MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jeszcze dziś burmistrz Sokółki opuści areszt. Sąd Okręgowy wydał prawomocne postanowienie w sprawie Ewy K.

Martyna Jurkowska
Martyna Jurkowska
Burmistrz Sokółki Ewa K. jeszcze dziś ma wyjść z aresztu
Burmistrz Sokółki Ewa K. jeszcze dziś ma wyjść z aresztu archiwum
Ewa K., burmistrz Sokółki, podejrzana w sprawie korupcyjnej, będzie mogła opuścić areszt tymczasowy po wpłaceniu kaucji w wysokości 70 tysięcy złotych. W piątek Sąd Okręgowy w Białymstoku wydał prawomocne orzeczenie w tej sprawie. Z naszych informacji wynika, że Ewa K. jeszcze dziś będzie mogła wrócić do domu. Nie powróci jednak do pracy w Urzędzie Miejskim, bo sąd drugiej instancji podtrzymał decyzję pierwszej w zakresie zawieszenia Ewy K. w obowiązkach służbowych.

- Kaucja w wysokości 70 tysięcy złotych została już wpłacona. Prokuratura przyjmuje aktualnie poręczenie i po tych czynnościach nakazuje zwolnienie z aresztu. To oznacza, że jeszcze dziś pani burmistrz powinna fizycznie opuścić areszt. Mogę dodać, że nie przyznaje się do stawianych jej zarzutów - informuje Agnieszka Dowgier, obrońca Ewy K.

Dziś (14 czerwca) Sąd Okręgowy w Białymstoku wydał prawomocne postanowienie w sprawie burmistrz Sokółki Ewy K. Podtrzymał decyzję sądu pierwszej instancji w zakresie zawieszenia burmistrz w czynnościach służbowych i zgodził się na opuszczenie aresztu po wpłaceniu kaucji w wysokości 70 tysięcy złotych. Tym samym nie przychylił się do wniosku prokuratury, która chciała, aby Ewa K. w areszcie spędziła najbliższe trzy miesiące. Postanowienie jest prawomocne.

To pokłosie dużej akcji CBA, do której doszło 20 maja. To wtedy funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali 16 osób. Wśród zatrzymanych są urzędnicy, m.in. burmistrz Sokółki Ewa K. oraz współwłaściciele firmy z branży wydobycia i produkcji naturalnych kruszyw budowlanych.

Śledztwo w sprawie przyjmowania korzyści majątkowych, sprzedajności urzędniczej nadzoruje Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku. Chodzi o udzielanie w latach 2019-2021 korzyści majątkowych osobom pełniącym funkcje publiczne oraz zajmującym stanowiska kierownicze w podmiotach prowadzących działalność gospodarczą i przyjmowania takich korzyści przez te osoby od osób zarządzających podmiotem gospodarczym zajmującym się wydobyciem i produkcją wyrobów z naturalnych kruszyw.

Zarzuty w tej sprawie usłyszało 16 osób. Prócz Ewy K., to także Arkadiusz A. (prezes spółki Trakcja z grupy kapitałowej PKP PLK, specjalizującej się w budowie infrastruktury kolejowej, drogowej i energetycznej) oraz inni przedstawiciele lokalnych samorządów. Jakich? Tego śledczy nie ujawniają. Podobnie jest z treścią zarzutów oraz informacją, czego konkretnie dotyczy śledztwo i za co miały być wręczane łapówki.

- Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania wobec siedmiu osób — w tym burmistrz Sokółki — prokuratura skierowała wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Sąd Rejonowy w Białymstoku uwzględnił wnioski prokuratora o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec sześciu podejrzanych, z tym że co do dwóch z nich, w tym wobec burmistrz Sokółki, Sąd zastosował „areszt warunkowy”, zastrzegając, że ulegnie on zmianie, po uprawomocnieniu się postanowienia, na środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych w kwocie odpowiednio 70 tysięcy zł i 1 milion zł, a nadto wobec burmistrz zastosowano również zakaz opuszczania kraju i zawieszenie w czynnościach służbowych. Wobec jednego z podejrzanych Sąd zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze tj. poręczenie majątkowe w kwocie 30 tysięcy zł, zawieszenie w funkcji radnego oraz zakaz opuszczania kraju - informuje biuro prasowe CBA.

Wobec pozostałych osób Prokurator zastosował nieizolacyjnie środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w wysokości od 20 tysięcy zł do 2 milionów zł, dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju połączonego zatrzymaniem paszportu.

To pierwsza realizacja CBA w tym śledztwie, które jest rozwojowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna