Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tata ma siedem dni na pieluchy. Za dwa lata będzie miał więcej

Dziennik Wschodni
Urlop ojcowski jest niepodzielny, musi trwać 7 dni. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, gdy ojciec dziecka weźmie urlop później niż 7 dni przed ukończeniem przez dziecko dwunastego miesiąca życia. Wtedy zasiłek przysługuje nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy
Urlop ojcowski jest niepodzielny, musi trwać 7 dni. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, gdy ojciec dziecka weźmie urlop później niż 7 dni przed ukończeniem przez dziecko dwunastego miesiąca życia. Wtedy zasiłek przysługuje nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy Fot. Bartłomiej Żurawski
Od tego roku ojcowie mogą wykorzystywać tzw. urlop ojcowski i otrzymywać za ten czas zasiłek macierzyński. Co ważne, urlop ojcowski jest zupełnie niezależny od uprawnień matki dziecka do zasiłku.

Do końca 2011 roku urlop ojcowski trwa dokładnie 1 tydzień. Od 1 stycznia 2012 roku ten okres wydłuży się do dwóch tygodni. Urlop ojcowski przysługuje pracownikowi niezależnie od uprawnień matki dziecka do urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

- Dzięki temu można o niego wystąpić w tym samym okresie, w którym dzieckiem opiekuje się podczas urlopu matka - tłumaczy Małgorzata Korba, rzecznik lubelskiego oddziału ZUS.

Ten specjalny urlop będzie przysługiwał nawet wtedy, gdy kobieta nie jest uprawniona do zasiłku macierzyńskiego, np. gdy jest bezrobotna. Urlop ojcowski zależy bowiem wyłącznie od uprawnień ojca. Zasiłek macierzyński za czas takiego urlopu przysługuje także tym ojcom, którzy prowadzą działalność gospodarczą, o ile podlegają ubezpieczeniu chorobowemu.

By skorzystać z urlopu ojcowskiego, zainteresowany musi złożyć pisemny wniosek u swojego pracodawcy nie później niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Jeśli terminu nie dotrzyma, pracodawca nie musi, ale może udzielić pracownikowi "wolnego".

- Ubezpieczony może wykorzystać urlop ojcowski do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy życia - wyjaśnia Korba. Choć przepisy obowiązują dopiero od 1 stycznia 2010 r., to prawo do urlopu przysługuje również ojcom dzieci, które urodziły się przed tą datą.

Do wypłaty zasiłku macierzyńskiego za urlop ojcowski będzie potrzebny przede wszystkim skrócony odpis aktu urodzenia dziecka.

Do niego należy też dołączyć dokumenty potwierdzające fakt przejścia na urlop ojcowski (szczegółowo wymienione na www.zus.pl), oświadczenie, że zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego nie został wcześniej pobrany z innego tytułu oraz dodatkowo, jeżeli zasiłek jest wypłacany przez ZUS - zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3, w przypadku ubezpieczonego będącego pracownikiem lub ZUS Z-3a, w przypadku ubezpieczonego nie będącego pracownikiem.

Źródło: Siedem dni w pieluchach - www.dziennikwschodni.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna