Tylko z dzisiejszą gazetą "Koperta zdrowia"

Materiał informacyjny Województwa Podlaskiego
„Koperta zdrowia” to kolejny projekt Marszałka Województwa Podlaskiego i Samorządu Województwa Podlaskiego skierowany do seniorów, osób starszych, mieszkających samotnie, ale również każdego, kto troszczy się o swoje zdrowie. Bo tak naprawdę każdy z nas może i powinien wypełnić taką ankietę i położyć ją w łatwo dostępnym i widocznym miejscu. Tak aby w momencie, gdy będziemy potrzebować pomocy medycznej, lekarze czy ratownicy mogli w prosty sposób zdobyć najpotrzebniejsze informacje o naszym zdrowiu.

Idea jest taka prosta, a tak bardzo wspomagająca ochronę zdrowia i życia. Wystarczy wypisać informacje o przewlekłych chorobach, na które cierpimy, przyjmowanych lekach, uczuleniach oraz inne potrzebne informacje medyczne, które nas dotyczą. To tak niewiele, a zarazem tak dużo. Bo to informacje, które potrzebne są w sytuacjach kryzysowych, gdy życie nasze albo naszych bliskich jest zagrożone. W stresie nie zawsze łatwo je sobie przypomnieć. Nie zawsze też razem z osobą potrzebującą medycznej pomocy jest ktoś z rodziny lub przyjaciel, który jest w stanie podać takie dane. Dlatego warto je spisać. To nie zajmie wiele czasu.

Aby było jeszcze prościej, w piątek 29 marca do „Kuriera Porannego” i „Gazety Współczesnej” dołączymy „Kopertę zdrowia”. W gazecie znajdą Państwo zestaw składający się z koperty, specjalnej naklejki i karty zdrowia.

Tylko z dzisiejszą gazetą


Jak to działa?

Do karty wpisujemy: swoje imię, nazwisko, pesel, choroby przewlekłe, przyjmowane leki, ich dokładne dawkowanie, uczulenia i inne ważne informacje medyczne, kontakt do najbliższych, a także dane lekarza rodzinnego oraz wybranej przychodni.

Tak uzupełnioną kartę zdrowia wkładamy do koperty, tę zaś umieszczamy w łatwo dostępnym, dobrze widocznym miejscu. Może to być np. szafka w przedpokoju, stolik pod telewizorem albo drzwi lodówki (najczęściej polecają je ratownicy medyczni). Wybrane miejsce oznaczamy specjalną naklejką.

Dlaczego warto mieć „kopertę zdrowia”?

Dzięki temu w sytuacji kryzysowej osoby udzielające nam pomocy będą miały łatwy dostęp do najważniejszych informacji o stanie naszego zdrowia. W przypadku nagłego zagrożenia życia „koperta zdrowia” pozwoli służbom medycznym szybko uzyskać wszystkie najważniejsze informacje i wdrożyć leczenie.

To całkiem dosłownie może uratować nasze życie.

Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki zachęca do wypełnienia karty zdrowia

Podlaskie dla seniorów

„Koperta zdrowia” to nie jedyna akcja Zarządu Województwa Podlaskiego skierowana do seniorów.

Obecny zarząd województwa wsłuchuje się w głos seniorów, dąży do wsparcia tej grupy społeczeństwa i jej aktywizacji, czego wyrazem są inicjatywy skierowane do osób 60 +, a wśród nich m.in.:

  • fundusze z budżetu woj. dla podlaskich gmin na inicjatywy rad seniorów (dzięki dotacjom przyznanym radom seniorów z 14 gmin z regionu odbyły się wizyty studyjne, szkolenia, zajęcia, spotkania integracyjne, warsztaty i konferencje, zawody sportowe)
  • dwie edycje Podlaskiej Seniorady (Podlaska Seniorada to jedno z wielu inicjatyw społeczności senioralnej regionu, które finansowo i organizacyjnie wspiera podlaski samorząd; w ramach spotkań mają miejsca fachowe warsztaty i wystąpienia specjalistów, m.in. funkcjonariuszy Policji, fachowców od bezpieczeństwa w ruchu drogowym, dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa)
  • Podlaska Wigilia Seniorów w Operze (w każdym ze spotkań wzięło w niej udział ponad 200 przedstawicieli z całego województwa; seniorzy otrzymali od marszałka świąteczne upominki, a potem przełamali się opłatkiem i wzięli udział w wigilijnym poczęstunku)
  • Podlaski Tydzień Seniora (to jedno z największych wydarzeń integrujących środowiska senioralne w regionie od 20 do 29 października 2022 r. w instytucjach kultury podległych samorządowi województwa na seniorów czekało szereg atrakcji – spektakle teatralne, warsztaty, międzypokoleniowe gry planszowe, wykłady, a nawet dyskoteka z DJ Viką, najstarszą didżejką w Polsce)
  • Uniwersytet Bezpiecznego Seniora (pilotażowy informacyjno-edukacyjny skierowany do osób starszych z regionu; w ramach Uniwersytetu Bezpiecznego Seniora w kilku instytucjach przeprowadzono dziewięć spotkań o różnorodnej tematyce. Wykłady dotyczyły m.in. bezpiecznego korzystania z usług bankowych, profilaktyki zdrowego trybu życia, oszustw i kradzieży na szkodę osób starszych
  • Podlaskie Forum Seniorów (w trakcie wydarzenia odbyły się prelekcje o tym, jak zadbać o jakość życia na emeryturze oraz o radzeniu sobie ze stresem i emocjami; podlaską operę odwiedziło tego dnia ok. 800 osób powyżej 60. roku życia)
  • Województwo Podlaskie w ostatnich latach jest partnerem Forum Seniora organizowanego przez Kurier Poranny i Gazetę Współczesną

Łącznie w czasie kadencji obecnego zarządu z budżetu Województwa Podlaskiego przeznaczono na dofinansowanie wydarzenia blisko 110 tys. zł, w 2024 r. – 30 tys. zł:

  • to wykłady dotyczące zdrowia, rozwoju osobistego oraz dbania o własne samopoczucie;
  • wydarzenie ma na celu umożliwienie seniorom zdobycie nowych doświadczeń i wiedzy oraz integrację między seniorami z całego województwa podlaskiego.

Obiad u Diabetyków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna