Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stawiają na tradycję

Barbara Kociakowska
Leszek Jakim (z lewej) podkreśla, że jego zakład wiele zawdzięcza Edwardowi Sosnowskiemu, szefowi produkcji
Leszek Jakim (z lewej) podkreśla, że jego zakład wiele zawdzięcza Edwardowi Sosnowskiemu, szefowi produkcji
Mała rodzinna firma nie chce zwiększać produkcji za wszelką cenę. Chce produkować dobre wędliny.

Smakowita powstała w 2002 roku. Ale Leszek Jakim, jej właściciel, z branżą mięsną związany jest od pokoleń. Od lat prowadzi rzeźnię w okolicach Turośni Kościelnej.

Smakowita ma już swoją markę?
- Na markę trzeba pracować latami - mówi Leszek Jakim. - Weźmy na przykład Wedla, jego pozycja to zasługa wielu pokoleń.
Ale, jak podkreśla, jego firma ma już wyrobioną pozycję na rynku, jest rozpoznanwana. Zwłaszcza w Warszawie i Wrocławiu. Tam bowiem lepiej sprzedają się tradycyjne wędliny, takie jak bandziuk.

zie więcej metrów i tradycyjna wędzarnia
Leszek Jakim jest członkiem Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego. Organizacji, której misją jest zbudowanie systemu dla produktów tradycyjnych, regionalnych i lokalnych na wzór krajów Unii Europejskiej. Wcześniej był nawet w radzie izby.

Może dlatego trzyma się starych receptur. I nie zamierza tego zmieniać. Przeciwnie. Jeszcze bardziej stawiać na tradycyjny smak. Teraz bowiem w zakładzie nie ma wędzarni na drewno. Ale już wkrótce, po rozbudowie zakładu, powinno się to zmienić.

- Czekamy na pozwolenie na rozbudowę - mówi Leszek Jakim. - Powinniśmy je otrzymać lada dzień. A wtedy zakład powiększy się o 1000 mkw. I wówczas zamontujemy całą linię do wyrobów tradycyjnych, łącznie z wędzarnią opalaną drewnem.

Zgodnie z planem prace nad rozbudową zakładu powinny rozpocząć się już wiosną tego roku, a zakończyć jesienią. Dzięki nowej inwestycji zwiększony zostanie asortyment produkowany w sposób tradycyjny.

Czym wyróżniają się wyroby Smakowity? Tu wszystkie wędliny produkowane są wyłącznie z mięsa wieprzowego.

trola na każdym etapie
- Nie dodajemy drobiu ani wołowiny - zaznacza Edward Sosnowski, szef produkcji. - Poza tym nie korzystamy z półtusz mrożonych, do produkcji wykorzystujemy zawsze mięso świeże, pochodzące z jednego źródła.
Jest to ubojnia należąca do właściciela Smakowity Leszka Jakima. Tu surowiec kupowany jest od sprawdzonych dostawców.

W Sokołach produkuje się ponad 50 gatunków wędlin. Te najbardziej znane to kiełbasa podsuszana - bandziuk i szynka - kumpiak.
- O smaku wędlin decydują przyprawy, sól oraz odpowiedni dobór surowca - mówi Edward Sosnowski. - My, kontrolujemy proces powstawania wędlin prawie na każdym etapie.

Smakowita nie jest dużym zakładem (produkuje 5 ton wędlin dziennie), ale za to bardzo dobrze wyposażonym. Ma nowoczesny park maszynowy. Posiada m.in. najnowszej generacji maszynę do pakowania w gazach ochronnych i próżniowych o wydajności do 3 ton na godzinę, mieszałki próżniowe, masownice chłodzone.
- Posiadamy też myjkę do pojemników HOBARTA - mówi Leszek Jakim.

Warto prezentować się w Warszawie
Smakowita nie jest firmą, która pcha się na afisz. Rzadko startuje w konkursach. Ale jeśli już zdecyduje się na udział , odnosi sukcesy. W 2005 roku została krajowym wicemistrzem Agroligi, a szynka z komina zdobyła I miejsce w konkursie "Nasze Kulinarne Dziedzictwo“. Otrzymała też nagrodę Okręgowego Inspektoratu Pracy w Białymstoku w konkursie Pracodawca Organizator Pracy Bezpiecznej. To tylko część wyróżnień, jakie otrzymała firma z Sokół.

- Co roku jeździmy też na prezentację gmin wiejskich, która odbywa się w Warszawie - opowiada właściciel Smakowity. - Właśnie dzięki nim weszliśmy ze swoimi wyrobami na rynek warszawski i wrocławski.
Jeśli chodzi o skalę produkcji, Leszkowi Jakimowi nie bardzo zależy na tym, by ją zwiększać.

- Wystarczy to, co mamy - mówi. - Bo sprzedaż wędlin nie jest równomierna - raz wyższa raz niższa. Dlatego wolimy iść własnym tempem.

W pracę w zakładzie jest zaangażowana cała rodzina.
- Mam dwóch synów, których mój szef produkcji uczy wszystkiego - podkreśla Leszek Jakim. - Bo jest to naprawdę bardzo dobry fachowiec i wspaniały człowiek. A o takich pracowników teraz jest bardzo trudno.
Córka właściciela, pomimo, że studiuje kosmetologię, także pracuje w branży - jako handlowiec.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna