MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tarcza Wschód. Wiceminister Jacek Protas w Białymstoku: "Putin czuje respekt tylko przed siłą i my musimy być przygotowani i silni"

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Jacek Protas (z lewej) podczas wizyty w Białymstoku wziął udział w konferencji prasowej razem z wojewodą podlaskim Jackiem Brzozowskim (28.05)
Sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Jacek Protas (z lewej) podczas wizyty w Białymstoku wziął udział w konferencji prasowej razem z wojewodą podlaskim Jackiem Brzozowskim (28.05) Wojciech Wojtkielewicz/ Polska Press
- Nie będzie wywłaszczenia mieszkańców ani profilaktycznego zaminowywania terenów przygranicznych - uspokajał w Białymstoku Jacek Protas, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. We wtorek (28.05) spotkał się z wojewodą podlaskim Jackiem Brzozowskim. Rozmowa dotyczyła m.in. programu "Tarcza Wschód". - To szansa na gospodarcze ożywienie regionu - mówili dziennikarzom.

Tarcza Wschód. Największy program umocnienia wschodniej granicy Polski od 1945 roku

Chodzi o Narodowy Program Odstraszania i Obrony "Tarcza Wschód". Jego celem jest umocnienie granicy z Białorusią oraz Obwodem Królewieckim (Rosją). Zakłada budowę fortyfikacji (na długości do 500 km), a także sieć masztów wyposażonych w ultraczułe kamery i mikrofony, rozmieszczenie jeży żelbetonowych, dronów przeciwczołgowych, balonów obserwacyjnych wyposażonych w radary, a także polskich satelitów wojskowych.

- To również wzmocnienie nośności mostów i dróg dojazdowych, tak, żeby polskie wojsko miało zwiększone możliwości manewrowe, ale również zabezpieczenie w postaci ewentualnego wysadzania mostów czy niszczenia przejść - mówił we wtorek (28.05) Jacek Protas, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej na konferencji prasowej w Białymstoku.

Czytaj też:

Dodał, że Tarcza będzie wykorzystywała naturalne przeszkody i atuty obronne, w postaci lasów, bagien, rzek i rowów melioracyjnych. To wszystko ma być odnawiane i poszerzane, "tak, żeby ograniczyć możliwość potencjalnego ataku ciężkim sprzętem ze strony Rosjan czy Białorusinów".

Zapewniał, że budowa infrastruktury odstraszającej nie odbędzie się kosztem mieszkańców.

- Nie będzie tak, że raptem zajmiemy jakieś wielkie hektary wzdłuż granicy i będziemy stamtąd wywłaszczać ludzi, czy nie daj Boże, zabierać im domostwa - podkreślał wiceminister Protas.

Dodał, że tereny przygraniczne mogą zostać zaminowane minami przeciwpancernymi, ale tylko na wypadek wojny, a nie profilaktycznie i nie odstraszająco.

Tarcza Wschód. Nie tylko bezpieczeństwo militarne, ale i gospodarcze

Zgodnie z decyzją rządu przedsięwzięcia związane z programem "Tarcza Wschód" mają realizować wyłącznie polskie firmy. W tym kontekście na budowie infrastruktury mają zyskać lokalni przedsiębiorcy.

- To w sposób naturalny ożywi gospodarczo nasze regiony, które przecież na tej zamkniętej granicy po prostu tracą gospodarczo - uważa sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. - Tracimy turystów, tracimy przedsiębiorców, szczególnie w branży turystycznej.

Razem z wojewodą podlaskim przypominał m.in. o programie wsparcia przedsiębiorstw branży turystyczno-gastronomicznej HoReCa (w puli dla Podlaskiego jest 30 mln zł) oraz Rządowym Programie rozwoju północno-wschodnich obszarów przygranicznych na lata 2024-2030.

Zobacz także:

W tym drugim dla woj. podlaskiego przeznaczono 125 mln zł. Każdy samorząd może ubiegać się o kwotę 4 mln zł, np. na infrastrukturę drogową.

- Nie wszystkie samorządy złożyły wnioski, dlatego poprosiłem o wydłużenie terminu (do końca czerwca - przyp. red.) po to, żeby każdy mógł z tych pieniędzy rzeczywiście skorzystać - zaznaczał Jacek Brzozowski.

Program "Tarcza Wschód" potrwa 4 lata, a pierwsze elementy tarczy szacowanej na 10 mld zł mają się pojawić na granicy na początku roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Od jutra strefa buforowa na granicy z Białorusią

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tarcza Wschód. Wiceminister Jacek Protas w Białymstoku: "Putin czuje respekt tylko przed siłą i my musimy być przygotowani i silni" - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna