MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trwają prace remontowe w siedzibie filharmoników

Katarzyna Patalan-Brzostowska [email protected]
Zdewastowany budynek Filharmonii zmienia się nie do poznania. Nie udało nam się wejść do środka, ale projekt przebudowy obiektu wygląda bardzo obiecująco.
Zdewastowany budynek Filharmonii zmienia się nie do poznania. Nie udało nam się wejść do środka, ale projekt przebudowy obiektu wygląda bardzo obiecująco. K. Patalan
Na parterze w sali lustrzanej, pomiędzy częścią administracyjną a foyer, zostaną utworzone trzy garderoby, a na piętrze kolejne trzy.

Więcej prac zostanie wykonanych w związku z przebudową budynku Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego przy ul. Nowej 2 - informuje Anna Sobocińska, rzecznik prasowy prezydenta Łomży. - Na wniosek Mieczysława Czerniawskiego radni dokonali zmian w budżecie zapisując kwotę 303 tys. zł na przeprowadzenie dodatkowych prac.

W miniony wtorek prezydent powołał komisję przetargową do przygotowania zamówienia na roboty uzupełniające związane z rozbudową i przebudową budynku Filharmonii.

Muzycy sobie radzą

Zaplanowane prace znacznie poprawą komfort pracy muzyków, stworzą dobre warunki dla gości odwiedzających Filharmonię.

- Przewidują bowiem budowę dodatkowych sześciu garderób w sali lustrzanej i tuż nad nią, na piętrze - precyzuje rzecznik. - Nie były one zaplanowane w ramach pierwszego etapu przebudowy budynku, który obejmuje głównie część administracyjno-biurową od piwnic po dach budynku.

Na piętrze jedna z garderób połączona będzie z salą prób.
Wykonawcą prac w pierwszym etapie jest firma MAR-TECH Mariusz Chludziński Łomża, która wygrała przetarg z kwotą brutto 777 tys. 656 zł. Firma prowadzi prace związane z rozbudową i przebudową części administracyjno-biurowej, przebudowę pomieszczeń i zmianę funkcji kilku z nich. Remontowane są m.in. łazienki, klatka schodowa, korytarze, pokoje administracji i pomieszczenia magazynowe na instrumenty. Od strony Szosy Zambrowskiej powstają dwa wejścia - do klatki schodowej i do portierni.

W oczekiwaniu na zakończenie inwestycji łomżyńscy filharmonicy koncertują w sali w Centrum Katolickiego przy ul. Sadowej.

- Tu mamy dużo lepsze warunki, niż w naszej siedzibie - przyznaje Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. - Trochę gorzej z akustyką, ale radzimy sobie.

Dyrektor przyznaje, że cieszy go fakt, iż w budżecie znalazły się fundusze na rozszerzenie zakresu robót.

- Te dodatkowe prace były bardzo potrzebne - podkreśla. - Odwiedzam plac budowy i cieszy mnie fakt, że praca wre - dodaje.
Według harmonogramu remont powinien zakończyć się do 18 sierpnia br.

Na ten remont czekali latami

A budynek na remont czekał ponad 40 lat. Problemem były oczywiście pieniądze. Urząd Miasta Łomża, który jest właścicielem nieruchomości, w ciągu kilku ostatnich lat dwukrotnie starał się o dofinansowanie modernizacji sali koncertowej FKWL ze środków unijnych. Pierwszy raz w 2008 roku, i kolejny w 2010. Bez rezultatów. Postawiono zmniejszyć zakres modernizacji i remont podzielić na etapy.

Firma z Poznania opracowała dokumentację projektową modernizacji siedziby Filharmonii. Początkowo firma koszt modernizacji oszacowała na 14 mln zł. To była zbyt duża kwota. Zaczęło się szukanie oszczędności i nanoszenie poprawek.
Warunek ratusza był jeden - remont nie może być droższy niż 8 mln zł. Udało się. Prace ruszyły we wrześniu ub. roku. Za dokumentację projektową Urząd Miasta Łomża zapłaciło 150 tys. zł .

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna