Nasza Loteria

Turystyka egzaminacyjna, błędy w szkolenie kierowców. NIK postuluje zmiany, bo wypadków drogowych wciąż jest za dużo

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
NIK postuluje wprowadzenie m.in. obowiązku przystąpienia do egzaminu w ośrodku najbliższym do tego, gdzie odbyło się szkolenie, rozwiązań uniemożliwiających powtórne przystąpienie do egzaminu w dniu, w którym wynik egzaminu był negatywny, a także limitu podejść do egzaminów poprawkowych
NIK postuluje wprowadzenie m.in. obowiązku przystąpienia do egzaminu w ośrodku najbliższym do tego, gdzie odbyło się szkolenie, rozwiązań uniemożliwiających powtórne przystąpienie do egzaminu w dniu, w którym wynik egzaminu był negatywny, a także limitu podejść do egzaminów poprawkowych Wojciech Wojtkielewicz/ Polska Press/ zdjęcie ilustracyjne
Polska jest w europejskiej czołówce krajów, gdzie ryzyko śmierci na drodze jest największe. - System szkolenia i egzaminowania kierowców jest nieskuteczny – alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. Wytyka "turystykę egzaminacyjną", brak nadzoru nad szkoleniami. W raporcie “dostało się” ośrodkom z Podlaskiego.

Turystyka egzaminacyjna i inne problemy. Próba diagnozy przyczyn wypadków

- Proces egzaminowania na kierowców komercjalizuje się, a ośrodki konkurują o klientów, by zwiększyć zyski – ocenia Najwyższa Izba Kontroli. - Szkolenie kandydatów na kierowców jest ukierunkowane na uzyskiwanie pozytywnych wyników egzaminów, a nie na nabycie odpowiedniego poziomu wiedzy i umiejętności gwarantujących bezpieczne kierowanie pojazdami - czytamy w najnowszym o tym raporcie NIK.

Podpiera się statystykami. Wynika z nich, że mimo ogólnego spadku liczby wypadków (w kraju o 6,5 proc. w porównaniu 2022 r. do 2021 r., a w Podlaskiem o 23,5 proc.), liczba tych spowodowanych przez młodych kierowców z niewielkim stażem jest nadal wysoka. Osoby w wieku 18-24 lata powodują najwięcej wypadków (najwyższy wskaźnik na 10 tys. populacji – 12 proc.). W woj. podlaskim w 2022 r. młodzi kierowcy byli sprawcami 45, w tym 8 śmiertelnych (14 proc. takich zdarzeń w regionie). Zginęło w nich 9 osób, a 60 osób zostało rannych.

Czytaj też:

Od dwóch dekad Polska pozostaje w pierwszej piątce krajów Unii Europejskiej o największym ryzyku śmierci na drodze (chodzi o liczbę ofiar w przeliczeniu na milion mieszkańców.

NIK wskazuje szereg problemów m.in. nierzetelny system nadzoru nad prowadzeniem szkolenia i ośrodkami egzaminowania przez starostwa i urzędy marszałkowskie, brak ograniczeń w zakresie wielokrotnego przystępowania do egzaminu, brak regulacji w zakresie powiązania miejsca szkolenia i egzaminu, a co za tym idzie - rozwój zjawiska tzw. turystyki egzaminacyjnej.

Turystyka egzaminacyjna. Niektórzy byli w stanie pokonać prawie 700 km

Izba szczególną uwagę zwróciła na WORD w Łomży. Rekordziści w ciągu jednego dnia zdawali “teorię” 8 razy, a egzamin praktyczny – 5 razy. Ponad 52 proc. przypadków umożliwienia wielokrotnego podejścia na kat. A i B było właśnie w Łomży. WORD Białystok jest na miejscu 3. (11 proc.).

Łomża znalazła się też na czele innego rankingu. To tu, jak zbadała NIK, przyjeżdża na egzamin najwięcej osób z odległych powiatów (ci z ponad 100 km stanowili 75,5 proc.), a nawet województwach, choć miały bliżej choćby do Olsztyna czy Warszawy. Dystans od 430 do 670 km nie zraził ponad tysiąca kandydatów z woj. zachodniopomorskiego.

Za tą “turystyką” (najczęściej chodziło o egzamin praktyczny), zdaniem NIK kryje się przekonanie o łatwiejszym zaliczeniu. Według danych Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej OSK w 2022 za pierwszym podejście egzamin praktyczny kat. B. zdało w Łomży 52,33 proc. (3. miejsce w kraju za Ostrołęką i Kaliszem), Suwałki ze zdawalnością na poziomie 50,16 proc. były na miejscu 6., a Białystok na 27. miejscu na 40 ośrodków - zdawalność na poziomie 38,24 proc.

Zobacz także:

Dyrektor WORD w Łomży podkreśla, że dane, na których oparła się NIK, pochodzą sprzed paru lat (2016-2021), a pojęcie "turystyka egzaminacyjna” jest niesprawiedliwe i sugeruje, że dotyczy osób, które nie zdały egzaminów w innych miastach.

- Takie zjawisko dziś w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu w Łomży praktycznie nie istnieje. To są osoby, które tu przyjeżdżają na kurs, tu się szkolą i tu zdają egzamin – podkreśla dyrektor Mirosław Oliferuk. - W zdecydowanej większości są to Polacy mieszkający za granicą - w Wielkiej Brytanii, Holandii, Belgii, Szwecji, Finlandii, Norwegii, nawet w Niemczech - ale posiadający meldunek w Polsce. Dlatego jest taki potężny “rozstrzał”.

Wakacje z prawem jazdy i turystyka egzaminacyjna. Łomża w czołówce

Dodaje, że popyt wynika z tego, że w naszym kraju zdobycie prawa jazdy jest tańsze niż na zachodzie Europy. Do emigrantów i nie tylko szkoły jazdy oferują tzw. „wakacje z prawem jazdy” lub podobne dotyczące szybkiego 14-dniowego kursu. Jak zauważyła NIK, najwięcej takich ofert było w Łomży. Czy dlatego “pielgrzymują” tu tak licznie kandydaci na kierowców?

- Przepisy są identyczne na cały kraj. Na pozytywny obraz Łomży składa się jednak wiele innych czynników: egzaminatorzy z empatią, przyjazne, dobrze oznakowane miasto, ale też organizacja pracy. Egzaminujemy do poniedziałku do soboty, od godziny 8 do 22. To wynika z zapotrzebowania, bo nie każdy może wziąć urlop na egzamin. Stajemy frontem do klienta - tłumaczy Mirosław Oliferuk.

Średnia dzienna liczba egzaminów w jego ośrodku to 300-350. W WORD w Białymstoku: 200-220. W tym ostatnim stale pracuje od 7-20 od poniedziałku do piątku, doraźnie - jeśli są kolejki - także w soboty.

Warto przeczytać:

Szef WORD w Łomży dementuje doniesienia o wielokrotnym zdawaniu egzaminu praktycznego w ciągu jednego dnia.

- To pojedyncze przypadki, jeżeli ktoś nie zdał, i nagle zwolniło się miejsce, bo ktoś zrezygnował - tłumaczy.

od 12 lat
Wideo

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna