Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szef musi sam zadbać o zdrowie pracownicy, która spodziewa się dziecka

źródło: regioPraca.pl
Kobieta karmiąca lub ciężarna powinna zostać zwolniona z obowiązku świadczenia pracy, jeśli pracodawca nie jest w stanie zapewnić jej odpowiednich warunków
Kobieta karmiąca lub ciężarna powinna zostać zwolniona z obowiązku świadczenia pracy, jeśli pracodawca nie jest w stanie zapewnić jej odpowiednich warunków
Pracodawca nie może zatrudniać przyszłej matki przy pracy w nocy, w nadgodzinach czy w warunkach szkodliwych dla zdrowia.

Przyszła matka nie musi specjalnie prosić o przeniesienie do mniej szkodliwej pracy, przełożony ma obowiązek zrobić to natychmiast, gdy tylko dowie się o jej stanie. Wystarczy przedstawić w firmie odpowiednie zaświadczenie lekarskie. Co więcej, jeśli ciężarna takiego dokumentu nie dostarczy, ale jej stan jest widoczny i nie wzbudza wątpliwości, za zatrudnianie jej w warunkach sprzecznych z Kodeksem Pracy odpowiada pracodawca.

Wiele kobiet obawia się, że związana z ciążą zmiana warunków pracy (np. rezygnacja z pracy nocnej, za którą przysługuje specjalny dodatek) niekorzystnie odbije się na ich pensji.

Dlatego zwlekają z powiadomieniem pracodawcy o swoim stanie. A zupełnie niesłusznie. Przepisy wyraźnie mówią, że przeniesienie do zadań, które może wykonywać ciężarna bez narażania zdrowia, nie może nieść za sobą zmniejszenia ich wynagrodzenia.

Korzyści finansowe, utracone z powodu zmiany zakresu obowiązków pokrywane są tak zwanym "dodatkiem wyrównawczym". W rezultacie pracownica otrzymuje takie samo wynagrodzenie, jak na stanowisku, które zajmowała wcześniej. Co więcej: jeśli szef nie może zapewnić ciężarnej pracy zgodnej z wymogami KP, ma obowiązek zwolnić ją z obowiązku świadczenia pracy, pozostawiając pensję w tej samej wysokości.

Zatrudnianie ciężarnych w godzinach nocnych i w nadgodzinach jest przez prawo pracy absolutnie zabronione. Nawet w przypadku, gdy zatrudniona chciałaby zgodzić się na takie warunki, jej zgoda będzie nieważna, a pracodawca musi przesunąć ją do zadań, które można wykonywać w ciągu dnia.
Jeśli to niemożliwe - ma obowiązek zwolnić ją z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem dotychczasowego wynagrodzenia. Po zakończeniu okresu ciąży i karmienia firma ma obowiązek przywrócenia pracownicy do poprzednich, wynikających z umowy o pracę, zadań.

Wyjazdy służbowe poza miejsce zatrudnienia traktowane są mniej restrykcyjnie. Można zlecać je ciężarnej pracownicy, z tym że niezbędna jest jednak do tego jej zgoda. Co bardzo ważne: za odmowę nie można zatrudnionej w żaden sposób ukarać.
Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią nie mogą pracować między innymi w hałasie, w zbyt niskich lub zbyt wysokich temperaturach, warunkach zagrożenia wirusami czy promieniowaniem.

Co więcej, zgodnie z przepisami, wzbroniona jest dla nich praca przy monitorach dłużej niż cztery godziny dziennie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna