Oglądając te mieszkania i domy, aż trudno uwierzyć, że istnieją naprawdę. Okazuje się, że gdy można zaoszczędzić parę groszy na fachowcach, ludzka pomysłowość nie zna granic. Oto absurdy sfotografowane w lokalach przez „kreatywnych” właścicieli i zaskoczonych lokatorów.
Zobacz absurdalne mieszkania:
Mieszkania do wynajęcia w Polsce i w Europie
Niemal każdy, kto kiedyś wynajmował mieszkanie, ma w zanadrzu jakąś zabawną lub przerażającą opowieść z tym związaną. „Pomysłowi” lub nieznośni właściciele, problematyczni lokatorzy i sąsiedzi, niezwykłe warunki mieszkaniowe – przykłady można by mnożyć. A że w Polsce najczęściej wynajmują lokale osoby młode, dopiero wchodzące w dorosłe życie, tym łatwiej jest o dziwne sytuacje.
- Gdzie są Rzym, Paryż i Wenecja? W Polsce! Te miejscowości znajdziesz w naszym kraju
- Te szalone budynki trzeba zobaczyć. Poznaj niezwykłe dzieła Erwina Wurma
- Niezwykłe budynki jak dzieła sztuki. Zobacz zachwycające popisy wyobraźni
- Nowe prawo budowlane. O tych zmianach musisz wiedzieć, jeśli planujesz budowę domu
Co jednak ciekawe, nie w każdym kraju wynajem kojarzy się głównie z młodymi ludźmi. Jak pokazują statystyki, są i takie kraje, gdzie wynajmuje blisko połowa społeczeństwa. Tak jest np. w Niemczech, gdzie według Eurostatu w 2017 r. w wynajmowanym lokalu mieszkało 48,6 proc. ludności. W Austrii było to z kolei 45 proc. Wynik powyżej 30 proc. odnotowano w Holandii, Szwecji, Francji i Danii. Tymczasem w Polsce najemców jest 15,8 proc.
Zobacz, na jakie „kwiatki” można się natknąć w wynajmowanych mieszkaniach:
Skąd te różnice? Powodów jest wiele, ale jako jeden z ważniejszych wskazać należy zaszłości historyczne. W wielu krajach Europy Środkowo-Wschodniej zakup mieszkania był przez lata bardzo trudny – tak jak w Polsce w okresie PRL-u. Całe pokolenia wychowały się w trudnych warunkach bytowych, żyjąc w przepełnionych czy w inny sposób niezadowalających lokalach. Dlatego po 1989 r., gdy marzenie o własnym M wreszcie można było łatwiej spełnić, popularność najmu zaczęła gwałtownie spadać. Dziś w Polsce wynajem traktuje się często jako rozwiązanie dla osób młodych na wczesny etap życia, po którym normą jest zakup mieszkania.
Czy jednak faktycznie tak jest? Liczby mówią co innego – według Biura Informacji Kredytowej w grudniu 2019 r. kredyty hipoteczne spłacały niecałe 4 mln Polaków (a przypomnijmy, że Polska ma 38,4 mln mieszkańców). Sugeruje to, że bynajmniej nie wszyscy biorą kredyt na mieszkanie, co oznacza, że wynajem nie jest wyłącznie domeną studentów.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?