Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet w Białymstoku. Zakończyła się digitalizacja i konserwacja cerkiewnych ksiąg

Wrota Podlasia
Biblioteka Uniwersytecka
Biblioteka Uniwersytecka Archiwum
Uniwersytet w Białymstoku i Biblioteka Uniwersytecka im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku oraz Prawosławna Diecezja Białostocko-Gdańska i Fundacja "OIKONOMOS" zakończyły realizację projektu pt. Digitalizacja i konserwacja ksiąg z lat 1865-1902 z prawosławnej parafii św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku.

Projekt został zrealizowany w ramach programu "Dziedzictwo kulturowe" ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Liderem w projekcie był Uniwersytet w Białymstoku. Wniosek zgłoszony do ministerialnego konkursu został wysoko oceniony - znalazł się na 10. miejscu w rankingu (na 97 projektów). Przyznana dotacja wyniosła 25 tys. zł. Realizacja zadania była współfinansowana także przez Uniwersytet w Białymstoku, Fundację "OIKONOMOS" oraz Marszałka Województwa Podlaskiego.

Głównym celem przedsięwzięcia było poddanie konserwacji i digitalizacji, a następnie udostępnienie w Internecie siedmiu ksiąg protokołów ślubnych (Брачный обыск / предбрачное свидетельство) z lat 1865-1902 pochodzących z prawosławnej parafii św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku. To jedyne z zachowanych do dziś ksiąg o charakterze metrykalnym, powstałe w tej parafii przed 1915 rokiem.

Pozostałe dokumenty - takie jak księgi ochrzczonych, poślubionych i zmarłych - zostały najprawdopodobniej wywiezione w sierpniu 1915 r., podczas wielkiej ewakuacji miasta przeprowadzonej przez władze rosyjskie przed zbliżającymi się do Białegostoku wojskami niemieckimi. W tym czasie wywieziono w głąb Rosji także całą dokumentację aktową miejscowych urzędów, w tym magistratu. W związku z tym współcześni badacze historii Białegostoku, genealodzy lub osoby poszukujące informacji metrykalnych do celów urzędowych lub sądowych są w bardzo trudnej sytuacji. Jedynym źródłem danych osobowych, a także materiałem źródłowym do badania dziejów prawosławnych mieszkańców Białegostoku przed 1915 r., są wyselekcjonowane księgi protokołów ślubnych.

Wartość ksiąg i wyjątkowość znajdujących się w nich informacji powoduje, że są one często udostępniane czytelnikom. W efekcie są narażone na najróżniejsze procesy destrukcyjne związane z użytkowaniem. Ich konserwacja i digitalizacja ma zapobiec dalszemu niszczeniu.

Czytaj e-wydanie »

Baza firm z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna