Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętajno. Gmina dba o ochronę środowiska

P. Tomkiewicz
Świętajno
Świętajno J. Kunicki/ UM Olecko
Gmina Świętajno jest rejonem typowo rolniczym. Zajmuje powierzchnię 21491 ha, z czego 5317 ha to lasy, a 1054 ha - akweny. Znajduje się w niej 21 sołectw, pięć szkół podstawowych, trzy urzędy pocztowe, oczyszczalnia ścieków, funkcjonuje centrala telefoniczna.

Działa też prężnie Gminny Ośrodek Kultury, ośrodek zdrowia i Bank Spółdzielczy.

70 proc. powierzchni gminy objęta jest obszarem krajobrazu chronionego. Duża ilość jezior, lasów, jak również czyste środowisko naturalne stwarza bardzo dobre warunki dla wypoczynku i turystyki. Istnieją tu możliwości organizowania spływów kajakowych, poczynając od jeziora Litygajno, poprzez rzekę Łażna - Struga, jezioro Łaśmiany, a kończąc na Ełku. W Świętajnie można wypożyczyć sprzęt pływacki, a także skorzystać z pola namiotowego.

Przez gminę przebiega szlak pieszo-rowerowy, zataczający krąg od Świetajna poprzez Giże, Olecko, Jaśki, Dunajek do Świętajna. Godny polecenia jest też szlak kajakowy, ciągnący się przez jezioro Świętajno, rzekę Połomkę, rzekę Łaźną Strugę w kierunku Ełku.

Gmina posiada wiele interesujących zabytków, m.in. parki dworskie w Rogowszczyźnie i w Cichem, pałac w Dunajku, dworek w Kijach, XVII-wieczny kościół w Cichem i w Świętajnie. Ponadto kurhan Jaćwingów z resztkami zamczyska w Dybowie. W 1998 roku powstało tu Stowarzyszenie Agroturystyczne Mazurska Kraina. Jego celem jest propagowanie i dalszy rozwój agroturystyki.

Gminę Świętajno zamieszkuje pond 4 tysiące osób. Na jej terenie działa ponad 100 firm.

Gmina Świętajno w 2006 i 2007 roku nie zdobyła żadnych dotacji z Unii Europejskiej. W następnych latach było już lepiej. W ubiegłym roku powstał kompleks sportowy Moje Boisko Orlik 2012. Jego budowa pochłonęła 1,16 miliona złotych. Dofinansowanie z Brukseli wyniosło ponad 475 tysięcy złotych, a rządowa dotacja 433 tys. zł.

Od kilku lat gmina wydaje spore sumy na poprawę ochrony środowiska. Założono oczyszczalnię ścieków w Świętajnie, kotłownię olejową w Szkole Podstawowej w Świętajnie, kanalizację Świętajna i Sulejek.

W gminie Świętajno wodociągi ma 70 proc. mieszkańców. O 10 proc. mniej gospodarstw domowych ma kanalizację. W tym roku powstał kolektor Borki-Chełchy. Gmina przystąpiła też do programu budowy przydomowych oczyszczalni ścieków. To jedyny sposób, aby kolejni mieszkańcy mieli kanalizację. Program pochłonie 6,5 miliona złotych. Unia dołoży prawie 4 mln zł.

Wśród najważniejszych tegorocznych inwestycji, oprócz budowy kolektora sanitarnego, jest sala gimnastyczna przy gimnazjum w Świętajnie.

Jak każdy samorząd, gmina Świętajno wydaje duże pieniądze, w porównaniu do swojego budżetu, na remonty dróg.

Gmina Świętajno, mimo że ma charakter rolniczy, stawia też na turystykę. Lata, kiedy mieszkali w niej głównie rolnicy, dawno minęły. Wielu mieszkańców prowadzi działalność turystyczną albo agroturystyczną.

Gmina Świętajno, podobnie jak wszystkie samorządy z powiatu oleckiego, jest członkiem Związku Międzygminnego Gospodarka Komunalna, który zajmuje się budową Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w Siedliskach koło Ełku.

Jednym z największych sukcesów ostatnich lat było wybudowanie blisko 40 kilometrów wodociągów. Inwestycja ta była możliwa dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W gminie działają trzy przedszkola - w miejscowościach Ciche, Mazury i Świętajno. Obecnie chodzi do nich 60 maluchów w wieku od 3 do 5 lat. Na ich funkcjonowanie z programu Kapitał Ludzki gmina dostała 750 tysięcy złotych.

Największym problemem jest stan dróg. Niestety, programy, dzięki którym można zdobyć dofinansowanie na ich remonty, nie dają szansy na naprawę tych polnych.

Słabo wychodzi władzom gminy ubieganie się o unijne dotacje. Ale wynika to m.in. z małego budżetu, a przez to z braku pieniędzy na tzw. wkład własny.

Wójtem gminy Świętajno jest Janina Trus, a sekretarzem - Maria Glinka. Natomiast przewodniczącym rady gminy jest Henryk Seredziński.

Siedziba urzędu gminy znajduje się pod adresem Świętajno 104. (87 521 54 20).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna