu ikonograficznego należy Częstochowska Ikona Matki Bożej. Bielska ikona uznawana jest za cudowną o czymś świadczą liczne wota pozostawione przy ikonie.

Zobacz jak wyglądał procesja i Święta Liturgia w cerkwi Pokrowskiej w Bielsku i kto w niej uczestniczył:

Święto ikony

Ikona doczekała się swego święta w 2007 roku, a przypada ono na drugą niedzielę czerwca. Na trwałe wpisało się ono w kalendarz cerkiewny, ale i miejski miasta. W tym roku obchody wyjątkowo przesunięto, a to dlatego, że na drugą niedzielę czerwca 2022 roku przypadało Święto Zesłania Ducha Świętego.

Fragment dzisiejszej (11.06) procesji w Bielsku Podlaskim:

Kazanie metropolity Sawy:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna