Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto "apostoła miłości" w Mostowlanach nad Świsłoczą

Piotr Łozowik
Cerkiew Prawosławna, 21 maja czciła pamięć Świętego Jana Teologa (zw. też Janem Ewangelistą czy Janem Apostołem). Jan był najpierw uczniem św. Jana Chrzciciela, za którego radą został uczniem Jezusa i najmłodszym apostołem. Tylko on pozostał Chrystusowi wierny do końca. Jako umiłowany uczeń dostał pod opiekę Matkę Bożą, mieszkał w Jerozolimie aż do Jej Zaśnięcia.

W czasie prześladowań chrześcijan za rządów cesarza Domicjana wezwano go do Rzymu i próbowano zabić - trucizna jednak nie podziałała, a z kotła z wrzącym olejem wyszedł nietknięty. Został zesłany na wyspę Patos, gdzie przy pomocy swego ucznia Prochora napisał „Apokalipsę”. Apostoł Jan jest autorem jednej z Ewangelii (czwartej według chronologii), trzech Listów apostolskich oraz wspomnianej „Apokalipsy”. W Cerkwi prawosławnej jest orędownikiem uczących się pisania ikon, rybaków, proszących o pomyślne wiatry i łowy oraz wiernych modlących się o pomyślność i zgodę rodziny. Na Podlasiu jest wiele świątyń, którym Św. Jan Apostoł patronuje, prócz cerkwi w Mostowlanach są to obiekty w: Augustowie, Białymstoku, Dąbrowie Białostockiej, Supraślu, Odrynkach, Chrabołach, Jelonce, Nowoberezowie i Połowcach.

ZOBACZ WIDEO

Mostowlany początkowo nazywane były Królowym Mostem i prawdopodobnie były własnością królewską. Od XVII w. są wsią szlachecką nad Świsłoczą, pierwotna i współczesna nazwa pochodzi najpewniej od mostu na rzece. Wieś była ważnym punktem na drogach z Grodna i Wołkowyska do Korony, wg źródeł wynika, że pod koniec XVI w. istniała tu drewniana cerkiewka (parafia Jałówka). Po unii brzeskiej wiernych siłą nawracano na uniatyzm co zakończyło się śmiercią wielu mieszkańców. W 1839 w Mostowlanach istniała już samodzielna parafia, która powróciła do prawosławia. Cerkiew wybudowana w 1791 spłonęła około 1840, parafianie wybudowali tymczasową cerkiew, a na początku lat 60-tych XIX wieku cerkiew p.w. Św. Jana Teologa została gruntownie wyremontowana. Pod koniec XIX wieku parafia składała się z 11 wiosek i należało do niej ponad 3200 wiernych. W 1905 r. do cerkwi dobudowano kruchtę z wieżą-dzwonnicą. W 1915 w wyniku bieżeństwa wielu ludzi opuściło swoje domy, jeśli komuś udało się wrócić to było to w 1919 roku.

CZYTAJ TAKŻE Święto w parafii pw. św. Mikołaja w Nowym Dworze. Wierni spotkali się w cerkwi

Po II wojnie na rzece Świsłocz powstała granica i tradycyjne szlaki z zachodu na wschód zostały zamknięte, a to przyczyniło się do powolnego upadku miejscowości i - w konsekwencji - spadku liczby parafian. Obecnie parafia w Mostowlanach jest jedną z najmniejszych na Podlasiu i liczy około 300 wiernych (choć ta liczba może być zawyżona), zamieszkujących Mostowlany, Bobrowniki, Chomontowce, Dublany, Gobiaty, Narejki, Jaryłówkę, Skroblaki, Świsłoczany, Wierobie, Zubki i Zubry.

Cerkiew Św.. Jana Teologa została wpisana do rejestru zabytków 21 grudnia 1987. Ostatni remont generalny świątyni zakończył się niespełna rok temu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna