Historia samochodu
Za konstruktora pierwszego samochodu uznaje się Carla Benza, który w 1885 roku zbudował samochód trójkołowy z jednocylindrowym czterosuwowym silnikiem benzynowym Gottlieba Daimlera. Został on opatentowany w 1886 roku (patent Benza został wpisany na międzynarodową Listę UNESCO najbardziej wartościowych dokumentów – Pamięć Świata!).
Zobacz wizjonerów, którzy dali początek największym koncernom samochodowym w historii świata:
Co ciekawe Flocken Elektrowagen - czterokołowy samochód elektryczny został skonstruowany już w 1888 roku przez Andreasa Flockena.
5 największych producentów samochodów
Obecnie tak naprawdę na światowym rynku funkcjonuje kilka koncernów, skupiających w sobie po kilka lub kilkanaście marek samochodów (chodzi o te znane i cenione). Wszystko to na skutek fuzji i przejęć mniejszych firm przez dużych "graczy". Oto czołówka:
- Toyota Motor Corporation (Japonia). W skład koncernu prócz Toyoty wchodzą np. Lexus,Daihatsu.
- Volkswagen AG (Niemcy). M.in.: Audi, Bentley, Bugatti, Ducati, Lamborghini, Porsche, Seat, Skoda.
- General Motors (USA). Do firmy należą np.: Buick, Cadillac, Chevrolet, Daewoo.
- Hyundai Motor Group. Koreański koncern jest także właścicielem marki KIA.
- Ford Motor Company. Koncern był w przeszłości przeszłości właścicielem m.in. Volvo, a obecnie należą do niego wyłącznie 2 marki (Ford i Lincoln).

W którym kraju produkuje się najwięcej samochodów?
Liderem światowej produkcji są Chiny, gdzie znajduje się wiele zagranicznych fabryk (m.in. Volkswagena, Toyoty, czy Mercedesa). Na drugim miejscu znajdują się Stany Zjednoczone, a na trzecim Japonia. Wielkość produkcji w danym kraju ma związek zarówno z jego wielkością i liczbą mieszkańców, jak i pochodzeniem największych koncernów.
Czy Podlasie cokolwiek łączy z największymi koncernami motoryzacyjnymi?
Istnieje romantyczny przekaz, który mówi, że rodzina włókniarzy z Supraśla - o nazwisku Cytron - dała początek znanej firmie produkującej samochody Citroen.

W 1922r. w Supraślu istniało 9 przedsiębiorstw włókienniczych, wśród nich zakład S. H. Cytrona. Mieszkańcy miasteczka uważają, że to właśnie „ich” rodzina (Cytrona), po wybuchu II wojny światowej uciekając do Francji miała związek z powstanie fabryki samochodów. Co prawda, przedsiębiorstwo powstało dużo wcześniej, bo w 1919 roku, ale ma coś wspólnego z Polską. Inżynier Andre Gustave Citroen, podróżując na początku XX wieku, w łódzkich zakładach tekstylnych zapoznał się z technologią kół zębatych o daszkowym uzębieniu. Kupił później paten i wykorzystał go w swoich samochodach.
Zobacz wizjonerów, którzy dali początek największym koncernom samochodowym w historii świata:
Dziwi nieobecność np. Volvo albo Saaba? Powstanie tych koncernów nie miało tak romantycznej historii i nie wiązało się z wybitną jednostką, a raczej z zespołem ludzi.
Samochód osobowy to niezwykle ważny element życia współczesnych ludzi. Trudno sobie wyobrazić co by było gdyby ich zabrakło.
Różowy Most Tolerancji w Głogowie. Jaka jest jego historia?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?