MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sześciolatki w szkołach. Ratują maluchy przed szkołą

Weronika Kowalewska [email protected]
sxc.hu
Tylko 10 procent ełckich sześciolatków pójdzie po wakacjach do pierwszej klasy.

Moja córka nie pójdzie do szkoły, tylko do zerówki. Uważam, że ta reforma jest bardzo krzywdząca, bo nie wszystkie maluchy są emocjonalnie przygotowane do nauki i do siedzenia w ławce przez kilka godzin - mówi Agnieszka Sinocha z Ełku.

Rodzice tegorocznych sześciolatków jeszcze mają wybór: przedszkole lub pierwsza klasa. Większość z nich już podjęła decyzję. Ci którzy się jeszcze wahają mają czas do końca wakacji, ale miejsc w publicznych przedszkolach zapewne już nie znajdą.

Wolą przedszkola

Reforma obniżająca wiek szkolny ma wielu przeciwników. W zeszłym roku tylko 60 ełckich sześciolatków zasiadło w szkolnych ławkach. Rodzice nie są bowiem przekonani, że szkoły są przygotowane na przyjęcie młodszych dzieci oraz że wcześniejsze rozpoczęcie nauki będzie dla nich korzystne.

- Jak na razie spośród 695 sześciolatków do szkół zapisanych jest 48 dzieci. Ale ta liczba może ulec zmianie, ponieważ rodzice mają jeszcze czas na podjęcie decyzji - mówi Stanisław Zalewski, naczelnik wydziału edukacji w ełckim ratuszu.

Reforma obniżająca wiek szkolny weszła w życie 4 lata temu. W pierwszym roku jej funkcjonowania tylko 13 sześcioletnich ełczan zasiadło w ławkach. W następnym roku ta liczba wzrosła do 36 osób, w ciągu dwóch poprzednich lat utrzymuje się na takim samym poziomie - tylko ok. 10 proc. maluchów uczy się w pierwszej klasie.

Dlaczego rodzice nie chcą posyłać swoich dzieci do szkoły? Powody są różne. Część z nich twierdzi, że placówki są nieprzygotowane, a kadra nie jest przeszkolona. Ponadto reformą edukacji objęte zostały również dzieci w wieku pięciu lat. Muszą one przejść przygotowanie, ale nie dla wszystkich są miejsca w publicznych przedszkolach i dlatego od kilku lat w każdej szkole podstawowej działają oddziały przedszkolne, tzw. zerówki.

- To złe rozwiązanie, maluchy muszą przebywać na korytarzach razem ze starszymi uczniami, a nie ma nawet oddzielnych łazienek - mówi Joanna Cwalina z Ełku.

Łagodzą reformę

Mimo zapowiedzi rządu w przyszłym roku znów nie wszystkie sześciolatki pójdą do pierwszej klasy.
- Dzieci urodzone w pierwszym półroczu 2008 roku muszą już pójść do szkoły, z kolei te z drugiego półrocza mogą pozostać jeszcze w zerówkach lub przedszkolach - wyjaśnia naczelnik edukacji.

Referendum

Wcałej Polsce, również w Ełku zbierane były podpisy pod obywatelskim wnioskiem o referendum ws. obniżenia wieku szkolnego. Akcja powstała z inicjatywy Fundacji Rzecznik Praw Rodziców. W sumie udało się uzbierać pół miliona ważnych podpisów. Tym samym spełniony został wymóg ustawowy i wniosek został przyjęty do dalszych prac Sejmu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna