- Mamy nasze święto – Światowy Dzień Inwalidy. Tyle że przypada ono zawsze w trzecią niedzielę marca, ale ze względu na różne warunki, obchodzimy je dzisiaj. Ale nie tylko w oddziale Białymstoku, bo Dzień Inwalidy obchodzony jest w każdym naszym kole. Każde organizuje ten dzień na miarę własnych możliwości. To święto jest obchodzone od 60 lat - powiedział Jan Kalinowski, prezes OPZERiI.
Jak dodaje w Podlaskiem do Związku należy około 4,5 tys. osób z niepełnosprawnościami. – Dotychczas uważano, że inwalida to osoba przykuta do wózka i jest to dla tych ludzi krzywdzące. Zresztą oni sami nie chcą by tak ich nazywano, wolą, gdy mówi się o nich, że są ludźmi niepełnosprawnymi. Oni mają swój dzień 3 grudnia, a ponieważ i emerytom i niepełnosprawnym zależy na tym by nie być dyskryminowanymi taki dzień jak dzisiaj jest bardzo ważny – podkreślił prezes Kalinowski i dodaje, że wiele osób z niepełnosprawnościami pracuje lub zakłada własne firmy.
Czytaj również:
Przypomniał też, że PZERiI wspiera osoby z niepełnosprawnościami pomagając im w codzienny życiu, np.: w zakupach, w transporcie, w kontaktach ze służbą zdrowia, co jest szczególnie ważne w rejonie przygranicznym.
- Jako organizacja pozarządowa zapraszamy do swoich działań wszystkich i w naszym uniwersytecie mamy około 230 proc. osób z orzeczoną niepełnosprawnością. Aktywizujemy je, staramy się by uczestniczyły w różnych zajęciach, pomagamy. Chcemy by czuły się tak, jak osoby zdrowe. Myślę, że świat jest coraz bardziej przyjazny dla tych osób - wyjaśnia Maria Szulka, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku.
Czytaj również:
Jak przyznaje przewodnicząca koła PZERiI nr 14 w Białymstoku jej koło liczy 250 osób, wśród których są też osoby niepełnosprawne. Zwraca też uwagę, że jest jeszcze wiele miejsc bez podjazdów dla wózków i nie wszyscy chcą zauważać osoby z niepełnosprawnościami: - W autobusie zwróciłam uwagę kierowcy, że zamknął drzwi, gdy wysiadał mężczyzna, który podpierał się kulą. Kierowca przeprosił, ale innym razem zwróciłam uwagę dwóm młodym dziewczynom, które siedziały, gdy obok stała kobieta z kula i siatka w ręce. Powiedziałam, by ustąpiły jej miejsca, a one odparły, że kupiły bilety, więc mogą siedzieć. To nie jest w porządku, przecież one kiedyś też mogą być w takiej sytuacji – opowiadała Maria Chmur.
Z kolei Bohdan Paszkowski zapewnił, że niepełnosprawność nie może być sprawa wstydliwa, a jeśli już to wyłącznie dla tych pełnosprawnych członków społeczeństwa, którzy osób z niepełnosprawnościami nie chcą zauważać.
Czytaj również:
– Wszystkim, a osobom niepełnosprawnym szczególnie, trzeba zapewniać godziwe warunki życia, rehabilitacji i pracy – podkreślił wojewoda Bi dodał, że jest wiele programów, które wspierają osoby z niepełnosprawnościami i ich rodziny takich, jak m.in. opieka wytchnieniowa czy Korpus Wsparcia Seniorów.
W uroczystości uczestniczyli też przedstawiciele marszałka województwa i prezydenta Białegostoku. Zwieńczył ja słodki poczęstunek oraz występy zespołów emerytów i kabaretu Szpilka.
Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?