Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urlop wypoczynkowy. Ile dni i ile płatny? Co mówi kodeks pracy? Jak napisać wniosek?

Magdalena Siemińska
Magdalena Siemińska
Urlop wypoczynkowy 2018. Zasady udzielania: na ile dni, ile za płatny urlop wypoczynkowy
Urlop wypoczynkowy 2018. Zasady udzielania: na ile dni, ile za płatny urlop wypoczynkowy M. Siemińska
Urlop wypoczynkowy jest przywilejem osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, który określa kodeks pracy. Jeżeli pracodawca nie udzieli pracownikowi urlopu wypoczynkowego zgodnie z prawem podlega karze grzywny. Składając podanie o urlop wypoczynkowy należy zwrócić uwagę na to ile dni nam go przysługuje. Pamiętajmy, że rezygnując z pracy mamy prawo do otrzymania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystanie urlopu wypoczynkowego.

Urlop wypoczynkowy a kodeks pracy

Zgodnie z kodeksem pracy pracownik, który pierwszy raz podejmuje pracę w roku kalendarzowym (w którym podjął pracę) uzyskuje prawo do urlopu wypoczynkowego z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu wypoczynkowego przysługującego mu po przepracowaniu roku. Prościej, kodeks pracy określa, że prawo do urlopu wypoczynkowego narasta proporcjonalnie w miarę upływu okresu zatrudnienia i powiększa się z każdym przepracowanym miesiącem o 1/12 wymiaru urlopu wypoczynkowego.

Urlop wypoczynkowy - ile dni?

Zgodnie z kodeksem pracy:

  • Jeżeli pracownik zatrudniony jest krócej niż 10 lat na umowie o pracę przysługuje mu 20 dni urlopu wypoczynkowego.
  • Jeżeli pracownik zatrudniony jest co najmniej 10 lat na umowie o pracę przysługuje mu 26 dni urlopu wypoczynkowego

.

Czas zatrudnienia u różnych pracodawców łączy się. Ponadto do stażu pracy od którego zależy ilość dni urlopu wypoczynkowego wlicza się czas nauki szkolnej, który wygląda następująco:

  • zasadnicza lub inna równorzędna szkoła zawodowa - 3 lata
  • średnia szkoła zawodowa - 5 lat
  • średnia szkoła zawodowej - 5 lat
  • szkoła średnia ogólnokształcąca - 4 lata
  • szkoła policealna - 6 lat
  • szkoła wyższa - 8 lat

Ważne: Lat nauki w różnych szkołach nie można sumować.

Niepełny wymiar pracy a urlop wypoczynkowy

Wymiar urlopu wypoczynkowego osoby, która pracuje w niepełnym wymiarze czasu pracy ustalany jest proporcjonalnie do wymiaru pracy tego pracownika, a więc niepełny dzień urlopu wypoczynkowego zaokrągla się zawsze w górę do pełnego dnia.

Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy

Pracownik, który kończy pracę w firmie i nie wykorzystali całego urlopu wypoczynkowego może liczyć na ekwiwalent pieniężny, wyliczany przy pomocy współczynnika urlopowego, który w 2018 roku wynosi 20,92.

Jak w praktyce wygląda wyliczenie takiego ekwiwalentu pieniężnego?
Średnią miesięcznych wynagrodzeń należy podzielić przez współczynnik urlopowy np. 2500 (brutto) : 20,92 = 119,5 zł

Otrzymany wynik trzeba podzielić przez liczbę godzin pracy w ciagu doby np. 8 co wygląda następująco: 119,5 : 8 = 14,93 zł

Na koniec wynik trzeba pomnożyć przez liczbę niewykorzystanych godzin urlopu wypoczynkowego. Jeżeli było to 10 dni po 8 godzin pracy to mnożymy to razy 80 (10 x 8 = 80), co wygląda następująco: 14,93 zł x 80 = 1194,4 zł

Tak więc za nie wykorzystane 10 dni urlopu wypoczynkowego należy nam się ekwiwalent pieniężny w wysokości 1194,4 złotych.

Co jeśli nie wykorzystamy dni urlopu wypoczynkowego i nie zamierzamy zrezygnować z pracy? Niewykorzystane dni urlopu wypoczynkowego przechodzą na następny rok i muszą być wyczerpane do 30 września kolejnego roku.

Udzielenie urlopu wypoczynkowego

Urlopu wypoczynkowego udziela się na te dni, które są dla pracownika dniami pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, a więc jeden dzień urlopu wypoczynkowego odpowiada 8 godzinom pracy.

Urlop wypoczynkowy zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy

Pracownikom pracujacym w niepełnym wymiarze czasu pracy urlop wypoczynkowy liczony jest godzinowo. A więc pracownikowi, któremu w pełnym wymiarze czasu pracy przysługuje 20 dni urlopu wypoczynkowego w przypadku zatrudnienia na pół etatu przysługuje 10 dni urlopu wypoczynkowego po 8 godzin, co daje 80 godzin urlopu wypoczynkowego.

Uwaga! Urlop wypoczynkowy musi obejmować cały dzień pracy danej osoby. Udzielenie urlopu wypoczynkowego w części jest możliwe, gdy pozostała część urlopu wypoczynkowego jest niższa niż dobowy wymiar czasu pracy danego dnia.

Rodzice mogą skorzystać z urlopu wychowawczego do momentu ukończenia przez dziecko 6. roku życia

Urlop wychowawczy. Płatny czy nie? Komu przysługuje? Zasady ...

Urlop wypoczynkowy. Ile płatny?

Ustalając wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, bierze się pod uwagę pensję zasadniczą oraz inne świadczenia ze stosunku pracy. Wyliczajac wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy wyłącza się niektóre składniki ze stosunku pracy takie jak np.

  • jednorazowe wypłaty za spełnienie określonego zadania lub jakieś osiągnięcia
  • nagrody jubileuszowe
  • wynagrodzenie za czas gotowości do pracy

Składniki wliczające się do obliczenia podstawy wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy to m.in.:

  • dodatki do wynagrodzenia
  • premie regulaminowe
  • wynagrodzenie za godziny nadliczbowe
  • dodatki za pracę w nocy

Składniki wynagrdzenia za urlop wypoczynkowy są wypłacane w takiej wysokości, w jakiej przysługują w miesiącu, w którym pracownik korzysta z urlopu.

Wniosek o urlop wypoczynkowy

Dobrze przygotowany wniosek o urlop wypoczynkowy powinien zawierać dane pracownika oraz jasno określoną datę od kiedy do kiedy chcemy wykorzystać urlop w danym roku, a na końcu podpis pisemny. Poniżej powinno znajdować się miejsce na wyrażenie zgody na urlop wypoczynkowy przez pracodawcę lub inną osobę upoważnioną.

Uwaga: Pracodawca moze odrzucić nasz wniosek o urlop wypoczynkowy ze względu na szczególne okoliczności, mianowice jeżeli uzna, że w danych dniach pracownik jest bardzo potrzebny w firmie i nie ma kto go zastąpić. Bez zgody pracodawcy nie można więc rozpocząć urlopu wypoczynkowego.

Przykładowy wniosek o urlop wypoczynkowy znajdziecie poniżej.
Załączone pliki:

Przykładowy wniosek o urlop wypoczynkowy
Przykładowy wniosek o urlop wypoczynkowy M. Siemińska

Wakacyjne plany Polaków? Remont

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna