Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Białostockiej Ikony Matki Bożej. Wierni prawosławni celebrowali uroczyste nabożeństwo w cerkwi Św. Mikołaja

Piotr Łozowik
Piotr Łozowik
Białystok, 15.06.2023
Białystok, 15.06.2023 Piotr Łozowik
Jak co roku, prawosławni wierni licznie zebrali się w dziewiąty czwartek po Wielkanocy w soborze św. Mikołaja, aby pomodlić się przed cudowną białostocką ikoną Bogarodzicy. Uroczystościom, w asyście licznych duchownych, przewodniczył biskup supraski Andrzej.

Dziś święto Białostockiej Ikony Matki Bożej

Święto cudotwórczej ikony celebrowane jest tradycyjnie w drugi czwartek po święcie Świętej Trójcy. Jak co roku do cerkwi św. Mikołaja przybyły tłumy wiernych, również spoza miasta. Uroczystościom przewodniczył biskup supraski Andrzej w asyście licznie zgromadzonych duchownych z miasta i okolicznych parafii.

Zobacz jak wyglądała procesja wokół cerkwi i kto w niej uczestniczył:

Cudowna białostocka ikona

Ikona Białostocka pochodzi z XVII wieku i jest kopią Supraskiej Ikony Bogurodzicy. Należała do nieistniejącej już dziś cerkwi w Tykocinie, skąd trafiła do Białegostoku. Szczególny kult ikony rozwinął się w wieku XIX. Znana była z wielu cudownych uzdrowień, a w dniu święta pielgrzymi licznie przybywali z okolicy do Białegostoku. W 1915 roku wywieziono ją do jednego z moskiewskich monasterów. Do Polski już nie powróciła, a jej losy nie są znane.

Zobacz na nagraniu fragment dzisiejszego Krestnego Chodu (procesji):

od 16 lat

Ikona znajdująca się obecnie w białostockim soborze jest kopią siedemnastowiecznego oryginału. Została napisana na podstawie fotografii po II wojnie światowej. Ikona należy do typu Hodegetria ('wskazująca drogę').

Orędowniczka Podlasia

Przed I wojną światową białostocka ikona Bogurodzicy była największą świętością miasta, była nazywana Orędowniczką Podlasia. Uroczystości ku Jej czci były ogromnym wydarzeniem dla wszystkich białostoczan, nie tylko prawosławnych. Cudowna ikona wychodziła z katedry św. Mikołaja i podążała z wielkimi honorami przez centrum, ulicami:

  • Lipową,
  • Sienkiewicza,
  • Warszawską,
  • Kilińskiego

Uroczystości w roku 2021: Białystok. Święto Białostockiej Ikony Matki Bożej w soborze św. Mikołaja. Zobacz zdjęcia z uroczystości[

Okrążając stare miasto wracała do cerkwi. Obecnie obchody wielkiego święta wszystkich chrześcijan Białegostoku ograniczają się do trzykrotnego obejścia soboru katedralnego.

"Bogurodzica. Szlakiem podlaskich ikon":

Kult ikon na Podlasiu

Kult ikon jest obecny zarówno w prawosławiu jak i w katolicyzmie (np. Matka Boska Częstochowska czy Ostrobramska). Jeśli chodzi o prawosławie kult jest szczególnie żywy w naszym regionie, gdzie znajduje się wiele ikon uznawanych za cudowne. Są to przede wszystkim wizerunki Matki Boskiej, ale nie tylko (np. Ikona św. Antoniego Peczerskiego w Rogaczach, Ikona św. Mikołaja Cudotwórcy w Kleszczelach).

Święto Supraskiej Ikony Matki Bożej. Liczne duchowieństwo i tłumy wiernych oddało cześć cudownej ikonie

Obecnie w naszym regionie znajduje się 30 ikon uznawanych za cudowne, z czego 20 przedstawia wizerunek Bogurodzicy. Znajdują się one np. w:

  • Bielsku Podlaskim
  • Brańsku
  • Supraślu
  • Puchłach
  • Rybołach
  • Zaleszanach

Zobacz jak wyglądała procesja wokół cerkwi i kto w niej uczestniczył:

...Kościół prawosławny i jego świętości, cerkwie, miejsca święte i cudowne ikony trwają niezmiennie – jako widoczne znaki Opatrzności Bożej i wstawiennictwa za Lud - jak pisał ś.p. ks. Grzegorz Sosna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Święto Białostockiej Ikony Matki Bożej. Wierni prawosławni celebrowali uroczyste nabożeństwo w cerkwi Św. Mikołaja - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna