Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła Podstawowa nr 4. Dzieci były na szczycie klimatycznym

Weronika Kowalewska [email protected]
Uczniowie z ełckiej "czwórki" podczas szczytu klimatycznego przekazali Christinie Figueres petycję z prośbą, żeby dorośli zadbali o przyszłość Ziemi.
Uczniowie z ełckiej "czwórki" podczas szczytu klimatycznego przekazali Christinie Figueres petycję z prośbą, żeby dorośli zadbali o przyszłość Ziemi. Zoom Kids
Więcej ścieżek rowerowych i placów zabaw, mniej parkingów - o to apelowały dzieci podczas szczytu klimatycznego.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Ełku byli przedstawicielami dzieci z 13 państw europejskich podczas najważniejszego globalnego forum poświęconego światowej polityce klimatycznej w Warszawie.

- To dla nas ogromne wyróżnienie. Dzieci spisały się na medal. Wszyscy byli zachwyceni występem naszych uczniów - mówi Ewa Paszkowska, nauczycielka z SP nr 4.

Podczas spotkania dzieci wręczyły sekretarz wykonawczemu UNFCCC (Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu), pani Christinie Figueres petycję. Młodzi ekolodzy proszą w niej dorosłych o to, aby zadbali o przyszłość Ziemi i dzieci. Wśród próśb znalazły się także hasła: "Chcemy więcej zieleni!", "Więcej placów zabaw niż parkingów", ale także: "Kochajcie naszą Ziemię" czy "Powstrzymajcie globalne ocieplenie".

Zielone stópki za spacer albo jazdę rowerem

- Od kilku lat nasza szkoła działa w ramach kampanii Zoom - Kids on the Move. Dzięki temu otrzymaliśmy zaproszenie na szczyt klimatyczny. Na przygotowania nie mieliśmy dużo czasu, bo ponad tydzień, ale wszyscy jesteśmy zadowoleni z efektów - mówi Ewa Paszkowska, która nawiązała współpracę z organizacją Zoom Kids on the Move.

Zoom - Kids on the Move - to akcja skierowana do dzieci przedszkolnych i klas I-III związana z ochroną klimatu. Jej organizatorem jest od 2003 r. Climate Alliance we Frankfurcie nad Menem. Dzieci biorące udział w tym projekcie promują ekologiczne środki transportu. Zamiast samochodu wybierają rower, a w weekend wspólnie z rodzicami spacerują po lesie lub jeżdżą na rolkach. Dzięki temu poznają zagrożenia i złe strony rozwoju cywilizacji.
W ramach akcji za każdą ekologiczną podróż uczniowie lub przedszkolaki otrzymują zieloną stópkę.

- Każda zdobyta przez dzieci zielona stópka to jeden kilometr symbolicznej podróży na konferencję klimatyczną. Tym razem 162 981 dzieci przebyło razem 2 177 902 kilometrów. Ponieważ konferencja odbywała się dość wcześnie, nie wszyscy zdążyli na czas dostarczyć swoje rezultaty, ciągle jeszcze nie dotarły wyniki ze Szwecji. Być może w tym roku padnie rekord zielonych stóp - mówi nauczycielka.

Przyszłość dla Ziemi, Ziemia dla przyszłości

Na konferencję klimatyczną z ełckiej "czwórki" pojechało dziesięcioro uczniów oraz dwie nauczycielki. Podczas warsztatów w ramach projektu "Dialog dla klimatu" w hotelu Marriott w Warszawie uczniowie zaśpiewali pieśń szkoły z przetłumaczonym na język angielski refrenem, a także recytowali wiersz, który kończy się hasłem: "Przyszłość dla Ziemi, Ziemia dla przyszłości".

Dzieci rozmawiały też z ministrami środowiska, m.in. z Niemiec i Austrii. Przedstawiciele organizacji otrzymali także rysunki przedstawiające Ełk.
Wszyscy uczniowie są bardzo zadowoleni z wyjazdu i marzą o tym, żeby jeszcze raz znaleźć się na tak ważnym spotkaniu.
- Najbardziej podobał mi się stadion narodowy. Wszyscy byli bardzo mili i z każdym musieliśmy rozmawiać po angielsku. Nawet udzielaliśmy wywiadu dla francuskiej telewizji - opowiada Julita.

- Największe wrażenie zrobił na mnie hotel Marriott i żyrandol w tym budynku. Bardzo podobał mi się również lunch. Jedzenie było bardzo smaczne, a ludzie bardzo pomocni - opowiada Maksym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna