Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cerkiew św. Jana Chrzciciela w Pasynkach obchodziła 130-lecie. Zobacz zdjęcia z uroczystości

Piotr Łozowik
7 października w Pasynkach w gminie Bielsk Podlaski odbyły się uroczyste obchody 130 - lecia istnienia parafialnej cerkwi p.w. Narodzenia Jana Chrzciciela. W obecności licznie przybyłych wiernych odbyła się liturgia święta, której przewodniczył metropolita Sawa w asyście abp bielskiego Grzegorza, bp hajnowskiego Pawła oraz wielu duchownych z Bielska i okolicznych parafii.

Pasynki to wieś leżąca w środkowym biegu rzek Orlanki i Łoknicy — dopływów Narwi, niedaleko od Bielska Podlaskiego. Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z XVI w., najpewniej z inicjatywy namiestników bielskich już w XV lub XVI w. erygowano tam parafię prawosławną. Pierwszy dokument pisany odnoszący się do wizytacji parafii pochodzi z 1727. Pierwsza cerkiew w Pasynkach, jak większość prawosławnych świątyń na Podlasiu, była świątynią drewnianą. Cerkiew p.w. Św. Dymitra Sołuńskiego pamiętała jeszcze czasy sprzed unii brzeskiej. Dokument dobitnie potwierdza, że opisana świątynia była już bardzo wiekowa

Cerkiew drewniana laty ogromnoscią mierna pod dachem starym z kopułą iedną y z krzyżem żelaznym

ZOBACZ WIDEO

Była ona niewielka, dzwonnica zaś stała oddzielnie, stanowiąc jednocześnie bramę wejściową. Druga cerkiew w Pasynkach powstała dzięki wsparciu Jana Klemensa Branickiego około 1770 roku i przyjęła wezwanie Narodzenia św. Jana Chrzciciela. W środę Wielkiego Tygodnia 1889 r. w cerkwi parafialnej niespodziewanie wybuchł pożar. Przed żywiołem zdołano uratować jedynie część ikon i utensylii. Wiosną 1890 r. rozpoczęto budowę nowej cerkwi i już w 1891 r. wysiłkiem społecznym wybudowano nową, dużą świątynię stojącą do dziś. Jest ona charakterystycznym przykładem prawosławnego budownictwa sakralnego na planie krzyża greckiego z wieżą – kruchtą z przełomu XIX i XX wieku (podobne budowle znajdują się w Narwi i Łosince; cerkiew w Klejnikach spłonęła w 1972 r.).

W architekturze świątyni widoczne są wpływy typowe dla pogranicza polsko-białoruskiego. W rejestrze zabytków województwa podlaskiego widnieje od 1993 roku. Świątynię gruntownie remontowano w latach 80. i 90. XX w. Niedawno zakończono kolejne prace, które obejmowały m.in. renowację podmurówki, remont dachu z częściową wymianą orynnowania, przegląd konstrukcji ścian i podwalin, remont szalówki ścian, stolarki okiennej i drzwiowej. Cerkiew została wpisana do rejestru zabytków 12 stycznia 1993 roku.
W książce "Pasynki i okolice" o. Grzegorz Sosny i Doroteusza Fionika możemy przeczytać, że pasynkowska parafia, poczynając od przyjścia o. Adama Kostycewicza w 1826 roku, miała szczęście do światłych duchownych. Następnie proboszczem został o. Andrzej Kostycewicz (syn Adama), a później jego syn o.Bazyli, który utworzył szkoły gramoty we wszystkich miejscowościach parafii, organizował też je poza parafią, pełniąc pod koniec XIX wieku obowiązki wizytatora tych szkół w powiecie bielskim.

Epoka ojców Kostycewiczów, całej dynastii wybitnych duchownych - jak nazywa ją Doroteusz Fionik - trwała w Pasynkach nieprzerwanie 80 lat, do 1906 roku, a pomijając późniejsze przerwy - ponad sto lat. Kolejny z rodu - Jarosław - był założycielem białoruskiego liceum w Bielsku Podlaskim i jego wieloletnim dyrektorem i nauczycielem. Od 2019 roku funkcję proboszcza w Pasynkach pełni ks. Jarosław Łojko, dzięki któremu dokonano ostatniego remontu, z jego inicjatywy również na ogrodzeniu cerkiewnym umieszczono wystawę edukacyjną dotyczącą historii parafii.

Obecnie w skład parafii wchodzą następujące miejscowości

  • Pasynki
  • Miękisze
  • Treszczotki
  • Łoknica
  • Pilipki
  • Saki
  • Ogrodniki
  • Sobótka
  • Zubowo i przysiółek Nurzec
  • Użyki
  • Stupniki

Na jej terenie znajduje się również kaplica p.w. Św. Anny na cmentarzu w Pasynkach (z XVIII w.) oraz kapliczka w Miękiszach przy otoczonym kultem źródełku, zbudowana w 2017 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna