Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ucywilizować Łomżyczkę

Paweł Chojnowski
Wały przeciwpowodziowe wzdłuż rzeczki są bardzo potrzebne – uważa mieszkający tu Mirosław Roszkowski
Wały przeciwpowodziowe wzdłuż rzeczki są bardzo potrzebne – uważa mieszkający tu Mirosław Roszkowski
Łomża: Mieszkańcy terenów regularnie zalewanych przez Łomżyczkę niecierpliwie czekają na rozwiązanie ich problemu.

W trosce o przyrodę

W trosce o przyrodę

Przebudowa koryta Łomżyczki prowadzona będzie na obszarze specjalnej ochrony ptaków "Dolina Dolnej Narwi" sieci Natura 2000 oraz w obrębie obszaru ochrony siedlisk "Przełomowa Dolina Narwi". Stąd koncepcja musi uwzględniać szereg czynników: utrzymanie poziomu wód gruntowych, stosowanie materiałów naturalnych, zachowanie naturalnego kształtu rzeki, itd.

Jest szansa, że w końcu się doczekają, ale dopiero za kilka lat. Ważne, że właśnie na wniosek Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Białymstoku została wydana decyzja orzekająca brak potrzeby przeprowadzenia postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko przebudowy koryta rzeki. Przyspieszy to cały proces.

- To trudna do zaprojektowania budowa o charakterze liniowym, podobnie jak np. drogi - tłumaczy Robert Żyliński, dyrektor WZMiUW. - Przedsięwzięcie jest na etapie koncepcji. Jego realizacja to kwestia co najmniej kilku lat. Koncepcja ma obejmować m.in. plany ewentualnego wykupu gruntów.
Opracowanie koncepcji, powiązane z uzyskaniem szeregu pozwoleń i decyzji, to duży krok na drodze do realizacji tego przedsięwzięcia.

A pomysł jest taki, by poszerzyć koryto rzeczki. Miałyby też powstać jaz i mosty w ciągu ulic Nowogrodzkiej, Wojska Polskiego, al. Piłsudskiego i Poznańskiej. Brzegi przed wylewaniem zabezpieczone byłyby wałami lub groblami. Projektowane jest też umocnienie koryta materiałami naturalnymi: faszyną (spleciona wiklina), darniną, kamieniami. Przy tym wszystkim ma zostać zachowana istniejąca trasa oraz obecny poziom dna rzeki.

Całość będzie finansowana z budżetu państwa.
- Czekamy na to od lat - mówi Mirosław Roszkowski, mieszkający nad brzegiem Łomżyczki. - Sprowadziłem się tu w 1974 r. Od kiedy powstało os. Południe, woda z tamtejszych kanałów burzowych spływa do rzeczki, a nam przy każdej większej ulewie zalewa podwórko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna