Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stop Suszy! Trzeba zatrzymywać wodę, gdy jest jej nadmiar i udostępniać ją, gdy brakuje. Potrzebne są inwestycje

Donata Żmiejko
Donata Żmiejko
Jaz Dąbrówka na rzece Węgorapa
Jaz Dąbrówka na rzece Węgorapa Wody Polskie w Białymstoku
W województwie podlaskim rozpoczyna się akcja ogłaszania przetargów na inwestycje, które wpłyną na poprawę nawadniania gleby i regulowania rzek. Chodzi o lepsze gospodarowanie wodą - o walkę z suszą i powodziami. Przeprowadza je Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

Misją Wód Polskich jest ochrona przed powodzią i suszą. Przetargi obejmują przygotowanie dokumentacji oraz realizację prac, które są zaplanowane do 2022 r. Na inwestycje przeznaczono 18 mln zł. Chodzi o modernizacje, naprawy przepustów, jazów, zastawek, progów piętrzących, przebudowy koryt cieków wodnych, które będą realizowane w województwie podlaskim, warmińsko-mazurskim i mazowieckim - tj. na terenie działania Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

To mają być inwestycje w tzw. retencję korytową w ramach programu "Stop suszy!". W ramach działań inwestycyjnych przywrócona zostanie podwójna rola urządzeń melioracyjnych, która zapewni odprowadzanie wód z pól i użytków rolnych w czasie opadów, ale również retencję wód w okresach suszy.

Retencja korytowa to działanie polegające na czasowym zatrzymaniu wody np. w rzece czy rowach melioracyjnych. Dzięki budowie i odbudowie urządzeń piętrzących spowalnia się spływ wód, zwiększając zatrzymanie ich w korycie rzecznym. Następuje wzrost poziomu wód gruntowych, poprawa mikroklimatu i bioróżnorodności przy zachowaniu przepływów  środowiskowych w ciekach w czasie braku opadów deszczu. Retencję korytową można wspierać dzięki budowie i odbudowie urządzeń hydrotechnicznych, wspomagających gromadzenie wody.

- Retencja korytowa to nowatorskie podejście, realizowane w ramach działań programu "Stop suszy!", które ma na celu poprawę zdolności retencyjnych rzek, kanałów i obiektów melioracyjnych, przy użyciu jazów, przepusto-zastawek i innych urządzeń piętrzących - wyjaśnia Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz, rzecznik prasowy Wód Polskich w Białymstoku. - Dzięki temu w okresach niżówek i niedoborów opadów w określonych miejscach na rzekach i kanałach będzie prowadzone czasowe podpiętrzanie wód przy wykorzystaniu zastawek i innych urządzeń, które zapewni przekierowanie wód do rowów melioracyjnych. W regionie wodnym administrowanym przez RZGW w Białymstoku eksploatowanych jest 441 tego typu budowli.

Na terenie zarządu zlewni w Augustowie, działania inwestycyjne, w ramach retencji korytowej, polegać będą na zwiększeniu zdolności retencyjnej rzeki Kanał Kuwaski poprzez przebudowę 4 jazów oraz zwiększenie zdolności retencyjnej zlewni rzeki Słuczka wraz z budowlami. Zmodernizowanych zostanie 8 przepustów łupinowych z piętrzeniem, 19 przepustów łupinowych oraz 6 progów kamiennych. Zrealizowanych zostanie także 5 działań utrzymaniowych polegać będą na remoncie i naprawie budowli piętrzących w tym: 2 jazów – na rzekach Kanał Odpływowy i Małkiń, 5 przepustów z piętrzeniem na rzekach Wołkuszanka i Kanał Szymański oraz 1 progu na rzece Puńsk.

Na obszarze zarządu zlewni w Białymstoku przebudowane zostanie koryto cieku Kulikówka oraz trzy budowle piętrzące - 2 jazy oraz zastawka. Wyremontowanych zostanie 6 przepustów z piętrzeniem na rzekach: Czarna, Kanał E-Suraż, Szeroka Struga, Ciek Tartaczny, 3 zastawek na rzekach: Czarna, Kanał E-Suraż i Ciek spod Sofipola oraz 1 jazu żelbetowego na rzece Supraśl (połączenie z rzeką Białą - Zajma w Dobrzyniewie Fabrycznym).

W zarządzie zlewni w Giżycku działania utrzymaniowe polegać będą w szczególności na przebudowie 5 przepustów piętrzących oraz 1 zastawki na rzece Jędzelówka.

Na terenie zarządu zlewni w Ostrołęce odremontowanych zostanie 7 zastawek na rzekach: Mała Rozoga, Ostracha, Kanał Kaczor oraz Kanałach C Karaska i Doprowadzalnik M oraz 2 przepustów z piętrzeniem na rzece Kanał Koty.

Wody Polskie w Białymstoku będą też modernizować urządzenia wodne na terenach będącym w zarządzie zlewni w Olsztynie działania inwestycyjne polegać będą na zwiększeniu zdolności retencyjnej zlewni rzeki Guber poprzez remont 4 jazów.

Tu oglądasz: Słownik pojęć związanych z koronawirusem

🔔🔔🔔

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna